Новини світу фінансів

Обмін валют не є універсальною практикою: хто встановлює інформаційні табло з курсами на вулицях міст і чому їх не торкається заборона НБУ.

"Телеграф" проаналізував обставини.

В Україні фінансовим організаціям та підприємствам поштового зв'язку, що займаються обміном готівкової валюти, забороняється розміщувати електронні табло з актуальними курсами валют. Інформацію для громадян дозволено надавати лише на касах.

Це підтверджує рішення №165 Національного банку України, ухвалене 29 липня 2022 року. Однак на вулицях українських міст можна зустріти великі електронні дисплеї, що демонструють актуальний курс валют, які залишаються незмінними. Виявляється, ця заборона стосується лише установ, які не є банками.

З 2022 року Національний банк України значно посилив вимоги до фінансових установ і поштових операторів, які займаються обміном валюти. В рамках нових правил їм заборонили встановлювати електронні табло з актуальними курсами валют та використовувати різноманітні інформаційні вивіски, виносні щити, штендери та подібні засоби.

Це рішення було ухвалене з метою зменшення спекулятивних дій та формування справжнього конкурентного середовища. Проте на вулицях українських міст громадяни можуть бачити великі електронні екрани, що відображають курси валют.

"Телеграф" направив офіційні запити до профільних відомств і дізнався, що заборона стосується виключно небанківських установ, а банки мають повне право вивішувати курс валют на вулиці будь-яким зручним для них способом.

Цю інформацію підтверджують відповіді, отримані від Національного банку України та "ТАСКОМБАНКУ".

"Ці зміни не торкаються банків, оскільки наразі практично не зафіксовано жодних зловживань з їх боку у сфері торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Отже, вимога про заборону надання інформації про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза касами не має застосування до банків," – йдеться у заяві.

Окрім того, в Національному банку України акцентували увагу на тому, що за діяльністю небанківських фінансових організацій здійснюється безперервний контроль, а до тих, хто порушує правила, вживаються "заходи впливу".

"Національний банк здійснює регулювання та нагляд за діяльністю небанківських фінансових установ в межах чинного законодавства та своїх нормативно-правових актів. За порушення вимог Постанови 65 Національний банк може застосовувати заходи впливу, адекватні вчиненому порушенню. Факти застосування таких заходів належать до інформації з обмеженим доступом, розкриття якої на запит ЗМІ чинним законодавством не передбачено", -- заявили в НБУ.

Нагадаємо, що в Україні запроваджуються нові податкові ставки, а також відбувається підвищення вже існуючих. Зокрема, з 1 січня 2025 року військовий збір на доходи фізичних осіб зросте з 1,5% до 5%. Водночас, це підвищення не стосуватиметься військовослужбовців.

Не так давно "Телеграф" повідомляв, що в Україні відбулися зміни в правилах подачі податкової звітності для фізичних осіб-підприємців. Ці нові норми спрямовані на забезпечення фінансової стабільності бюджету в умовах дії воєнного стану.

Читайте також