Новини світу фінансів

Нові податкові ставки та тарифи до Нового року: які зміни чекають на українців з 1 січня - Українська газета Час

З початку 2025 року українців очікує ряд важливих змін, які можуть стати серйозним випробуванням для їхніх і без того порожніх гаманців. УНІАН підготував огляд основних нововведень, які вступлять в силу з 1 січня.

З 1 січня в Україні набирають чинності численні зміни, які вплинуть як на підприємців, так і на звичайних громадян. Для фізичних осіб-підприємців вводяться нові податкові ставки, а військові пільги скасовуються. Деякі компанії вирішили підвищити тарифи для своїх клієнтів. При цьому, традиційне підвищення прожиткового мінімуму, мінімальних зарплат та пенсій, яке відбувається на початку року, у 2025-му не передбачено. Проте, є і позитивні моменти: очікується завершення транзиту російського газу через українську ГТС, а також щомісячні надбавки для вчителів.

УНІАН проаналізував ключові аспекти очікуваних нововведень, та як вони вплинуть на особисті фінанси громадян.

Із початком нового року для українців традиційно зростають прожитковий мінімум і пов'язані з ним мінімальні зарплати та пенсії, що зазвичай є приємним подарунком під ялинку. Проте у 2025 році урядовці лишили українців без бонусів: у державному бюджеті на наступний рік не передбачено збільшення цих виплат.

Отже, з 1 січня 2025 року загальний розмір мінімального прожиткового рівня становитиме 2950 гривень.

Розподіл фінансових виплат для основних категорій населення, подібно до минулого року, має наступний вигляд:

Згідно з чинним законодавством, прожитковий мінімум визначається як вартісна оцінка найнеобхіднішого споживчого набору, що включає базові продукти харчування, товари ненабутового призначення та послуги, які є необхідними для підтримання здоров'я та життєдіяльності людини. Проте залишається відкритим питання, яке ж здоров'я може мати особа, що виживає на 2950 гривень на місяць в умовах сучасних цін, і що саме вона повинна споживати для нормального існування - ці деталі не розкриваються.

Цей економічний індикатор використовується для розрахунку різних соціальних допомог, таких як мінімальні пенсії, аліменти, допомога по безробіттю, підтримка малозабезпечених родин та податкові пільги. Отже, якщо прожитковий мінімум залишиться на рівні попереднього року, то відповідні виплати також не зазнають змін.

Отже, в 2025 році мінімальний розмір пенсії залишиться на рівні 2361 гривня, так само як і в 2024 році.

Що стосується мінімальної заробітної плати, з 1 січня вона залишиться на колишньому рівні — 8000 гривень на місяць, що еквівалентно 48 гривням за годину.

Слід підкреслити, що в 2025 році мінімальна зарплата, яку українці отримуватимуть "на руки", виявиться нижчою, ніж у більшості 2024 року, через збільшення військового збору з 1,5% до 5% у грудні (попередня ставка залишиться лише для військових та правоохоронців). В результаті, після вирахування податку на доходи фізичних осіб і нового військового збору, ця сума знизиться до 6160 гривень на місяць. При цьому, згідно з прогнозами Національного банку України, річна інфляція на кінець 2024 року складе 9,4%, і українці щодня стають свідками чергових рекордів у ціні на популярні продукти харчування.

З 1 січня зростає податкове навантаження на фізичних осіб-підприємців (ФОП), і зростає відчутно.

По-перше, для більшості підприємців знову з'явиться обов'язок сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ). Щомісячний внесок становитиме 1760 гривень, що відповідає 22% від розміру мінімальної заробітної плати. Таким чином, за рік загальна сума складе 21120 гривень.

Право не сплачувати цей податок матимуть ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також ті підприємці, які паралельно є найманими працівниками, і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (тобто 1760 грн і вище).

"З 2021 року ФОП-найманий працівник, за якого роботодавець платить ЄСВ, може не сплачувати цей податок "за себе", як за підприємця. Тобто дозволяється сплата ЄСВ лише один раз. Це правило зберігається і на 2025 рік", - пояснює УНІАН бухгалтер Антоніна Коновал.

З 1 січня 2025 року всі фізичні особи-підприємці, окрім Єдиного податку та ЄСВ, зобов'язані будуть також сплачувати військовий збір, величина якого залежатиме від їхньої групи. Зокрема, платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи внесуть по 800 гривень щомісяця (10% від мінімальної заробітної плати), тоді як підприємці третьої групи сплачуватимуть 1% від отриманого доходу.

