Приватбанк, Ощадбанк, Monobank и Райффайзен объявили о введении лимита в 50 000 грн на переводы для клиентов, относящихся к категории с повышенным уровнем риска.
Во вторник, 10 декабря, ПриватБанк, Ощадбанк, Универсалбанк (mono) и Райффайзен Банк, а также Национальная ассоциация банков Украины (НАБУ) и Ассоциация украинских банков (АУБ) подписали меморандум "Об обеспечении прозрачности функционирования рынка банковских платежных услуг". Подписание документа состоялось в Национальном банке Украины, пишет "Интерфакс-Украина".
На 1 октября на эти финансовые учреждения приходилось 64,5% всех средств населения в банках и 87,5% активных платежных карт.
Документ предусматривает введение унифицированных рыночных практик и подходов к надлежащей проверке клиентов и мониторингу их финансовых операций, в частности, вводит месячный лимит операций для клиентов с высоким уровнем риска, не имеющих подтвержденных доходов, 50 тыс. грн с 1 февраля 2025 года.
Для клиентов с умеренным и низким уровнем риска лимит будет установлен на уровне 150 тысяч гривен в месяц с 1 февраля, а затем будет сокращен до 100 тысяч гривен с 1 июня.
Мова йде не лише про перекази між картками, тобто P2P-операції, для яких Національний банк України вже встановив ліміт у 150 тисяч гривень на місяць в межах одного банку. Це також стосується всіх транзакцій з поточних рахунків на користь фізичних осіб, включаючи перекази на iBAN.
Учасники угоди зазначили, що у випадку значних заощаджень або додатково підтверджених доходів, ліміти для клієнтів будуть визначатися індивідуально, враховуючи рівень доходів. Інформацію про ці доходи планують збирати автоматизовано з наявних джерел даних.
Крім того, цей документ визначає методи обміну банківською інформацією та передбачає посилення нагляду за діяльністю фізичних осіб-підприємців. Також він вводить обмеження на відкриття рахунків для клієнтів без підтвердження доходів, дозволяючи лише три рахунки в одній валюті, а також запроваджує більш жорсткий контроль за нічними платежами.
Підписанти меморандуму просять у співпраці з Нацбанком створити централізований реєстр сумнівних клієнтів ("дропів") і надати учасникам доступ до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу "Дія" про дохід клієнта, судові справи тощо.
Голова Національного банку України Андрій Пишний, під час підписання угоди, висловив надію, що до меморандуму долучаться інші фінансові установи, а також небанківські суб'єкти ринку платіжних послуг. У свою чергу, голова Асоціації українських банків Андрій Дубас зазначив, що ймовірно, більшість, а можливо, всі 61 банк підпишуть цей документ.
Голова НАБУ Володимир Мудрий наголосив, що ця угода не порушує конкуренції на ринку, кожен банк буде й надалі встановлювати власні тарифи, проте вводить єдиний бар'єр на шляху зловживання платіжною системою.
"Ми припускаємо, що 90% наших клієнтів не помітять жодних змін", - зазначив Євген Заіграєв, член правління ПриватБанку, відповідальний за корпоративний бізнес та МСБ, під час підписання угоди.
За інформацією Дубаса, лише приблизно 1% клієнтів має статус "високого" ризику.