"Разові агенти": як Москва управляє підпалом та дестабілізацією Західних країн з відстані

Росія веде кампанію диверсій і саботажу на території Європи, залучаючи до виконання завдань випадкових осіб, яких вербують онлайн.
Про це йдеться у великому розслідуванні The Guardian, що базується на документах судів Великої Британії та Польщі, а також на свідченнях представників спецслужб ЄС і США.
За словами журналістів, виконавцям доручається виконання підпалів, вандалізму та провокацій. Розрахунок за ці послуги зазвичай відбувається у криптовалюті. Найчастіше такі особи не мають безпосередніх зв'язків із російськими структурами та не завжди усвідомлюють, що їхні дії служать інтересам Москви. Керівництво цими операціями здійснюють співробітники спецслужб, які залишаються на території Росії.
Наприклад, у Польщі правоохоронці затримали 49-річного українця на ім'я Сергій С. Він, за даними слідства, готувався до підпалу. У нього були виявлені запальні матеріали, інструменти та інструкції з піротехніки. Аналогічні випадки також зафіксували в Литві, Франції, Великій Британії та Естонії, де переважно мали місце підпали, провокаційні написи та ворожі дії проти об'єктів, пов'язаних з Україною.
Представники західних спецслужб підкреслюють, що ці дії є новим підходом Москви — хаотичним, але дуже небезпечним. Існує ймовірність, що масштаби цих операцій можуть збільшитися, якщо політична обстановка надасть Кремлю можливість діяти більш агресивно.
У США, за даними The Guardian, минулого року запобігли можливій змові з відправкою вибухівки поштою. Джерела стверджують, що після прямих дзвінків до Москви цей план було згорнуто. Проте експерти не виключають, що подібні спроби повторяться, з огляду на агресивну тактику РФ.
Методи, якими російські служби залучають виконавців для диверсій у Європі, відрізняються залежно від країни. У Балтії, за словами представників місцевої розвідки, вербування часто відбувається під час поїздок до Росії -- через родичів, шантаж або фінансові пропозиції. Для подальшого зв'язку використовують Telegram, але не як початковий інструмент контакту.
"Це не про ідеологію, а про виживання і тиск через родину", -- пояснив Харріс Пуусепп з естонського агентства Kapo.
У різних регіонах Європи, особливо в Західній її частині, зв'язок зазвичай налагоджується анонімно — через Telegram або так звані "сірі" канали для пошуку тимчасових вакансій. Іноді виконавці вважають, що займаються звичайною підприємницькою діяльністю, або ж не розуміють, що їхні дії можуть служити інтересам російських спецслужб.
Також трапляються випадки, коли люди впевнені, що виконують завдання не від держави, а від угруповань з ідеологічним підґрунтям -- наприклад, расистських або ксенофобських. Часто виконавці вже мають досвід нелегальної чи напівлегальної діяльності й не розцінюють підпал або псування майна як щось політично вмотивоване.
Сергій С., затриманий у Польщі за підозрою у намірах вчинити підпал, є колишнім жителем Одеси, який виїхав з країни після початку повномасштабної агресії. Він вважав, що українська влада проявляє дискримінацію стосовно російськомовного населення, активно відстежував проросійські інформаційні джерела та залишав свої коментарі в тематичних Telegram-каналах.
Саме завдяки Telegram він зустрів чоловіка на ім'я Олексій, який назвався бізнесменом з Києва і висловлював негативні погляди щодо України. Згодом Олексій запропонував зустріч у Латвії або Литві, але насправді організував для Сергія поїздку до польського Вроцлава. Кошти на квиток були перераховані на рахунок його дружини.
В Польщі Олексій доручив Сергію знайти потенційні цілі для підпалу, зокрема торгові або промислові об'єкти. Сергій повідомив, що йому пообіцяли аванс у 2000 доларів, а після завершення завдання – ще таку ж суму. Він вирішив зосередитися на складі з фарбами, що знаходиться біля каналу. Сергій зробив фотографії будівлі та придбав необхідні інструменти для запуску пожежі.
Проте згодом, за свідченнями самого підозрюваного, він відчув страх і вирішив відмовитися від свого задуму. Він спробував підробити підпал, надіславши знімок згорілої будівлі в Німеччині, а також придбав квиток на зворотний рейс. Його затримали на автовокзалі, коли він готувався сісти в автобус.
Через тиждень після арешту в одному з Telegram-каналів з'явилося нове повідомлення, що закликало до нападів на магазини, пов'язані з темношкірими мігрантами. Автори шукали "партизанів у Європі" і пропонували $5 000 за підпал. У повідомленні використали фото саме тієї будівлі, яку раніше фотографував Сергій у Вроцлаві.