Новини світу фінансів

Перегріта військова економіка Росії виявила серйозні тріщини, як повідомляє Bloomberg.

Доки Путін намагається і далі розкачувати військово-промисловий комплекс, в багатьох цивільних галузях почався спад, подекуди просто обвальний.

Російська економіка вразила багатьох своєю стійкістю в умовах міжнародних санкцій, але після трирічної війни і західних обмежень вона виявляє безліч серйозних проблем. З таким висновком виступає Bloomberg.

"Очевидні тріщини в економіці, що оцінюється в 2 трильйона доларів", - зазначено у статті.

Журналісти вказують, що Москва "вибирає озброєння замість благополуччя": поки всі ресурси країни спрямовані на військові потреби, цивільна економіка поступово занепадає. Цю тенденцію було яскраво продемонстровано на цьому тижні: Путін відвідав урочисту церемонію підняття прапора на новому атомному підводному човні, оснащеному балістичними ракетами, на фоні новин про те, що продажі автомобілів у червні знизилися на 30%.

Оскільки існує побоювання щодо подальшого охолодження економіки, Центральний банк Росії вчора ухвалив рішення знизити базову процентну ставку приблизно на 2 процентних пункти, після зменшення на 1 процентний пункт у попередньому місяці. Таким чином, обираючи між високою інфляцією та економічним сповільненням, Центробанк зробив акцент на першому варіанті.

"Існує дедалі більше доказів складних часів у багатьох секторах російської економіки. Наслідки війни, західних санкцій, дефіциту робочої сили, зниження цін на нафту, дорожчої валюти та високих процентних ставок", - стверджує Алекс Кокчаров, аналітик з геоекономічних питань Bloomberg Economics.

На його думку, ймовірність краху цивільного сектора економіки зростає, адже Путін у своїй війні проти України в основному зосередився на військових завданнях.

Автор публікації зазначає, що досі великою підтримкою для Росії залишалася можливість постачати нафту й газ до Китаю, Індії і деяких європейських країн. Але цього виявилося недостатньо, аби уникнути проблем в інших секторах російської економіки. Наприклад, вугільна промисловість Росії переживає масштабну кризу, втративши і ринки збуту, і постачальників складного промислового обладнання, і можливість залучати західні фінансові ресурси для модернізації.

Варто відзначити, що активно працюючий військово-промисловий комплекс Росії не зміг забезпечити необхідний попит для сталеливарної галузі. Ускладнення з експортом та охолодження ринку нерухомості, який відігравав важливу роль у внутрішньому споживанні сталі, призвели до помітного зниження показників у російській металургії.

Але, мабуть, найбільш тривожним сигналом для Путіна мали би стати проблеми у фінансовому секторі. На початку липня керівники деяких найбільших російських банків приватно обговорювали можливість звернення за державною допомогою, якщо рівень проблемних кредитів у їхніх портфелях і далі зростатиме. Реальна "якість" їхнього кредитного портфеля є набагато гіршою, ніж показують офіційні дані, кажуть інсайдери і свідчать деякі документи, з якими ознайомилися журналісти Bloomberg News.

"Залишається лише невелика група провідних секторів з високими темпами зростання, всі з яких пов'язані з державними контрактами та оборонною сферою", -- зазначила раніше цього літа Софія Донець, головний економіст T-Investments. Вона підкреслила, що важко знайти інші галузі, які демонструють позитивні результати. Більшість цивільних промислових секторів Росії очікують зменшення обсягів виробництва у 2025 році.

Шукаючи способи фінансування воєнного бюджету, уряд Росії вдався до небезпечної практики – вилучення приватних активів. Протягом минулого року загальна вартість конфіскованих активів зросла втричі. Представники російського бізнесу висловлюють тривогу щодо сплеску націоналізацій і можливих наслідків. Проте, здається, Кремль не має наміру враховувати ці занепокоєння.

"Путін, по суті, не звертає уваги на те, що видобуток вугілля зменшується, деревина вирубується, а роздрібні продажі падають. Його увага повністю зосереджена на військових амбіціях. Швидше за все, він прагне зайняти таку ж значущу позицію в російській історії, як Петро I або Катерина II," - зазначає економічний експерт Алекс Кокчаров.

Як повідомляв УНІАН, у короткостроковій перспективі російська військова економіка може виглядати досить сильною, а заходи західних країн - недостатньо впливовими. Проте, якщо поглянути на ситуацію в довгостроковій перспективі, для Росії малюється невтішний сценарій. Без доступу до західних технологій країна-агресор буде змушена зіткнутися з поступовим технологічним відставанням, особливо в сфері оборони.

Також ми розповідали, що Китай не хоче, аби Росія перемогла Україну, бо тоді Москва стане менш залежною від Пекіна і, що ще гірше, може розпочати нову війну проти Європи, остаточно зруйнувавши глобальний мир. Найкращий сценарій для Китаю - це постійна війна в Україні, де немає переможця.

Читайте також