Важливо відзначити, що особи, які працюють як наймані працівники та є фізичними особами-підприємцями, будуть зобов'язані сплачувати військовий збір двічі.

"Як і в випадку з ЄСВ, тут не передбачаються жодні пільги: ви будете зобов'язані сплачувати його як з вашої заробітної плати в розмірі 5%, так і як підприємець, залежно від вашої групи. Ніяких послаблень не буде", - зазначила Антотіна Коновал.

Нові зміни викликали негативну реакцію серед українських ФОПів. Згідно з опитуванням, проведеним платформою Опендатабот, у якому взяли участь 32 тисячі підприємців, 27% з них мають намір закрити свій бізнес у найближчий час. Більше половини (62%) з тих, хто планує закриття, зазначили, що основною причиною цього стали підвищені податкові ставки.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин у коментарі УНІАН погоджується, що ініціатива влади щодо підвищення військового збору та поширення його на підприємців спровокує частину бізнесу закритися або піти в "тінь", оскільки воно охоплює лише "білий" ринок.

"На мою думку, повернення до системи ПДВ було б більш продуктивним кроком. Цей податок легший у адмініструванні і охоплює всі сегменти ринку - легальний, напівлегальний та нелегальний. Впровадження ПДВ могло б швидше принести результати та забезпечити вищі надходження, ніж існуючі механізми", - зазначив експерт.

З початку січня в Україні планується наступний етап збільшення акцизних зборів на паливо, що передбачено законом, підписаним президентом Володимиром Зеленським у вересні 2024 року. Основною метою цього заходу є поступове підвищення ставок до найнижчого рівня, визначеного в рамках Європейського Союзу.

Так, передбачається, що у 2025 році нові значення акцизу складатимуть: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизелю та 173 євро за тисячу літрів газу. Наступний етап зростання запланований вже на 2026 рік.

Безперечно, це вплине на ціни на паливо для споживачів, що, в свою чергу, призведе до зростання вартості товарів, оскільки витрати на логістику є складовою частиною собівартості всіх виробничих процесів.

"З першого січня АЗС буде закуповувати паливо на півтори-дві гривні дорожче. Отже, десь з кінця січня воно вже відбиватиметься для клієнтів на стелах АЗС. Тому що мережі АЗС зараз мають зазвичай два-три тижні запасів палива (йдеться про запаси, які були закуплені за старими цінами - УНІАН)", - каже УНІАН засновник логістичної групи компаній "Прайм", експерт паливного ринку Дмитро Льоушкін.

При цьому експерт не виключає, що поступове зростання вартості пального може розпочатися ще раніше. За його словами, наразі до інавгурації Трампа нагнітається ситуація з підвищенням світових цін на нафту. Плюс, існує загроза подальшого знецінення гривні, що також є важливим чинником здорожчання пального.

"У такому разі, ми незабаром зіткнемося з зростанням цін під впливом цих факторів. Іншими словами, у нас спостерігається комплексний процес підвищення вартості в найближчому майбутньому," - висловлює свою точку зору спеціаліст.

Також на горизонті перед українцями маячить зростання цін на цигарки на близько 40 гривень за пачку - це результат підвищення акцизів на тютюн. Відповідний закон Верховна Рада прийняла 4 грудня 2024 року. Щойно документ буде підписано президентом, відповідні зміни набудуть чинності.

Зростання цін на паливо - це не єдине, що турбує водіїв. В Україні відбуваються зміни в правилах обов'язкового автострахування, спрямовані на адаптацію національного законодавства до європейських стандартів.

Очікується, що впровадження нових норм призведе до підвищення вартості страхових полісів. Проте для деяких груп населення будуть збережені пільгові умови: учасники бойових дій, активісти Революції Гідності, а також особи з інвалідністю 1-2 групи зможуть скористатися знижкою в 50%.

Згідно з новим законодавством, яке вступає в силу 1 січня, передбачено підвищення страхових сум до рівня, що відповідає європейським стандартам. У 2024 році ліміти відшкодувань для одного потерпілого становили 160 тисяч гривень за матеріальні збитки та 320 тисяч гривень за шкоду здоров'ю. Однак з початку нового року ці показники зростуть до 250 тисяч гривень (при максимальній виплаті на випадок - 1,25 мільйона гривень) та 500 тисяч гривень (при верхньому ліміті - 5 мільйонів гривень) відповідно. Наступний етап підвищення страхових виплат запланований на 2026 рік.

