Новини світу фінансів

Економіка, контролювана путінським режимом, нарешті зазнала наслідків війни: більшість підприємств очікують неминучий спад.

В Росії вже почали проявлятися негативні наслідки військових витрат. Процентні ставки досягли небачених висот, національна валюта наблизилась до свого історичного мінімуму, а дефіцит робочої сили став серйозною проблемою. Усе це створює ризик банкрутства для багатьох компаній у країні. В такій ситуації, у 2025 році, ймовірність краху бізнесу стане ще більшою.

Як пише The Economist, більше двох років протягом повномасштабного вторгнення багато компаній у РФ слабко відчували на собі наслідки зростання витрат на оборону та міжнародних санкцій. Ситуація кардинально змінилася останнім часом.

"За останні шість місяців MOEX (індекс Московської біржі. - Ред.) впав майже на третину. Корпоративних банкрутств побільшало. Щоб боротися з інфляцією, Центральний банк Росії підняв основну відсоткову ставку до 21 %, що призвело до різкого зростання вартості запозичень. Нові американські санкції обрушили рубль та підвищили вартість імпорту. Дефіцит робочої сили загострюється. Попереду найважча зима", - пишуть журналісти.

Найбільш актуальною проблемою для бізнесу стали витрати на позики. Через це навіть найбільший роботодавець у Росії, державна компанія РЖД, оголосила про намір знизити свої інвестиції у 2025 році. У свою чергу, бізнес-асоціація Союз торгових центрів звернулася до уряду з проханням про підтримку у вигляді доступніших кредитів, а також допомоги з відтермінуванням платежів і реструктуризацією боргів. Інакше 200 торгових центрів у країні можуть опинитися на межі банкрутства.

"Якщо ми будемо діяти в такому ж руслі, то значна частина наших компаній опиниться на межі банкрутства", - заявив у жовтні генеральний директор "Ростеху" Сергій Чемезов. Він зазначив, що бізнес все частіше затримує розрахунки з постачальниками на кілька місяців.

Ще одна бізнес-асоціація, Російський союз промисловців і підприємців, також зафіксувала збільшення звернень щодо затримок у платежах. Цю ситуацію пов'язують зі зростанням витрат на кредити для фінансування оборотного капіталу.

Водночас темпи інфляції до прискорюються третій місяць поспіль. І незважаючи на низьке безробіття (2,3%), бізнесу все складніше знайти кваліфікованих кадрів, оскільки всю робочу силу поглинає військова та оборонна промисловість.

У найближчі місяці ситуація стане ще гіршою, оскільки уряд країни-агресора планує збільшити податкові ставки. Наступного року податок на прибуток підприємств підвищиться з 20% до 25%. У рамках ослабленої російської економіки очікується, що це призведе до значної хвилі корпоративних банкрутств.

Війна негативно впливає на підприємництво, призводячи до зменшення обсягів венчурних інвестицій та втрати кваліфікованих кадрів. Російським компаніям стало важко слідкувати за новинами в сфері штучного інтелекту через обмежений доступ до напівпровідників від провідного американського виробника чіпів для ІІ, компанії Nvidia.

Аналітик Берлінський центр Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександра Прокопенка порівняла ситуацію, в якій опинився російський бізнес, із хаосом після розпаду Радянського Союзу. У РФ масово підриваються права власності, а першорядним стало схвалення кремлівського диктатора Володимира Путіна та оточення. Тому підприємці бояться виступати проти війни з Україною.

Як уже повідомляв OBOZ.UA, Росія почала імпортувати вершкове масло з ОАЕ та Туреччини для стримування зростання цін та забезпечення доступності продукту на внутрішньому ринку. З грудня 2023 року ціна на вершкове масло в Росії зросла на 25,7%, що викликало занепокоєння серед споживачів.

Читайте також