Які кроки слід вжити для різкого зменшення фінансових надходжень Кремля – думки експертів.

Західні країни поступово вводять нові санкції проти Росії, яка всіляко намагається знайти фінансові ресурси для підтримки своїх військових витрат. У статті Фокусу розглядаються деталі заходів, спрямованих на те, щоб стримати агресивну політику Кремля.
Чергові санкції протии РФ запроваджує Велика Британія. За словами прем'єр-міністра Кіра Стармера, йдеться про заходи стосовно ста танкерів, що перевозять російську нафту. "Не можна недооцінювати загрозу, яку Росія становить для нашої національної безпеки. Щоб посилити тиск на Путіна, я оголошую про найбільший пакет санкцій на сьогодні. Я завжди робитиму все можливе для захисту працьовитих людей. Безпека вдома. Сила за кордоном", -- написав сьогодні Кір Стармер.
Про те, що потрібно посилювати заходи до танкерного флоту РФ, каже і директор енергетичних программ Центру Разумкова Володимир Омельченко. "Потрібно вживати жорсткі заходи, щоб унеможливити експорт російської нафти на світові ринки, в тому числі через жорсткий контроль за перевезенням суднами російської нафти у Балтиці і в Чорному морі", - сказав експерт у розмові з Фокусом.
Володимир Омельченко вважає, що одним із ефективних заходів стало б введення обмежень проти компанії "Росатом". Росія захопила Запорізьку атомну електростанцію і тепер фактично загрожує Європі, використовуючи можливість створення штучної аварійної ситуації на цій території. "Необхідно, щоб пакет санкцій охоплював як керівництво Росатому, так і його дочірні підприємства по всьому світу. Саме цього нам бракує", - підкреслив експерт.
Тим часом, нещодавно санкційна група Єрмака-Макфола оприлюднила четвертий План дій щодо посилення санкцій проти Росії, де запропоновано кілька важливих напрямків для нових санкцій.
Які ініціативи пропонує група для нових дій проти Російської Федерації?
Фінансовий експерт Іван Угляниця висловив думку, що в даний час навряд чи Європа запровадить нові санкції, зокрема щодо встановлення нової стелі цін на російську нафту. "Я маю великі сумніви щодо реальної можливості запровадження і ефективної реалізації таких заходів. Як показує практика минулого року, імпорт російського газу до Європи значно зріс — як через трубопроводи, так і у вигляді зрідженого газу. Аналогічна ситуація спостерігається і з імпортом чорних металів з Росії. Це також підтверджується прибутками Газпрому за минулий рік. Тому вважаю, що нові санкції проти РФ є малоймовірними", — підкреслив Іван Угляниця.
Андрій Шевчишин, аналітик і член Українського товариства фінансових аналітиків, висловлює думку, що хоча нові потужні санкційні пакети можуть бути затверджені, це навряд чи станеться найближчим часом. На його думку, США наразі зосереджені на ролі посередника у мирних переговорах щодо України. "Можливо, коли Сполучені Штати завершать ці переговори і будуть готові до посилення санкцій, тоді шанси на впровадження частини з цих заходів зростуть", — зазначає Шевчишин.
Експерти також підкреслюють важливість не лише посилення санкційного тиску, але й забезпечення моніторингу дотримання цих обмежень. У випадках порушень необхідно вживати заходів у вигляді вторинних санкцій.
Раніше президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар повідомив, що 57% російського нафтового експорту іде з портів Балтики, передусім, це Усть-Луга і Приморськ, і далі через Данські протоки виходить на глобальний ринок. На його думку, у ЄС мали б зупинити прохід нафтових танкерів можна, заборонивши їм прохід Данськими протоками. Це вдарило б по можливостям Росії експортувати свою нафту, відповідно, зменшило б приток валютної виручки, яка використовується Кремлем для фінансування агресії проти України. "Посилення контролю з боку європейців за нафтовими танкерами, що перевозять російський ресурс, могло б суттєво послабити нафтові доходи Росії. В ідеалі це дозволило б не обнулити такі доходи Кремля, але хоча б серйозно їх урізати, зменшивши таким чином обсяг валюти, яку Путін використовує на бюджет війни в Україні", -- зазначив Михайло Гончар.
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем повідомив, що 72 його колеги готові підтримати законопроєкт, який передбачає введення "досить жорстких" нових санкцій проти Росії, а також встановлення тарифів для країн, що імпортують у неї нафту, газ та інші важливі товари. Це станеться, якщо Володимир Путін не розпочне конструктивні переговори про завершення конфлікту в Україні.