На сьогоднішній день більшість угод з автоцивільної відповідальності включають пункт про франшизу, що означає, що в разі аварії водій повинен покривати певну частину збитків власними коштами. Однак, з початком нового року ця практика залишиться в минулому.

Відзначається, що новий закон забезпечує компенсацію за завдану шкоду здоров'ю або життю всіх учасників дорожньо-транспортних пригод, включаючи пішоходів і пасажирів.

Крім того, для усіх запроваджується пряме регулювання, яке раніше було додатковою опцією. Це означає, що у разі ДТП потерпіла сторона звертатиметься до свого страховика, який швидко сплатить відшкодування, стягуючи його зі страхової компанії винуватця події.

Всі зазначені зміни будуть застосовуватися до водіїв, які оформлять страховий поліс з 1 січня 2025 року. Умови для вже наявних полісів залишаться незмінними, і їх можна буде використовувати до закінчення терміну дії.

З 1 січня 2025 року Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищить тариф "Укренерго" на послуги із передачі електроенергії на 30% - до 686,23 грн/МВт-год.

Як зазначає експерт у сфері енергетики Геннадій Рябцев в коментарі для УНІАН, функції "Укренерго" та обленерго полягають у передачі, розподілі та диспетчеризації електричної енергії. У той же час, продаж електрики реалізується учасниками оптового ринку та генеруючими компаніями.

За словами експерта, підвищення тарифу дозволить "Укренерго" компенсувати власні витрати, оскільки поточні тарифи на передачу і розподіл електроенергії були надто низькими, через що на ринку накопичувалися борги.

"Незадовільні тарифи призвели до накопичення боргів на ринку електричної енергії, оскільки оператори системи передачі та розподілу змушені були шукати фінансові ресурси для покриття витрат на надання цих послуг", - зазначає Рябцев.

Водночас експерт заспокоює, що підвищення тарифу на передачу електроенергії не вплине на ціни для населення. Останнє підвищення тарифу на електрику для населення до 4,32 грн/кВт-год залишиться незмінним до 30 квітня 2025 року. А от потім на українців, скоріше за все, очікує чергова хвиля здорожчання світла.

"Послуги з передачі та диспетчеризації не змінюють тарифи для домогосподарств та бюджетних установ. Щодо інших споживачів, то на них це матиме певний вплив, проте він буде незначним, оскільки розподіляється пропорційно до обсягів споживання серед усіх користувачів", - зазначає Рябцев.

Одночасно великі промислові компанії, які використовують великі обсяги електроенергії, вже починають бити на сполох і попереджають про необхідність перенести зростання витрат на кінцевих споживачів, що призведе до підвищення цін на їхню продукцію.

Але і це ще не всі сюрпризи. Наступні у черзі на підвищення тарифів - оператори зв'язку.

Так, компанія "Укртелеком" з січня 2025 року підвищує тарифи на послуги фіксованого телефонного зв'язку та проводового радіо на 21-23 відсотки.

Як повідомляють у компанії, плата за проводове радіо зросте зі 145 до 189 гривень на місяць. Тариф "Простий" збільшиться у ціні зі 195 до 255 грн. Тариф "Простий Мінімальний" - до 249 грн. За послуги за тарифом "Домашній Базовий" доведеться платити 325 грн на місяць замість 255. А тариф "Домашній Безлімітний" зросте в ціні до 329 грн.

Мобільні оператори також оголосили про підвищення тарифів. Наприклад, компанія "Київстар" з 20 грудня збільшила вартість своїх тарифних планів для клієнтів в середньому на 25%.

Зміни в тарифах також стосуються компанії "Укрпошта", яка з 1 січня 2025 року буде встановлювати ціни на доставку, орієнтуючись на об'єм, а не на вагу відправлення. Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський зазначив, що українська компанія вивчає практики провідних світових гравців, таких як FedEx і UPS. Таким чином, об'єм посилки стане основним параметром для розрахунку вартості, а вага буде необхідна лише для контролю за цілісністю відправлень.

