Новини світу фінансів

Росіяни залишилися без іпотечних кредитів і затягують пояси: внаслідок війни, розв'язаної Путіним, в Росії спостерігається інфляція та криза в будівельному секторі.

В Росії спостерігається подальше підвищення цін на харчові продукти, і іпотечне будівництво фактично зупинилося, в той час як орендна плата за житло зросла. Основними причинами цього є колосальні витрати на військові дії та міжнародні санкції. Проте, президент Росії Володимир Путін не визнає цих проблем, обіцяючи громадянам збільшення заробітних плат і стверджуючи, що в економіці все в порядку.

Які трансформації чекають на росіян у наступному році?

Будівельні роботи призупинилися.

Війна, яку розпочала Росія, а також міжнародні санкції, справили відчутний вплив. У 2024 році громадяни Росії вже відчули на собі наслідки інфляції та зростання цін. Одним із серйозних ударів для росіян та російського бізнесу стало збільшення ключової ставки Центробанком до 21%.

Таке небувале зростання ставки - вимушений захід, аби зупинити галопуючу інфляцію в країні. Цей крок призвів до фактичної зупинки ринку новобудов. Тепер росіяни не можуть брати кредити, аби вкласти їх у житло, бо вони стали надто дорогими.

Банки надають можливість отримати кредит на купівлю нової нерухомості з відсотковими ставками, які в найкращому випадку складають 25%, але нещодавно вони сягнули навіть 100%. У результаті, будівельна діяльність у Росії фактично призупинилася.

Особливо постраждали ті, хто на цьому заробляє десятиліттями. Замість банків, яким у РФ не довіряють, багаті люди вкладають вільні кошти у нерухомість, щоби потім її перепродавати або мати пасивний дохід на оренді.

Тепер у них є тільки два варіанти: або ховати гроші під матрацом, або приносити їх до російських банків на депозит. Однак банки в будь-який момент можуть заморозити ці кошти – країна переживає кризу, і фінансування війни вже не звідки взяти.

"Золоте" масло та дорогі продукти

На "прямій лінії" у четвер 19 грудня президент РФ похвалився, що в країні зростають зарплати. І це викликало обурення навіть у самих росіян. Путіну довелося терміново незграбно перепрошувати й говорити, що він мав на увазі середню цифру по країні.

Зарплати насправді зростають лише у тих, хто перейшов на бік ворога або займається військовою діяльністю.

Інші мешканці цієї країни не відчули підвищення зарплат. Натомість, за останні шість місяців ціни на продукти значно зросли. Спочатку росіян вразили пачки масла, що коштували 300 рублів (150 гривень), які почали масово викрадати з магазинів, через що продавати їх довелося під охороною, наче червону ікру. Навіть імпортне масло з ОАЕ, Туреччини та Індії не змогло знизити ціни.

Після цього ціни на яйця та всі молочні продукти значно зросли. Також м'ясо, курячі продукти і овочі стали помітно дорожчими. Наприклад, вартість картоплі збільшилася майже в два рази, а морква та капуста подорожчали на 50%. Цей сплеск цін на продукти харчування в Росії виявився найзначнішим з листопада 2022 року.

Причина залишається незмінною - шалені витрати на військові дії та міжнародні санкції. Попри те, що російський лідер не хоче цього визнати, він на своїй "прямій лінії" стверджував, що в державі "просто не вистачає виробництва товарів".

Приходиться користуватися автомобілями китайського виробництва.

Похвала імпортному заміщенню виявилася дуже дорогою. Автомобілі з Європи, Америки, Японії та Південної Кореї більше не надходять до країни, а залишки розпродаються з великими націнками. Однак росіяни вже не можуть купувати запчастини та здійснювати технічне обслуговування своїх старих іномарок — оригінальні деталі, якщо й з'являються, коштують у два-три рази дорожче.

Доводиться переходити на китайський автопром. Але як би росіяни не вихвалялися, це можна порівняти з тими автомобілями, до яких вони звикли.

А ось і рідний ВАЗ також підвищив ціни - "Лада-Калина" стала дорожчою. Крім того, в країні збільшили так званий утиль-збір - податок на утилізацію автомобілів, що призвело до підвищення цін на китайські автомобілі на 15-20%. Кошти для поповнення військового бюджету необхідні, і їх потрібно шукати серед власного народу.

Що очікує Росію у 2025 році?

У 2025 році росіян очікує істотне зростання витрат. Зокрема, тарифи на житлово-комунальні послуги підвищаться в середньому на 12%. Крім того, ціни на бензин і дизельність збільшаться на 14% та 16% відповідно.

Ціни на квитки для поїздів далекого прямування зростуть на 20%, тоді як для інших категорій підвищення складе 7%. Це відбувається на фоні вже існуючого підвищення цін на залізничні квитки на 24% цього року. Таким чином, подорожі до моря в окупованому Криму стануть значно менш вигідними.

Продукти знову підуть вгору в ціні - молоко та м'ясо можуть подорожчати приблизно на 7%. Це пов'язано з тим, що корми, ветеринарні препарати та обладнання є імпортними, а заміна імпорту не дає бажаних результатів. У Росії вже застосовують жорсткі методи для контролю цін. Наприклад, генеральна прокуратура не дозволила великим молочним виробникам підвищувати роздрібні ціни. Такий підхід може призвести до погіршення якості продукції, яка вже зараз викликає занепокоєння, або ж до закриття підприємств і виникнення дефіциту.

Також очікується підвищення цін на медикаменти, оскільки значна частина з них імпортується з інших країн, а їх вартість залежить від валютних курсів.

Ринок нерухомості на етапі новобудов навряд чи зможе відновитися, оскільки є ймовірність підвищення ключової ставки до 25%. Водночас оренда житла суттєво зросте у ціні, адже тим, хто не володіє власним житлом, необхідно знайти місце для проживання.

Читайте також