Прозорість, екологічні ініціативи та експорт: основні стратегічні орієнтири ВАТ Україна на 2025 рік.
керівник відділу корпоративних і регуляторних справ ВАТ Україна.
У поточному році ваша сфера демонструє вражаючі результати у протистоянні тіньовій економіці. Завдяки злагодженій роботі бізнесу та держави, частка нелегальної торгівлі знизилася з 25,7% до 14,6%. Які ключові ініціативи в боротьбі з нелегальним ринком стануть пріоритетними у 2025 році?
Дійсно, завдяки тісній співпраці індустрії, Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики та правоохоронних органів у 2024 році вдалося істотно скоротити рівень незаконної торгівлі майже вдвічі. Втім, спочивати на лаврах зарано, оскільки 14,6% незаконної торгівлі все ще перевищує показники усіх попередніх років до повномасштабної війни.
У 2025 році уряд може зіткнутися з критичним викликом у вигляді впровадження акцизного податку в євровій валюті. Це нововведення, ймовірно, створить додатковий тягар для легальної індустрії та може стимулювати зростання нелегальної торгівлі, оскільки купівельна спроможність українських споживачів не встигає за фінансовими вимогами держави та парламенту. Тому ми продовжуємо працювати спільно з усіма відповідними органами задля боротьби з незаконним виробництвом і збутом, а також для впровадження регуляторних змін, які сприятимуть детінізації ринку.
Як зміна регуляторних умов може відобразитися на експортних можливостях компанії у 2025 році?
Коли ми змагаємося за експортні контракти всередині групи, до уваги беруться різні фактори, серед яких собівартість виробництва, логістичні витрати тощо. Оскільки левова частка виробництва нашої фабрики задовольняє попит українського ринку, то будь-які регуляторні зміни в Україні, що вимагають змін у виробництві (наприклад, перегляд вимог до оформлення й маркування продукції), системі збуту мають негативний ефект, в тому числі, й на загальну собівартість продукції, що виробляється в Україні, зокрема й експортної.
Досить складно усвідомити, чому в умовах масштабного військового конфлікту деякі депутати витрачають свої зусилля та державні ресурси на ініціативи, які явно не відповідають вимогам часу, що склався (наприклад, зміни в маркуванні упаковок чи заборона на викладку товарів у торгових точках). Це призводить до втрат не лише податкових надходжень, а й експортного потенціалу країни.
Тридцять років тому BAT Україна стала першим закордонним інвестором у цій сфері. Які основні перспективи для росту ви прогнозуєте на 2025 рік?
Ми сподіваємося на триваючий позитивний вплив зменшення незаконної торгівлі, що сприятиме збільшенню виробництва класичних сигарет і ТВЕНів в Україні. Крім того, ми активно займаємося розширенням нашої експортної пропозиції.
У цьому контексті ми підкреслюємо, що для підтримки і стабільного розвитку індустрії важливо мати стабільні та передбачувані регуляторні умови, а не хаотичні ініціативи, які коливаються від визначення цін на користь великих супермаркетів до заборони на викладку товарів у тих же магазинах.
ВАТ продовжує бути єдиним виробником ТВЕНів в Україні, і ми впевнені, що висока якість нашої продукції нового покоління відкриє численні можливості на нових ринках.
Які подальші завдання у сфері екологічної модернізації промисловості?
Завдяки ефективному функціонуванню системи енергетичного менеджменту та реалізації інженерних проєктів, спрямованих на енергетичну рекуперацію, ми змогли знизити викиди CO2 на 6% цього року в порівнянні з 2023 роком, при практично незмінних обсягах виробництва. У 2025 році ми плануємо встановити сонячні панелі, що дозволить нам отримувати 10% нашої електричної енергії з екологічно чистого джерела.
Компанія активно скорочує споживання води (на 5% в порівнянні з 2023 роком) та збільшує її повторне використання. Позитивна динаміка 2024 року свідчить про те, що стратегічна мета досягти рівня 30% повторного використання води у 2025 буде досягнута вже цього року.
У галузі управління відходами спостерігається зниження загальної генерації на 5% у порівнянні з 2023 роком. Ми ставимо перед собою амбіційну мету досягти 90% переробки від всіх відходів до кінця 2025 року. Наразі ми вже близькі до цього показника.
Які фінансові індикатори ви очікуєте в 2025 році в рамках відновлення України?
Прогнозування на 2025 рік є досить непростим завданням, зокрема через наміри пов'язати акцизні ставки з євро. На жаль, ми не в змозі спрогнозувати валютний курс на наступний рік, а також його вплив на споживачів. Оскільки доходи українців не є в євро, ми очікуємо, що внаслідок встановлення акцизів у цій валюті, деякі споживачі можуть знову звернутися до нелегального ринку. Це, в свою чергу, може сприяти розвитку організованої злочинності, замість того, щоб надходити до державного бюджету у вигляді податків.
Ми також очікуємо, що ринок продовжить розвиватися в таких сегментах, як нікотинові паучі та ТВЕНи, які, на сьогоднішній день, менш вразливі до впливу незаконної торгівлі. Варто зазначити, що з вересня 2024 року на нікотинові паучі буде введено акцизний податок.
Несмотря на всі труднощі, що спонукає вас з надією дивитися в 2025 рік?
Перш за все, варто відзначити наші досягнення за останні роки. Нам вдалося не лише зберегти виробництво під час війни, а й запустити нові продукти, інвестувати в екологічну модернізацію та створити нові робочі місця. Успіх у боротьбі з нелегальним ринком демонструє, що спільними зусиллями бізнесу та держави можна досягти амбітних цілей навіть у найскладніші часи.
Рік 2025 може стати ключовим для нашої індустрії. Ми спостерігаємо великий потенціал для розширення експорту, особливо у сегменті інноваційних продуктів. Як єдиний виробник ТВЕНів в Україні, ми отримуємо нові перспективи на міжнародних ринках. Коли ми бачимо товари з маркуванням "Made in Ukraine" на полицях закордонних магазинів, це є найкращим свідченням того, що Україна завжди була, є та залишиться надійним партнером у бізнесі, здатним виготовляти продукцію світового класу.