Новини світу фінансів

Оподаткування продажу нерухомості: відсоткові ставки, пільгові умови та хто понесе найбільші витрати у 2025 році.

У 2025 році продаж житлової нерухомості може призвести до значних податкових витрат. Давайте розглянемо, чому деякі громадяни України сплачують податки на рівні 0%, тоді як інші змушені віддавати більше 10% у вигляді податку на прибуток і військового збору.

У яких ситуаціях необхідно здійснювати податкові платежі, а також хто несе відповідальність за ті чи інші внески - читайте в матеріалі РБК-Україна. Інформацію подали Контракти.UA.

Головне:

Головні нововведення містяться в законі "Про зміни до Податкового кодексу України", що стосуються доходів, отриманих від угод з продажу нерухомого майна.

"На величину податку або наявність пільги тепер має вплив кількість об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у приватній власності," - зазначила в коментарі для РБК-Україна експерт у сфері нерухомості Олена Бондарук.

Як і раніше, продаж першого об'єкта нерухомості протягом календарного року звільняється від оподаткування, якщо власник володів ним понад три роки. Але у 2025 році посилили вимоги щодо другого та наступних продажів. За словами експерта, якщо особа продає другу квартиру або будинок у межах року, вона має сплатити податок за повною ставкою.

"На комерційну нерухомість завжди накладаються податки: ПДФО у розмірі 5%, військовий збір також 5%, а державне мито становить 1%, незалежно від кількості майна у власності", - підкреслила Олена Бондарук.

Фахівець підкреслює, що на сьогоднішній день податкові зобов'язання для фізичних осіб визначаються обсягом реалізації та категорією власності.

Експерт зазначила, що якщо підтвердиться початкова вартість покупки нерухомості, податок на прибуток сплачується тільки з різниці між ціною купівлі та продажу. Наприклад, якщо квартира продається за 1,5 мільйона гривень, а була куплена за 1 мільйон гривень, то податок на прибуток у розмірі 18% та військовий збір у розмірі 5% будуть нараховані лише на різницю в 500 000 гривень, а не на всю суму продажу.

Проте, якщо ви не зможете підтвердити первісну вартість, податок буде нараховано на всю суму продажу. Для підтвердження початкової вартості потрібно надати документи про купівлю нерухомості. При продажу обов'язково проводиться нова оцінка майна.

У загальному підсумку при повторному продажу житла у 2025 році сума податкового навантаження може сягати 23%.

Податковий кодекс містить ряд виключень щодо сплати податків. Зокрема, якщо об'єкт успадковано від близьких родичів (батьків або дітей) і реалізується до закінчення трирічного терміну володіння, то існує можливість уникнути сплати податку на доходи.

"Нерухомість, яка перебуває у власності більше трьох років, а також майно, отримане продавцем у спадок, не підлягає оподаткуванню", - зазначила Олена Бондарук. Вона також підкреслила, що ці випадки не слід змішувати з даруванням, оскільки в такій ситуації нерухомість оподатковується.

В окремих випадках звільняються від податку особи з інвалідністю 1 групи, ветерани бойових дій, внутрішньо переміщені особи, які отримали компенсацію за зруйноване житло.

Крім податків, продаж нерухомості може супроводжуватися і різними додатковими витратами та зборами. Експерт зазначила, що "державне мито за нотаріальне посвідчення угоди купівлі-продажу є обов'язковим в усіх випадках", підкресливши, що його величина визначається в залежності від вартості об'єкта нерухомості і становить 1% від оцінки або суми угоди.

Клієнт, який придбаває нерухомість, повинен внести плату за обов'язкове державне пенсійне страхування, що дорівнює 1% від оціночної вартості майна. Ця плата здійснюється перед тим, як угоду купівлі-продажу буде посвідчено нотаріально.

Хто несе витрати при укладанні угоди - це питання внутрішньої угоди між сторонами. Проте, ці фінансові зобов'язання все ж виконуються тими платниками, які вказані в законодавстві.

До додаткових витрат, які слід включити до списку, належать послуги нотаріуса, зміни в Державному реєстрі прав на нерухомість, а також можливі комісійні збори банків або страхових компаній.

Якщо угода укладається за ціною, що нижча за ринкову, продавець може зіткнутися з податковими ризиками, адже податкові органи мають право визнати вартість продажу недостатньою і вимагати сплати додаткових податків.

Окрім того, у 2025 році заплановано впровадження системи електронного моніторингу цін на ринку, що ускладнить можливість використання "сірого" оформлення угод.

Перед тим, як виставити нерухомість на продаж, рекомендується звернутися за порадою до експерта в галузі нерухомості, щоб запобігти можливим непередбаченим витратам. Додатково, можна скористатися калькулятором, розміщеним на веб-сайті Державної податкової служби України, для попередньої оцінки податкових зобов'язань.

Нагадаємо, що ціни на квартири в новобудовах поступово дорожчають. За останні пів року в деяких містах вони зросли до 15% у валюті. Але в деяких містах спостерігається й зниження цін на нові квадратні метри. Де саме - читайте в матеріалі РБК-Україна.

Читайте також