Новини світу фінансів

Які причини масових затримань медичних працівників в Ефіопії?

Працівники Центральної лікарні Келле в південній частині Сідано-Південних народів (SNNPR) влаштували страйк. Фото: EHPM, використано з дозволу.

"Вкрай важливо оцінювати тривале свавільне затримання доктора Даніеля в світлі швидкого зростання авторитарних тенденцій в Ефіопії", -- зазначила Гайманот Ашенафі, експертка з регіону Африканського Рогу в Amnesty International, в інтерв'ю для Global Voices.

Ми ще раз звертаємося до уряду з вимогою звільнити доктора Даніеля та зупинити зростаюче використання законодавчих норм і державних структур для придушення мирного інакодумства.

Вона говорить про арешт доктора Даніеля Фентанеха, який відбувся 25 червня. Цей лікар-інтерн з гінекології в Університеті Бахір Дар наразі підозрюється в організації медичного страйку, що минулого місяця призвів до фактичного колапсу системи охорони здоров'я в Ефіопії та викликав масові репресії проти медичних працівників по всій країні.

Під час місячного страйку сотні, якщо не тисячі, медичних працівників залишили робочі місця. Десятки лікарень по всій країні були змушені закритися.

Страйк був ініційований підпільним онлайн-рухом медичних працівників, відомим як Ethiopian Health Professionals Movement (EHPM). Він був оголошений після того, як уряд Ефіопії не звернув уваги на перелік з 12 вимог, наданий до 19 травня. Серед цих вимог вказані низькі зарплати, несприятливі умови праці та питання безпеки.

Лікарів почали масово притягати до суду за сфабрикованими звинуваченнями, зокрема -- у співпраці з іноземними силами з "метою дестабілізації Ефіопії".

За даними онлайн-бази, створеної EHPM, арешт доктора Даніеля став уже 149-м випадком затримання медичного працівника в Ефіопії з травня.

Серед осіб, яких звинувачують, знаходиться докторка Маглет Геш, патологоанатом. Її затримали 19 травня, всього через кілька днів після її інтерв'ю з BBC, де вона зазначила, що місячна зарплата патологоанатомів у самопроголошеній Республіці Сомаліленд дорівнює загальній оплаті праці двадцяти лікарів з Ефіопії. Вона провела за ґратами понад три тижні.

Human Rights Watch викрила дії правоохоронців, але уряд не лише не поступився, а й посилив свою риторику, стверджуючи, що просто "виконує закон".

Дередж Дугума, який обіймає посаду заступника міністра охорони здоров'я з питань програм, висловився в ефірі державного телебачення:

Лікарям заборонено страйкувати -- це вважається кримінальним злочином [в Ефіопії]. Їх [Лікарів] підбурюють політичні активісти -- ті закликають через соціальні мережі залякувати колег, які виходять на роботу. Уряд вживе до них каральних заходів

Гайманот з Amnesty International має іншу точку зору, стверджуючи, що лікарі, які беруть участь у страйках, діють у межах правових норм.

Обвинувачення на адресу доктора Даніеля лише підтверджують, що його затримали за здійснення особистого права на свободу слова. Це також вказує на те, що влада явно почала розглядати право на мирні зібрання як правопорушення — позиція, яка суперечить основам Конституції Ефіопії.

Страйк минулого місяця -- не перший випадок громадянської непокори з боку ефіопських лікарів. Ще у 2019 році вони вже бойкотували роботу, після чого дійшли згоди з владою, яка пообіцяла впровадити необхідні зміни.

Однак це сталося ще до жорстокого конфлікту в Тиграї (2020-2022), який спустошив Ефіопію, забравши життя сотень тисяч людей, призвівши до економічного колапсу та різкого зростання цін на всі товари. На сьогоднішній день збройні сутички продовжуються в найбільш густонаселених регіонах – Оромії та Амхарі.

Після припинення вогню чутливі переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) щодо отримання мільярдних кредитів на відновлення країни призвели до того, що уряд ініціював девальвацію місцевої валюти -- бірра -- більш ніж на 100% упродовж минулого року.

Хоча країна отримала фінансування, це не полегшило становище працівників по всій державі -- більшість з них досі отримують ті ж мізерні зарплати, що й до девальвації.

У Тиграї доктор Гірмай (псевдонім з міркувань безпеки), який також брав участь у страйку, пояснив свою ситуацію для Global Voices:

Я з бідної родини. Зараз моя базова місячна зарплата становить 7 633 бірра (приблизно 56 доларів США). Я відчуваю себе зламаним зсередини -- я не те що не можу допомогти батькам, я навіть не спроможний оплатити оренду чи купити собі новий одяг. Сьогодні я ношу ті самі речі, в яких ходив протягом усього навчання в медичному університеті.

Для порівняння: минулого року лікарі в Кенії, які влаштували страйк, відхилили пропозицію уряду про місячну зарплату близько 550 доларів США, вимагаючи майже утричі більшу суму. Це становить майже в двадцять разів більше, ніж отримують більшість лікарів в Ефіопії.

