Новини світу фінансів

Відкриття банківської інформації для податківців може стати реальністю вже у 2025 році. Які коментарі на цей рахунок звучать у Верховній Раді?

Доступ ДПСУ до банківських рахунків допоможе запровадити нові сервіси для платників податків

Відкриття банківської інформації для податкових органів може відбутися ще цього року, а в найгіршому випадку - до 2027 року.

Про це пише hromadske, посилаючись на відповідь Державної податкової служби. Журналістам розповіли, що в межах реформи планують отримати доступ "до банківської таємниці, таємниці надавача платіжних послуг про обсяг та обіг коштів/електронних грошей на рахунках".

За інформацією журналістів, у Державній податковій службі України зазначають, що існує нагальна потреба у доступі до даних про наявність коштів на рахунках платників податків, які мають заборгованість. Це зумовлено тим, що без такої інформації податкові органи не можуть ефективно здійснювати стягнення боргу.

Водночас, представники пресслужби Міністерства фінансів зазначили, що можливість Державної податкової служби отримувати доступ до банківських рахунків сприятиме впровадженню нових сервісів для платників податків. Це, зокрема, дозволить спростити процес декларування та сплати податку на доходи фізичних осіб.

"Також це дасть можливість "підсилити аналітичний складник у роботі. ДПС зможе порівнювати інформацію про надходження грошових коштів з інформацією про фактично задекларовані платниками податків доходи.

У Міністерстві фінансів зазначають, що для того, щоб Державна податкова служба отримала доступ до банківських рахунків, необхідно провести голосування за законодавчі зміни у Верховній Раді. Перед цим ДПС повинна зосередитися на покращенні захисту своїх інформаційних систем та впорядкуванні податкових перевірок, щоб підвищити рівень довіри платників податків до цього органу, — йдеться у публікації.

Водночас, як повідомляє "РБК-Україна", голова фінансового комітету Верховної Ради підкреслює, що на даний момент комітет не має жодного подібного законопроєкту.

"І ні, до завершення цього скликання немає жодних можливостей ухвалити таке рішення," — зазначив він. Що потрібно знати про банківську таємницю в Україні?

У жовтні 2024 року законодавчий орган намагався ухвалити законопроект, який передбачав ослаблення банківської таємниці та зобов'язання фінансових установ надавати інформацію на запит Національної поліції. Проте, у результаті другого читання, запропоновані поправки не отримали підтримки.

Ця норма є однією з ключових умов для вступу до Європейського Союзу, оскільки вимагає від держав-членів забезпечення прозорості. Зокрема, всі країни повинні дотримуватися директиви DAC7, яка передбачає автоматизований обмін інформацією про банківські рахунки, доходи та активи. Перед отриманням членства законодавство довелося реформувати Хорватії, Румунії та Болгарії. Крім того, такі країни, як Швейцарія, Люксембург та Австрія, які не є членами ЄС, також прийняли рішення гармонізувати свої закони відповідно до стандартів Союзу.

На початку року нардеп Ярослав Железняк у коментарі "РБК-Україна" пояснював, що наразі в Україні немає програм і планів щодо обмеження або повного скасування банківської таємниці. Хоча в Незалежній асоціації банків України зазначають, що спрощення доступу до банківської таємниці можуть бути застосовані в рамках Національної стратегії доходів, затвердженої Кабміном до 2030 року.

Нагадаємо, що більше інформації про цю стратегію можна знайти в статті "Телеграфу", перейшовши за вказаним посиланням.

Читайте також