Пенсії у 2025 році: які нововведення очікуються та хто зможе отримати збільшені виплати з 1 січня.
Досліджуйте також: Пенсії у 2024 році. Як оформити електронне пенсійне посвідчення та кому цей новий документ може стати в нагоді.
У січні 2025 року пенсійні виплати зростуть для тих осіб, які відзначать своє 70-, 75- або 80-річчя. Основною умовою є те, що розмір пенсії не повинен перевищувати 10 340,35 грн.
Нагадаємо, вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
▪ особам, котрим виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — в сумі до 300 грн;
▪ особам, що досягли 75-річного віку, до моменту набуття 80 років -- в межах 456 грн;
▪ особам, які досягли віку 80 років і більше, -- в розмірі до 570 гривень.
У січні 2025 року пенсіонери зможуть отримати 1000 грн у межах програми єПідтримка ("Тисяча Зеленського"). Допомога від держави є одноразовою та буде доступна для українців, які перебувають в Україні. Діятиме програма до кінця лютого 2025 року.
Гроші нараховуватимуть на картку Національного кешбеку, яку можна оформити через застосунок Дія або через банк, який є партнером програми.
Пенсіонери та особи з інвалідністю 1 та 2 групи, які отримують свої виплати через Укрпошту, матимуть можливість отримати фінансову допомогу саме через цю службу. Список осіб, що можуть претендувати на отримання допомоги через Укрпошту, формується Міністерством соціальної політики. Важливо зазначити, що ті, хто потрапить до цього списку, не зможуть подати заявку через додаток Дія.
Витратити кошти вони зможуть також через Укрпошту -- на оплату комунальних послуг чи придбання товарів українського виробництва.
Кошти, що були отримані, можна використовувати до завершення 2025 року. Проте, з картки Національний кешбек готівку зняти не вдасться.
У 2025 році буде збільшено вимоги до тривалості страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Таким чином, з 1 січня 2025 року для отримання пенсії у 60 років потрібно буде мати не менше 32 років страхового стажу як для чоловіків, так і для жінок.
Особи, які досягли 60-річного віку та не мають необхідного страхового стажу, зможуть отримати пенсію у 63 роки, якщо їхній стаж становить від 22 до 31 року.
За наявності страхового стажу від 15 до 21 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.
Якщо особа має менше 15 років страхового стажу, досягнувши 65-річного віку, вона зможе отримувати державну соціальну допомогу замість пенсії.
Заявити про призначення пенсії можна як особисто, відвідавши будь-який сервісний центр Пенсійного фонду, незалежно від вашого місця проживання, так і через дистанційні канали, використовуючи портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Наступний перегляд пенсій в Україні запланований на березень 2025 року. Відповідно до різних оцінок, можливе збільшення пенсій на 10-17%.
При цьому підвищення стосуватиметься виключно базової пенсії, без урахування додаткових надбавок. Індексація не буде застосована до тих, хто отримав пенсію за останні кілька років, оскільки їхні виплати вважаються достатніми на сьогоднішній день.
Мінімальна та максимальна сума, яку можна доплатити після індексації, становить 100 і 1500 гривень відповідно.
Також, згідно з проектом бюджету на 2025 рік, мінімальну пенсію в Україні залишать на рівні 2024-го -- 2361 грн.
Стаття 41 проєкту бюджету на 2025 рік накладає обов'язок на Ощадбанк повернути залишки коштів з пенсійних рахунків внутрішньо переміщених осіб, які були відкриті в цьому банку, до Пенсійного фонду України.
Це стосується пенсійних рахунків переселенців, які були зареєстровані до 24 лютого 2022 року, у двох ситуаціях:
▪ у разі відсутності будь-яких фінансових операцій (готівкових зняттів, безготівкових платежів чи трансакцій) на рахунках протягом попередніх 12 місяців;
▪ якщо ці пенсіонери не пройшли фізичну ідентифікацію впродовж півроку.
Відповідно до постанови уряду, пенсійні рахунки таким внутрішньо переміщеним особам відкривалися лише в Ощадбанку, тож в інших банках відповідних невикористаних залишків коштів немає. Водночас вилучення коштів з рахунків не відбуватиметься, якщо на ці рахунки накладений арешт або інше обтяження.
Крім того, якщо після отримання коштів з пенсійних рахунків переселенець вирішить звернутися до Пенсійного фонду України або Ощадбанку, держава відновить виплату пенсії цій особі.
Нагадуємо, що пенсіонери, які здобули статус внутрішньо переміщених осіб до 24 лютого 2022 року і не здійснили фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року, можуть продовжити отримувати виплати, пройшовши перевірку будь-яким зручним для них способом.
В даний час існує правило, згідно з яким кошти пенсіонерів, які не пройшли ідентифікацію, будуть зберігатися на розрахунковому рахунку до моменту завершення процедури перевірки. Після успішного проходження ідентифікації пенсійні виплати будуть перераховані на рахунок пенсіонера починаючи з місяця, в якому фінансування було припинено.