ПриватБанк, Ощадбанк, mono, Райффайзен та асоціації НАБУ і АУБ уклали угоду, спрямовану на вдосконалення фінансового моніторингу.
Приватбанк, Ощадбанк, Універсалбанк (mono) і Райффайзен Банк, які на 1 жовтня контролювали 64,5% усіх депозитів населення в банківській системі та 87,5% активних платіжних карток, разом з Національною асоціацією банків України (НАБУ) та Асоціацією українських банків (АУБ) підписали меморандум "Про забезпечення прозорості роботи ринку банківських платіжних послуг". Церемонія відбулася у Національному банку України у вівторок.
За інформацією кореспондента агентства "Інтерфакс-Україна", новий документ передбачає впровадження стандартизованих ринкових практик та методів належної перевірки клієнтів, а також моніторингу їх фінансових транзакцій. Зокрема, для клієнтів з високим ризиком, які не можуть підтвердити свої доходи, буде встановлено місячний ліміт операцій у розмірі 50 тисяч гривень, який набуде чинності з 1 лютого 2025 року.
Для клієнтів, які мають середній та низький ризик, ліміт буде встановлено на рівні 150 тисяч гривень на місяць, починаючи з 1 лютого, а з 1 червня він зменшиться до 100 тисяч гривень.
Мова йде не лише про перекази між картками – P2P-операції, які Національний банк України вже обмежив до 150 тисяч гривень на місяць в межах одного банку. Це також стосується всіх транзакцій з поточних рахунків на користь фізичних осіб, включаючи перекази на iBAN.
Учасники угоди зазначили, що у випадку значних накопичень або додатково підтверджених доходів, ліміти для клієнтів будуть встановлюватися індивідуально, враховуючи рівень доходів, інформацію про які планується автоматично збирати з доступних ресурсів.
Окрім того, документ встановлює підходи до обміну банківською інформацією і передбачає посилення контролю за діяльністю фізосіб-підприємців, обмежує відкриття рахунків для клієнтів без підтверджених доходів трьома в одній валюті та посилений контроль платежів уночі.
Особи, які підписали меморандум, звертаються до Національного банку з проханням організувати централізований реєстр підозрілих клієнтів ("дропів") у рамках співпраці. Вони також просять забезпечити учасникам доступ до офіційної інформації через онлайн-сервіс "Дія", що включає дані про доходи клієнтів, судові процеси та інші важливі відомості.
Голова НБУ Андрій Пишний під час підписання висловив сподівання, що до меморандуму приєднаються інші банки, а також небанківські учасники ринку платіжних послуг, тоді як голова АУБ Андрій Дубас припустив, що переважна більшість, а можливо, й увесь 61 банк підпишуть документ.
Голова НАБУ Володимир Мудрий наголосив, що ця угода не порушує конкуренції на ринку, кожен банк буде й надалі встановлювати власні тарифи, проте вводить єдиний бар'єр на шляху зловживання платіжною системою.
"Ми прогнозуємо, що 90% наших клієнтів не помітять жодних змін," - заявив під час підписання угоди член правління ПриватБанку, відповідальний за корпоративний бізнес та МСБ, Євген Заіграєв.
За словами Дубаса, статус "високого" ризику має тільки близько 1% клієнтів.
Пишний підкреслив, що якщо меморандум буде реалізований успішно, він має потенціал замінити чинну регуляцію Національного банку, термін якої закінчується 1 квітня наступного року.
Голова Нацбанку спростував інформацію про нібито наявність загроз тим банкам, які відмовляться від підписання меморандуму.
Учасники підписання також зазначили, що одна з головних цілей цього меморандуму - збільшення надходжень до держбюджету.
Він зазначив, що цей меморандум буде чинним протягом воєнного стану або до моменту введення реєстру "дропів". Згідно з інформацією Національного банку, цей реєстр планується запустити у другому кварталі 2026 року.
За інформацією, Національний банк України з 1 жовтня 2024 року ввів піврічний ліміт у розмірі 150 тисяч гривень на місячні перекази фізичних осіб із картки на картку (P2P, person-to-person). Раніше регулятор розглядав можливість введення більш суворого обмеження – 100 тисяч гривень. "Цей ліміт стосується лише вихідних переказів між усіма рахунками клієнта в одному банку на рахунки інших фізичних осіб. Однак він не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають визначеним критеріям, та до осіб, чиї щомісячні доходи з перевірених джерел перевищують встановлену суму", - йдеться в повідомленні регулятора.
Відзначається, що до встановленого ліміту не включаються трансакції, які здійснює клієнт між своїми рахунками в рамках одного банку, а також це правило не поширюється на перекази, що виконуються юридичними особами. Національний банк також зазначив, що операції за реквізитами IBAN не підлягають жодним обмеженням.
НБУ повідомляє, що 98% клієнтів банків регулярно щомісяця виконують перекази, що не перевищують вказану суму.
Згідно з позицією центробанку, введений ліміт має на меті зменшити експлуатацію платіжних систем у незаконних операціях, зокрема шляхом використання рахунків "дропів", які є звичним інструментом для роботи тіньової економіки.
Як повідомило агентству "Інтерфакс-Україна" джерело на фінринку, у перший місяць нацбанківських обмежень обсяг P2P-операцій знизився на 5,2 млрд грн, однак одночасно перекази IBAN зросли на 4 млрд грн.