А ще є проблема надмірного навантаження. Доктор Гірмай пояснив:

У великих медичних закладах нас іноді змушують працювати в нічні зміни в командах, що складаються лише з чотирьох або п'яти осіб. Ступінь експлуатації в цих умовах є навіть вищим, ніж у інших частинах Ефіопії.

Проблеми безпеки загострюються в регіонах Ефіопії, охоплених війною. Торік у звіті Human Rights Watch було задокументовано систематичні випадки насильства й вбивств медичних працівників у північно-західному регіоні Амхара. У звіті йдеться, що це здійснювали ефіопські військові, які звинувачували лікарів у співчутті до місцевих повстанців.

Ефіопський уряд стверджує, що через економічні труднощі наразі неможливо задовольнити фінансові вимоги страйкарів.

Призупинення фінансування з боку USAID, яке було ініційоване президентом США Дональдом Трампом на початку року, значно знизило ефективність національних програм з профілактики хвороб.

Згідно з останнім дослідженням, проведеним організацією ActionAid, скорочення бюджетних витрат у державному секторі, яке стало наслідком угод з Міжнародним валютним фондом (МВФ), негативно позначилося на системах охорони здоров'я в шести африканських країнах, зокрема в Ефіопії. Серед лікарів, які взяли участь в опитуванні в Ефіопії, 95% вказали на посилення проблеми з дефіцитом медичного обладнання та вакцин.

Проте, в той же час, уряд не припиняє фінансувати масштабні проекти, зокрема, розкішний палац для прем'єр-міністра Абія Ахмеда, вартість якого коливається від 10 до 15 мільярдів доларів США, а також суперечливу ініціативу з "естетизації" міст. Обидва ці проекти часто критикуються як приклади марнотратства, адже ці кошти могли бути використані для покращення медичної сфери.

Джавар Мохаммед, віце-президент опозиційної партії "Оромський федералістський конгрес", в інтерв’ю для Global Voices зазначив:

Ці медики потребують лише базової заробітної плати. Уряд має можливість збільшити їхні доходи в кілька разів, просто змінивши напрямок мільярдів доларів, які зараз витрачаються на демонстраційні проекти.

Протягом всього періоду страйку EHPM активно ділився новинами у соціальних мережах, регулярно висвітлюючи ситуації з залякуванням, що мали місце з боку поліції. Ці повідомлення привертали увагу сотень тисяч підписників.

Докторка Емебет (псевдонім із міркувань безпеки), координаторка руху, розповіла Global Voices, що цей страйк став спонтанним вибухом протесту.

Як вони [протестувальники] згуртувалися так швидко? Нам треба щось їсти. Ти не боїшся втратити роботу, коли твоя нинішня зарплата не дозволяє тобі навіть поїсти тричі на день -- не те що прогодувати сім'ю.

EHPM відкидає обвинувачення з боку уряду, що страйк загрожує життю пацієнтів. Під час акцій протесту організація розповсюджувала рекомендації, спрямовані на забезпечення безперебійної роботи приймальних відділень лікарень.

Міністерство охорони здоров'я Ефіопії стверджувало, що страйк не мав значного впливу на його діяльність. Проте, відповідно до внутрішньої службової записки, яку отримали журналісти Global Voices, 26 травня міністерство офіційно визнало дефіцит кадрів, що виник внаслідок страйку. У документі посадовиця міністерства та депутатка Сехарла Абдулахі зобов'язала двадцять два медичні заклади по всій країні надати списки резидентів, які беруть участь у протестних акціях.

Інші документи, надані Global Voices, свідчать, що адміністрації лікарень надсилали працівникам ультиматуми з погрозами, а також намагалися масово замінити страйкарів новим персоналом.

Наприклад, знаменитий медичний коледж при лікарні Святого Павла в Аддис-Абебі під час страйку оголосив про свої зусилля щодо заповнення 400 вільних посад, які пропонують незадовільну зарплату в межах від 62 до 78 доларів на місяць.

Попри все, уряд стверджує, що діалог між чиновниками та лікарями дає позитивні результати. Міністерка охорони здоров'я докторка Мекдес Даба в інтерв'ю державним ЗМІ заявила:

Ми активно займаємось вирішенням проблем, що їх піднімають медичні працівники, організовуючи зустрічі як з лікарями, так і з більшою спільнотою. Багато з цих питань вже знайшли своє рішення, і ми продовжуємо працювати над залишками.

Доктор Мекдес не повідомила, які конкретно питання були врегульовані, і не надала відповіді на електронні запити про роз'яснення.

20 червня прем'єр-міністр Абій Ахмед провів телевізійну зустріч з обраними представниками медичної сфери. Незважаючи на його невиразні обіцянки вирішити системні проблеми, значну частину розмови він присвятив критиці лікарів, які здійснюють страйк, назвавши їх "політиками в білих халатах". У відповідь на ці заяви, EHPM охарактеризувало зустріч як "виставу, спрямовану на дискредитацію нашого руху та створення ілюзії надії".

Хоча страйк формально було завершено, щоб дати сторонам можливість для перемовин, рух попередив: якщо протягом двох місяців не буде реальних дій для впровадження реформ, можлива друга фаза протесту.

Читайте також