Новини світу фінансів

Після введення санкцій США російські банки зіткнулися з труднощами у використанні китайських карт UnionPay.

Російські фінансові установи, що підпали під жорсткі санкції США, почали інформувати своїх клієнтів про можливі труднощі з використанням карток платіжної системи UnionPay за межами країни.

"Використання карток платіжної системи UnionPay за межами країни може супроводжуватися певними труднощами. Якщо ви знаходитесь за кордоном, ми радимо мати при собі готівку," – повідомили в Газпромбанку, згідно з інформацією TheMoscow Times.

Згідно з інформацією, опублікованою в матеріалі, Газпромбанк повідомив, що з 26 листопада запровадить комісію за зняття готівки з кредитної картки "180 днів UnionPay". Вона становитиме 5,9% від суми плюс 590 рублів для нових та існуючих клієнтів. Це стосується зняття готівки як в банкоматах і пунктах видачі валюти самого банку, так і в банках-партнерах та сторонніх фінансових установах. Раніше, до запровадження санкцій, клієнти могли знімати до 50 тисяч рублів з цієї картки без комісійних зборів.

Примсоцбанк повідомив, що "внаслідок потрапляння банку до санкційного списку США, операції з картками UnionPay за кордоном можуть бути призупинені". Проте на території Російської Федерації вони продовжать функціонувати без змін. Банк також рекомендував своїм клієнтам, які перебувають за межами РФ, зняти готівку найближчим часом.

У зв'язку з цим, банк тимчасово зупиняє обробку переказів в іноземних валютах до моменту отримання оновлених регуляцій та вимог від закордонних банків-кореспондентів.

Менеджери ВТБ також почали неофіційно рекомендувати великим клієнтам в Китаї терміново вивести всі юані з карток UnionPay, повідомив The Moscow Times один із отримувачів такого попередження.

На даний момент картки китайської платіжної системи UnionPay в Росії випускають кілька фінансових установ, серед яких Газпромбанк, Кредит Урал банк (частина групи Газпромбанку), Примсоцбанк, Азіатсько-тихоокеанський банк (АТБ) та РСХБ. Представники Кредит Урал банку не змогли надати чіткої інформації щодо можливості використання карток UnionPay за межами Росії, зазначивши, що це буде залежати від конкретного терміналу та країни.

У новому списку американських санкцій виявилося майже сто фінансових установ, включаючи понад п'ятдесят банків та близько сорока реєстраторів і депозитаріїв. Серед них є багато середніх і невеликих організацій, які використовувалися імпортерами для переказу платежів до Китаю та Туреччини, включаючи такі банки, як БКС, Дом.рф, Форабанк, Гарант-інвест, Держава, Синара, Примсоцбанк та інші. Газпромбанк, який залишався останнім значним банком Росії без санкцій, також потрапив до цього списку.

Міністерство фінансів США також звернуло увагу на потенційні загрози вторинних санкцій для іноземних фінансових установ, які вирішать приєднатися до російської системи передачі фінансових повідомлень (СПФС), розробленої Банком Росії як відповідник SWIFT.

Раніше повідомлялося, що російська "дочка" одного з найважливіших китайських банків відмовилася працювати з клієнтами з РФ.

Проблеми у фінансових розрахунках з китайськими банками в Росії виникли наприкінці 2023 року. Це стало наслідком указу президента США Джо Байдена, який дав можливість Міністерству фінансів США запроваджувати вторинні санкції проти банків третіх країн, що співпрацюють з російськими компаніями, які потрапили під санкції, а також надають підтримку оборонній промисловості Росії.

У квітні 2024 року декілька китайських банків призупинили обробку платежів у юанях з Росії через страх перед можливими вторинними санкціями з боку Сполучених Штатів.

У липні 2024 року китайські банки заявили, що вважають юані з Росії "брудними" і відмовляються їх приймати. Наразі приблизно 80% платежів у юанях повертаються назад у РФ. Також повідомлялося про те, що ЦБ готуються до сценарію, коли біржові торги юанем доведеться також зупинити.

13 серпня 2024 року повідомлялося про те, що в Росії закрили виведення з рахунків останньої доступної іноземної валюти.

16 серпня 2024 року фінансові установи США розпочали блокування рахунків громадян Росії, якщо вони намагались скористатися банківськими послугами з території Російської Федерації, включаючи перекази та платежі.

21 листопада 2024 року Міністерство фінансів США оголосило про введення санкцій щодо Газпромбанку, одного з провідних банків Росії.

Читайте також