Після обстрілу, який стався рік тому, "Охматдит" нарешті взялися за відновлення.

Після серії скандалів та затяжних бюрократичних процесів, відома дитяча лікарня, що зазнала нападу з боку російських військ, нарешті почала ремонтні роботи. У цьому матеріалі ми розкриємо, скільки коштуватиме відновлення закладу та хто намагався отримати доступ до фінансування.
8 липня 2024 року російська ракета вразила один з корпусів лікарні "Охматдит", в якому знаходиться токсикологічне відділення. У результаті цього удару було пошкоджено практично всю територію медичного закладу.
Відразу після атаки в Україні та за кордоном почали збирати кошти на відновлення лікарні. Рахунки для допомоги відкрили: держава через платформу United 24, благодійний фонд "Таблеточки" та фонд "Охматдит -- Здорове дитинство" (ОЗД). До збору долучилися тисячі українців, представники діаспори, великі компанії й громадські ініціативи. Загалом вони зібрали понад мільярд гривень.
Проте процес відновлення розпочався лише в червні цього року – майже рік по тому, як сталася атака.
Затримка виникла внаслідок значного публічного протистояння. У цьому епіцентрі конфлікту опинилися керівництво лікарні та дирекція благодійного фонду, який збирає кошти, а також міністр охорони здоров'я та журналісти, що займаються розслідуваннями.
Однією з організацій, яка займалася збором коштів, є фонд "Охматдит - здорова дитина" (ОЗД). Його було створено волонтером, який є також близьким другом генерального директора лікарні.
Керівництво лікарні стверджувало, що було вкрай потрібно завершити ремонт найбільшого корпусу до минулої зими, тому вони терміново шукали підрядника. Як пояснили представники закладу, вони вирішили обрати найбільш швидкий бюрократичний шлях: конкурс не організовував сам медичний заклад, а фонд ОЗД, при цьому не через систему "Прозоро", а на комерційній тендерній платформі.
Щоб провести конкурс, лікарня мала визначити приблизну вартість ремонту. Однак за тиждень, що залишався до конкурсу, лікарня не встигла і, мовляв, у настільки стиснуті терміни не могла встигнути цього зробити. Тому переможця конкурсу визначали не за ціною, а за сумою балів за певними критеріями. Серед трьох "фіналістів" конкурсу переможця обрали як найменш ризикованого, хоч і не ідеального -- у нього був замалий статутний капітал.
Тож переможцем тендеру на ремонт корпусу дитячої лікарні "Охматдит" без пояснень обрали фірму, комерційна пропозиція якої є значно вищою за інші, які подавалися на конкурс, - ТОВ "Буд-технолоджі".
Цю інформацію оприлюднили в благодійній організації "Благодійний фонд "Охматдит - здорове дитинство" наприкінці липня минулого року.
Серед 14 конкурсантів ця пропозиція посіла третє місце за вартістю, становлячи 307 млн грн (без урахування ПДВ). Інші десять учасників виставили свої ціни на виконання робіт значно нижчими – від 42 до 286 млн грн. Проте замовник не проводив переговорів з жодним з них, не надаючи жодних пояснень щодо свого вибору.
Це, безумовно, викликало ряд запитань серед громадськості. Дослідження аналітиків "Наших грошей" виявило, що з десяти більш вигідних пропозицій принаймні семеро мали повністю оформлені комерційні документи з зазначенням вартості різних видів робіт.
"Охматдит" підкреслив, що "організований конкурс не слід вважати тендером згідно з українським законодавством про публічні закупівлі. Це приватний конкурс, метою якого є прозоре та сумлінне використання фінансів, отриманих у вигляді пожертв від громадян".
Дивний набір слів, що супроводжується відсутністю обґрунтування та нехтуванням більш вигідними варіантами.
Робоча група замовника провела з цими фірмами онлайн-зустрічі. "Мега профіт груп" отримала відмову через невідомі підозри щодо її податкових документів. "ДАК" відмели через скандальну репутацію Глімбовського. У липні Глімбовський був затриманий по справі НАБУ щодо корупції у виконанні його зятя Романа Насірова, коли той керував податковою у 2015-2016 роках.
Замовник доручив компанії "Столична правова фундація" виконати "правовий аналіз переможця на предмет доброчесності", в результаті чого було обрано підрядником компанію "Буд-технолоджі".
Варто зазначити, що замовник з невідомих причин проігнорував очевидні недоліки у пропозиції переможця, які свідчать про брак необхідних технічних засобів для належного виконання робіт такого масштабу і специфіки. Наприклад, компанія "Буд-технолоджі" вказала виключно на оренду будівельної техніки, зокрема автокрана з маніпулятором та екскаватора. Однак жоден з цих механізмів не підходить для монтажу фасадів вище другого поверху. Крім того, фірма не надала жодної інформації про обладнання, яке необхідне для укладання плитки.
Тобто, в заявці ціни й обсяг робіт завищені.
Фонд ОЗД мав перерахувати гроші зі свого рахунку на рахунок "Охматдиту", однак законодавство забороняє це робити без договору або спеціального запиту. Гроші не перерахували й це викликало новий виток конфлікту між Фондом та лікарнею.
Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко пообіцяв провести повторний конкурс -- уже за стандартною процедурою і через "Прозоро".
Крім того, генерального директора лікарні усунули від виконання обов'язків, а також було сформовано спеціальну комісію для відновлення "Охматдиту".
Влада запевнила, що новий конкурс для відбору підрядника буде проведено відповідно до всіх регламентів через платформу "Прозоро". Очікується, що новий підрядник почне роботи з ремонту лікарні не раніше, ніж восени (торік). Проте, процес затягнувся. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко оголосив про старт відновлювальних робіт лише наприкінці квітня 2025 року.
Наприкінці травня було оголошено новий тендер через платформу "Прозорро". Переможцем стала компанія "Ріола-Модуль", яка представила пропозицію на суму приблизно 293 мільйони гривень. Кошторис пройшов перевірку як у лікарні, так і в незалежній інженерній фірмі Eptisa.
Нещодавно було укладено угоду між медичним закладом та фондом "Охматдит – Здорове дитинство" з одного боку і компанією "Ріола-Модуль" з іншого.
Все, здається, відбувається відповідно до встановлених норм: організація зобов'язана провести ремонт нового корпусу, а фонд фінансує ці витрати коштами, які були пожертвувані людьми після нападу в липні 2024 року. Крім того, усі рішення перебувають під контролем Ради з відновлення "Охматдиту".
Водночас, за інформацією "Слідства.Інфо", з 2015 по 2023 роки "Ріола-Модуль" фігурувала у 10 кримінальних провадженнях. Йшлося про розкрадання державних коштів у змові з посадовими особами. У жодній з цих справ компанію не визнали винною.
Роботи з будівництва розпочались відразу після отримання необхідних дозволів. На першому етапі планується закриття фасаду та відновлення пошкоджених елементів конструкції. Це надзвичайно важливо завершити до настання зимового сезону, щоб уникнути відкритості корпусу.
Паралельно триває підготовка до внутрішніх робіт.
Згідно з умовами контракту, ремонт лікувально-діагностичного корпусу повинен бути завершений до кінця 2025 року.
У фонді ОЗД зазначають, що в процесі ремонту може відбуватися коригування проєктної документації, що є звичайною практикою для подібних об'єктів. Проте підрядник запевняє, що вартість робіт не перевищить визначену у контракті суму, а в деяких випадках навіть може бути нижчою.