Більше мільйона українців прагнуть отримати тисячу гривень від Зеленського: як правильно подати заявку та на що її витратити.
Кошти стануть доступними протягом 10 днів після подачі заявки.
З 1 грудня 2024 року в Україні стартувала програма зимової "єПідтримки", згідно з якою кожен українець, зокрема й діти, мають можливість отримати тисячу гривень для оплати послуг та товарів. Програма ініційована президентом Володимиром Зеленським. В соцмережі цю грошову допомогу охрестили "Вовиною тисячею", згадуючи й недавній приклад - програму "єПідтримка" під час карантину через коронавірусну інфекцію, яка мала стимулювати громадян до вакцинації.
Лише через півдня після старту програми більше мільйона українців подали свої заявки на отримання "Зимової єПідтримки" через застосунок "Дія", а понад 150 тисяч родин звернулися за допомогою для дітей. Внаслідок великої кількості оформлень виникли технічні проблеми у застосунку інтернет-банку Monobank.
Дізнайтеся більше про початок зимової підтримки у статті на ТСН.ua.
У жовтні президент Зеленський оголосив про запуск нової програми зимової підтримки для родин, у рамках якої кожен громадянин України зможе отримати тисячу гривень для покриття витрат на товари та послуги.
"Я наказав уряду запровадити нову ініціативу, яка почне діяти з 1 грудня і стане помітною для кожної родини в Україні. "Зимова єПідтримка" буде доступна для всіх наших громадян - як дорослих, так і дітей. Кожна людина отримає тисячу гривень, що в сумі для родини складе кілька тисяч гривень", - повідомив президент у своєму вечірньому відеозверненні.
Він зазначив, що ці кошти можна буде використати для придбання українських товарів і послуг, включаючи оплату комунальних витрат, залізничних квитків або медикаментів, виготовлених в Україні. Зокрема, їх можна буде витратити на українські книги та зробити пожертви для волонтерських організацій.
Уряд вирішив виділити п'ять мільярдів гривень на програму "Зимова єПідтримка", перенаправивши кошти з програми кешбеку, як зазначив народний депутат Олексій Гончаренко.
Водночас Кабмін повідомив, що кешбек за грудень 2024 року, якщо на це будуть виділені кошти, буде виплачений у лютому 2025 року. Якщо ж фінансування не буде, виплати за грудень не надійдуть.
За словами нардепів Ярослава Железняка і Ніна Южаніної, додаткові 3,8 мільярда гривень на кешбек і "1000 від Зеленського" забрали з деяких інших програм. Зокрема, Кабмін вирішив забрати гроші з програм підтримки бізнесу та розмінування.
В урядових колах уточнили, що фінансування програми підтримки надходить від міжнародних партнерів.
Заступниця міністра економіки Надія Бігун зазначила, що фінансування програми "Зимова єПідтримка" буде здійснено за рахунок коштів, які залишаться невикористаними з інших соціальних ініціатив до завершення року. Вона також підкреслила, що через податкові надходження частина грошей з "єПідтримки" повернеться до державного бюджету, що дозволить перенаправити ці кошти на підтримку Збройних сил.
Заступниця голови Комітету Верховної Ради України з бюджетних питань, депутатка Леся Забуранна, зазначила, що українці отримають виплату в розмірі 1000 гривень завдяки фінансуванню, яке було надано партнерами виключно для соціальних потреб. Вона підкреслила, що ці кошти не можуть бути використані для інших цілей, зокрема для зведення фортифікаційних споруд.
"Кожна гривня, яку ми отримуємо від міжнародних партнерів, має визначене призначення. Наприклад, кошти, виділені на соціальні витрати, не можуть бути використані на будівництво фортифікацій. Це абсолютно недопустимо, адже ми отримуємо транші з чітко встановленими цілями," - підкреслила вона.
Кожен громадянин України, незалежно від віку, може розраховувати на державну підтримку у розмірі тисячі гривень. Основна вимога - залишатися на території країни.
