Новини світу фінансів

Путін зміцнив партнерство з Іраном всього одним підписом: які вигоди тепер отримає Росія?

Співпраця між країнами була досить інтенсивною ще до укладення угоди.

У понеділок, 21 квітня, президент Росії Володимир Путін офіційно затвердив закон, який ратифікує угоду про стратегічне партнерство з Іраном. Цей договір був підписаний раніше, 17 січня 2025 року, але тепер отримав схвалення на рівні держави.

За інформацією російських засобів масової інформації, укладення цього договору має на меті посилення економічної співпраці, зменшення впливу санкцій Сполучених Штатів, а також укріплення військових і політичних зв'язків.

Відповідно до офіційних джерел, угода має на меті встановити рамки співпраці між Росією та Іраном на наступні 20 років. По завершенні цього терміну існує можливість її продовження на нові п'ятирічні цикли.

У документі наведено 47 статей, присвячених співробітництву в галузі технологій, інформації та кібербезпеки, співробітництву в галузі мирної ядерної енергетики, боротьбі з тероризмом, регіональному співробітництву, проблемам охорони навколишнього середовища, боротьбі з відмиванням грошей та організованою злочинністю.

Зазначимо, що, згідно з 3 статтею документа, якщо одна зі сторін зазнає нападу, інша не повинна надавати жодної допомоги агресору. Також Москва та Тегеран зобов'язуються утримуватися від приєднання до санкцій третіх країн одна проти одної.

Статті 4-6 регулюють військове та військово-технічне співробітництво, включаючи обмін інформацією між спецслужбами, проведення спільних навчань та взаємодію у сфері військово-технічного співробітництва.

Ці пункти, як вважають експерти, відкривають Росії шлях для використання територій Ірану з метою підтримки деяких операцій РФ у Північній Африці та Близькому Сході. Водночас, як пише ВВС, тепер Росія та Іран можуть безперешкодно обмінюватися зброєю та технологіями.

У статті 20 прописано механізми розвитку фінансового співробітництва. Москва і Тегеран домовилися про створення сучасної платіжної інфраструктури, незалежної від третіх держав, перехід на двосторонні розрахунки в національних валютах.

Статті з 28 по 37 охоплюють співпрацю у сферах охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту та молодіжних обмінів.

Слід підкреслити, що співробітництво між Росією та Іраном було досить інтенсивним і до укладення угоди, а тепер, після її затвердження, ця взаємодія отримає офіційне підтвердження. Однак, справжній вплив такої кооперації та спільного прогресу, ймовірно, стане зрозумілим лише в майбутньому.

Раніше видання "Телеграф" повідомляло, що 16 квітня Сполучені Штати оголосили про запровадження нових санкцій, які стосуються імпортерів іранської нафти в Китаї. Це рішення Вашингтона є частиною стратегії тиску на Тегеран напередодні переговорів щодо нової "ядерної угоди", з метою спонукати Іран прийняти умови, запропоновані США.

Читайте також