Новини світу фінансів

Правоохоронці виявили схему вимагання коштів у провідників: розкрито подробиці обшуків в "Укрзалізниці".

Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на Національну поліцію та свої джерела в правоохоронних структурах.

Правоохоронці повідомили, що лідер однієї з профспілок виступав організатором злочинних схем, виступаючи в ролі "тіньового" куратора всіх процесів, пов’язаних з пасажирськими перевезеннями залізничним транспортом.

За даними джерел, тіньовий куратор це Іван Супруненко - голова первинної профспілкової організації - колишній начальник резерву провідників.

Правоохоронці пояснили, що для цього він підібрав команду з-поміж керівництва та посадовців очолюваного ним раніше виробничого підрозділу станції Київ-Пасажирський.

З кожного рейсу керівник потяга зобов'язаний був записати "касу" - це становило від 2000 гривень з українських маршрутів та від 2000 до 5000 євро з найбільш популярних міжнародних сполучень. Лише за перші шість місяців 2024 року за схемою "перевезення пасажирів" АТ "Укрзалізниця" втратила понад 70 млн гривень, які потрапили в руки шахраїв.

Внаслідок початку повномасштабної агресії Росії проти України та закриття повітряного простору, спостерігається неймовірний приріст попиту на залізничні квитки, особливо для міжнародних напрямків, де конкуренція складає 60 пасажирів на одне місце. Скориставшись цим ажіотажем на квитки до Варшави, Будапешта, Відня, Перемишля, Хелму, Кишинева та інших західних маршрутів, зловмисники почали впроваджувати різні злочинні схеми.

Для забезпечення ефективності цих схем, Супруненко особисто затверджував кандидатів на посади начальників потягів та провідників, роз'яснюючи їм "правила гри". Він також приймав рішення про продовження трудових контрактів. У разі, якщо кандидатури отримували схвалення, вони зобов'язувалися вступити до профспілки та регулярно сплачувати внески щомісяця.

"Це становить більше ніж 350 000 гривень з усіх учасників. Якщо хтось не був згоден з цими умовами, його "вмовляли", не призначали на вакансію або ж переводили на іншу позицію," - зазначили в поліції.

Відповідно до першої схеми, провідники продавали пасажирам місця у службових купе, які не реалізуються у системі вільного продажу квитків за 300-500 євро, без належного оформлення квитанцій. Залежно від виду потягу, у вагоні було 4-6 таких місць.

Згідно з другим варіантом, учасники закуповували квитки на доступні місця до дати відправлення, а напередодні рейсів перепродавали їх пасажирам за цінами, що вдвічі-тричі перевищували офіційні.

У цих квитках інформація про пасажирів не відповідала тим, що були зазначені у бланку проїзного документа та в системі продажу. Також не було видано квитанцій, що суперечить правилам перевезення "Укрзалізниці".

Звичайно, гроші, отримані за цими схемами, не відображалися у фінансових звітах після завершення рейсів, а розподілялися серед усіх учасників. Значна частина цих коштів передавалася по ієрархічній структурі злочинної організації її керівнику - голові профспілки.

На даний момент слідчі висунули підозри 10 особам, які входять до злочинної організації. В залежності від їхньої ролі та рівня залучення у злочинні дії, дії кожного з них отримали відповідну правову оцінку.

Крім того, під час більш ніж 80 обшуків правоохоронні органи вдалося виявити та вилучити кошти в українській та іноземній валютах на загальну суму близько 5 мільйонів гривень, автомобілі, рукописи, різні документи, мобільні телефони та інші предмети.

Слідчі заходи продовжуються в справі оголошення підозр іншим учасникам злочинної групи. Одночасно розглядається питання щодо вибору запобіжних заходів для підозрюваних.

Продовжуються подальші заходи зі збору доказової бази, аби всі причетні до кримінальних схем понесли відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Читайте також