Подання заявок на отримання виплат стартувало 1 грудня. За словами заступниці міністра економіки Ольги Василевської-Смаглюк, ці виплати призначені не тільки для дорослих, але й для дітей. Вона також зазначила, що українці, які перебувають за межами країни, не матимуть права на ці виплати.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що подати заявку на отримання виплати можна за допомогою мобільного застосунку "Дія".
"Виплати будуть зараховані на картку програми "Національного кешбеку", - повідомив Шмигаль.
Заявки на виплату прийматимуться упродовж грудня 2024 - лютого 2025 року. Окрім "дії", грошову допомогу можна отримати через "Укрпошту"від 4 грудня 2024 року та у банках-партнерів від 10 грудня 2024 року.
Як заробити гроші через застосунок "Дія": спочатку необхідно оновити додаток, а в разі відсутності – завантажити його.
"Заявка, подана через платформу "Дія", надсилається до Міністерства економіки, яке зобов'язується протягом 10 днів провести переказ коштів," - повідомила Надія Бігун, заступниця міністра економіки України, під час телемарафону.
Зокрема, законні опікуни неповнолітніх дітей, особи, які з релігійних причин не мають РНОКПП, а також люди старше 65 років, які не користуються додатком "Дія", можуть подати заявку на отримання допомоги в одному з банків-партнерів програми. Банк оформить для отримувача картку "Національний кешбек", на яку буде зарахована ця допомога.
Пенсіонери, а також особи з інвалідністю першої та другої групи, які отримують соціальні виплати через "Укрпошту", матимуть можливість отримати тисячу гривень у поштових відділеннях. Список тих, хто має право на цю допомогу через "Укрпошту", складає Міністерство соціальної політики. Варто зазначити, що особи, включені до цього списку, не зможуть подати заявку через платформу "Дія".
За словами генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського, зокрема виплати здійснюватимуться через листонош, стаціонарні та пересувні відділення Укрпошти.
У компанії також зазначили, що процедура отримання цієї допомоги поки що не встановлена. Інформацію про це нададуть пізніше.
Кошти можуть бути використані для покриття: витрат на комунальні послуги, медичні послуги, освіту, придбання ліків, книг, одягу, а також на оплату квитків на автобуси та поїзди, військових облігацій. Додатково, гроші можуть бути витрачені на транспортні послуги, мобільний зв'язок і страхування. Важливо, що програма також дозволяє робити внески на підтримку ЗСУ.
Кошти можна буде витратити як онлайн, так і офлайн, але лише на вказані категорії витрат. Банки розпізнаватимуть категорію під час оплати карткою за допомогою МСС-кодів. Це код, який присвоюється торговою точкою і характеризує напрям бізнесу.
Українці матимуть можливість витратити кошти до завершення 2025 року.
За повідомленням заступниці міністра економіки України Надії Бігун в ефірі телемарафону "Єдині новини" станом на ранок 1 грудня понад 400 тисяч громадян вже подали заявки у застосунку "Дія" на отримання "Зимової єПідтримки", зокрема понад 150 тисяч - заявки на дітей.
Через активне оформлення заявок у Monobank стався збій. Спеціалісти зафіксували проблеми із використанням мобільного застосунку, зокрема, користувачі не мали можливості здійснювати транзакції.
"Сьогодні, коли відбувається виплата зимової тисячі та підведення підсумків місяця, ми, напевно, ненадовго відпочинемо," - зауважив співзасновник банку Олег Гороховський.
У своєму виступі 1 грудня президент Володимир Зеленський зазначив, що протягом перших шести годин функціонування програми "єПідтримка" заявки подали вже 1 мільйон 100 тисяч громадян.
За його словами, серед 1,1 мільйона заявок, які надійшли сьогодні, майже 300 тисяч заявок - на виплату для дітей.
"Тобто масштаб програми й темп реалізації хороші. Важливо, щоб уряд контролював роботу всіх систем у програмі - щоб на сто відсотків забезпечили все, що обіцяно людям. І також уряд має представити деталі інших програм підтримки цієї зими та протягом наступного року", -підсумував Зеленський.