Привіз до Росії двіtony готівки: Асад заздалегідь планував своє комфортне життя в еміграції, - FT.
Великі обсяги готівкових доларів і євро були доставлені з Росії ще до того, як режим Башара Асада зазнав краху.
Світ почав активно шукати мільярди, які належали поваленому сирійському диктатору. Як повідомляє Financial Times, Центральний банк Сирії в період 2018-2019 років переказав приблизно 250 мільйонів доларів готівкою до Москви, незважаючи на те, що країна терміново потребувала іноземної валюти для стабілізації своєї економіки.
Внаслідок західних фінансових санкцій для режиму Башара Асада залишився лише один шлях для виводу капіталу з країни — через Росію. Згідно з інформацією, "передача готівки в РФ співпала з тим, що Сирія стала значно залежною від військової підтримки Кремля, включаючи найманців з групи Вагнера, а родина Асада почала активно інвестувати в розкішну нерухомість у Москві".
Журналісти отримали доступ до записів, які підтверджують жорстокий вивіз валюти з розореної війною Сирії. Відправлені літаками банкноти номіналом 100 доларів і 500 євро опинилися в Росії. Загальна сума коштів становить близько 250 мільйонів доларів, а маса готівки досягає майже двох тонн, за даними документів.
Гроші були вивезені не одноразово, а в рамках 21 рейсу, що відбувалися з березня 2018 року до вересня 2019 року. Ці рейси виконувалися від імені Центрального банку Сирії. Варто зазначити, що з 2012 року (з цієї дати доступні документи) до початку 2018 року жодних рейсів з Дамаска до Москви не здійснювалося. Записи свідчать, що готівка, що була доставлена до Москви, була отримана банком "Російська фінансова корпорація", який знаходиться під контролем "Рособоронекспорту".
Згідно з інформацією Financial Times, незважаючи на те, що війна значно виснажила державний бюджет Сирії, Башар Асад та його найближчі союзники протягом останніх шести років узяли під контроль ключові сфери зруйнованої економіки. Наприклад, перша леді Асма аль-Асад отримала доступ до міжнародної гуманітарної допомоги. Башар Асад та його команду також звинувачують у отриманні прибутків від міжнародної наркоторгівлі та контрабанди пального.
Починаючи з 2013 року велика родина Асада придбала щонайменше 20 розкішних квартир у Москві через складну схему підставних компаній.
"Режим був змушений перенести свої фінансові активи за межі країни в надійні місця, аби мати можливість використовувати їх для створення комфортного життя... для самого режиму та його найближчого кола", - зазначив Девід Шенкер, який обіймав посаду помічника державного секретаря США з питань Близького Сходу з 2019 по 2021 рік.
Поки російські фінансові установи отримували готівкові кошти з Сирії, інший міжнародний спонсор режиму Асада, Іран, налагодив схеми для передачі твердих валют своїм союзникам. Кошти проходили через ліванську компанію Hokoul SAL Offshore, яка знаходиться під контролем Корпусу вартових ісламської революції Ірану. Завдяки цій же структурі фінансування отримували бойовики Хезболли, які активно брали участь у конфлікті проти сирійських повстанців.
Згідно з інформацією УНІАН, Російська Федерація проводить перемовини щодо збереження своїх військових баз у Сирії. Експерти вважають, що присутність російських баз у Сирії в попередньому форматі вже не є реальною.
Крім того, ми повідомили, що колишня правляча партія Сирії Баас, яка протягом багатьох років була під контролем родини колишнього президента Башара Асада, оголосила про тимчасове призупинення своєї діяльності. Вся власність партії, а також фінансові ресурси та озброєння будуть передані урядовим структурам Сирії.