ОП: Головною метою росіян є знищення нашої національної ідентичності.
Цю інформацію озвучила Олена Ковальська, заступниця керівника Офісу Президента, під час ІІІ Національного форуму з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM, що проходив 29 листопада, повідомляє Укрінформ.
"По-перше, російські загарбники знищують знакові елементи української ідентичності, такі як пам'ятники Тарасу Шевченку. Вони відбирають не тільки фізичні об'єкти, а й культурні надбання, прагнучи привласнити українське як частину власної спадщини," - підкреслила Ковальська.
За її словами, з початку повномасштабного вторгнення РФ пошкоджено або зруйновано понад 2100 об'єктів культурної інфраструктури, серед яких 750 бібліотек, 120 музеїв, 38 театрів, кінотеатрів та філармоній, а також понад 1179 об'єктів культурної спадщини. Крім того, російські окупанти знищили понад 200 млн українських книжок.
Заступниця голови Офісу Президента представила інформацію ЮНЕСКО, згідно з якою втрати, понесені сектором культури та туризму України протягом останніх двох років, становлять приблизно 3,5 мільярда доларів.
Водночас окупанти не лише руйнують, а й системно грабують українські культурні установи. Викрадені експонати опиняються за кордоном та продаються як "російські твори".
Також Ковальська підкреслила, що російські органи влади здійснюють незаконну реєстрацію українських брендів і об'єктів інтелектуальної власності. Вона навела приклад з географічною маркою "Мелітопольська черешня", яка була зареєстрована російським патентним відомством влітку.
Ковальська підкреслила необхідність формування умов для збереження української інтелектуальної спадщини: "Наше головне завдання – вберегти те, що ще залишилося. Це є найсерйознішим викликом. Другий аспект – гарантувати, щоб патентні повірені та юристи мали, що реєструвати і захищати".
На її думку, гармонізація українського законодавства з європейськими стандартами є важливим кроком для посилення захисту інтелектуальної власності. Водночас критично важливо - зберегти унікальність української культури: "Українське законодавство у сфері інтелектуальної власності має працювати так само ефективно, як у Європі. Але важливо не втратити свою ідентичність. Ми повинні знайти баланс між адаптацією до європейських стандартів та збереженням нашої унікальності. Сфокусуватися на спадщині та показати її світу".
Ковальська підкреслила, що у час війни державні структури активно підтримують та популяризують українську культуру, зосереджуючи зусилля на культурній дипломатії. Це включає організацію міжнародних подій, таких як фестивалі, виставки і гастролі українських артистів за межами країни; надання фінансової допомоги культурним організаціям, які представляють Україну на світовій арені; а також цифрову трансформацію культурної спадщини, що передбачає створення онлайн-архівів для збереження української культури та її доступності для більшої аудиторії в Європі.
У Києві 29 листопада відбудеться Третій Національний форум з інтелектуальної власності та інновацій IP LET FORUM на тему "Інтелектуальна власність: право, економіка, технології". Цей захід об'єднає провідних фахівців з області інтелектуальної власності, права, економіки та інновацій, а також учасників з державних установ, бізнесу і стартапів.
Як повідомлялося, за даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій, в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії, станом на 25 жовтня 2024 року, зазнали пошкоджень чи руйнувань 2 109 об'єктів культурної інфраструктури.