Зміна валюти на євро: коли Болгарія перейде на нову валюту - Фінанси 24

Болгарія уже роками входить до ЄС та обговорює перехід на євро. Нещодавно президент Болгарії запропонував провести референдум про відмову від нацвалюти та введення в обіг євро.
Президент Болгарії Румен Радев висловив ініціативу провести референдум щодо впровадження євро в країні. Він зазначив, що в суспільстві немає єдності думок стосовно переходу на євровалюту, повідомляє 24 Канал з посиланням на Bloomberg.
Зверніть увагу: Росія втрачає свого найбільшого споживача нафти в світі.
Ініціативу президента Радева було відхилено болгарським парламентом. Голова парламенту Наталія Киселова підкреслила, що пропозиція глави держави суперечить конституційним нормам Болгарії та кільком угодам Європейського Союзу.
Болгарія стала частиною Європейського Союзу у 2007 році. Держави, що приєднуються до ЄС, повинні поступово адаптуватися до євро. Єдине виключення становить Данія, яка має можливість зберегти свою власну валюту. Болгарія планувала офіційно перейти на євро на початку 2025 року, однак політична нестабільність завадила цьому процесу.
Увага! Євро було впроваджено в 1999 році, замінивши екю. У 2002 році ця валюта почала активно використовуватися в країнах Єврозони. Держави, де євро виступає як національна валюта і єдиний законний платіжний засіб, становлять Єврозону.
У 2024 році Національні збори Болгарії ухвалили відповідний законопроект. Проте на той момент не було зазначено конкретних термінів. Варто зазначити, що країна вже протягом кількох років прагне приєднатися до Єврозони. Позитивна оцінка звіту про інтеграцію з Єврозоною, яку планують оприлюднити Європейський центральний банк та Європейська комісія у червні, може створити умови для впровадження євро в Болгарії вже в січні.
Однак це питання викликало розподіл думок у Болгарії. Багато громадян країни стурбовані тим, що відмова від національної валюти — болгарського лева — та перехід на євро можуть призвести до збільшення інфляційних процесів у державі.
Окрім цього, проти заміни валюти активно виступають антисистемні та націоналістичні рухи. Наприклад, проросійська партія "Відродження" в країні також є противником переходу на євро.