Компанія також переглянула частину тарифів, але найнижчий тариф залишиться без змін, а решта, як зазначають у компанії, "залишаються найдоступнішими на ринку".

1 січня відбудеться історична подія - припинення російсько-української угоди на транзит газу з Росії до ЄС. Очікується, що остаточне припинення російських поставок нашою територією призведе до втрати Україною 1 мільярда доларів на рік від транзиту, що доволі відчутно в умовах шаленого бюджетного дефіциту. Але ці ризики здаються прийнятними на тлі очікувань від втрат Росії, що оцінюються на рівні близько 6,5 мільярдів доларів на рік (третина загального експорту "Газпрому" до ЄС).

Більшість країн Європи вже не заперечують проти завершення транзиту російського газу, за винятком однієї найупертішої - Словаччини. Прем'єр-міністр цієї країни, побоюючись втрати російського "блакитного палива", звертається до української влади з погрозами. Зокрема, 27 грудня Роберт Фіцо вивів на поверхню останній важіль впливу, пригрозивши зупинкою постачання електрики до України. Важливо зазначити, що Словаччина дійсно є одним з найбільших донорів, які допомагають Україні покривати енергетичний дефіцит. За словами Володимира Зеленського, частка електроенергії, що імпортується з Словаччини, становить 19%.

Експерти запевняють, що навіть у разі демаршу Фіцо, українська енергосистема залишиться в стабільному стані. Наша країна має можливість імпортувати до 2,1 ГВт електроенергії з Румунії, Польщі, Угорщини та Словаччини. Якщо одна з цих країн зупинить постачання, інші три зможуть компенсувати цю нестачу.

При цьому, як зазначають фахівці, російське "блакитне паливо" не є безальтернативним для Словаччини, просто воно - найдешевше, через що словацький прем'єр не зацікавлений злазити з "газової голки" Кремля та шукати інших постачальників.

Поки що невідомо, чи вдасться Єврокомісії привести до тями Фіцо і знайти для нього необхідні важелі впливу.

Що стосується блакитного палива, то прогнозується, що Україна без особливих труднощів витримає зупинку транзиту, оскільки вже другу зиму підряд планує покладатися на газ, видобутий вітчизняними силами.

Новий рік принесе приємний подарунок українським вчителям - з 1 січня 2025 року усі педагоги зможуть отримувати щомісячну надбавку до зарплати у розмірі 1000 гривень "на руки" (тобто після сплати податків). А вже з вересня 2025 року доплата зросте до 2000 грн.

Відповідний указ уряду залишатиметься в силі до закінчення воєнного стану в Україні.

Міністр освіти Оксен Лісовий зазначив, що це рішення не здатне повністю вирішити всі питання, пов'язані з оплатою праці вчителів, однак є "першим кроком" до покращення ситуації.

Крім того, нововведення вплинуть на вихователів дитячих садків та батьків малюків, оскільки з 1 січня 2025 року почне діяти новий закон "Про дошкільну освіту". Як повідомляє Міністерство освіти, документ передбачає зменшення навантаження на вихователів, 56 днів щорічної відпустки, а також можливість отримувати більші доплати та надбавки. Для батьків планується забезпечити територіальну доступність дитячих садків, можливість вибору форми навчання (очна, мережева, дистанційна) та запровадження нових типів закладів: мобільних, сімейних та мінісадків.

З 1 січня медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) будуть остаточно скасовані. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що їх має замінити "цифрова, прозора та європейська модель". Це рішення стало наслідком численних скандалів, пов'язаних з корупцією. Наприклад, широко обговорювалося фото сина голови Хмельницького обласного МСЕК, який лежав на ліжку, заваленому грошима. Також мова йшла про прокурорів з інвалідністю, підроблені медичні документи та фальшиві діагнози.

Старі медико-соціальні експертні комісії будуть замінені на експертні групи лікарів у багатопрофільних медичних установах. Склад цих груп не буде фіксованим, а формуватиметься індивідуально для кожного конкретного випадку. Усі направлення, діагнози, документи та висновки будуть заноситися в електронну систему.

Процес підтвердження інвалідності для пацієнтів має стати більш доступним: після встановлення діагнозу лікар негайно направлятиме пацієнта на оцінювання, без потреби проходження лікарсько-консультативної комісії медичного закладу.

До того ж ряд пацієнтів зможуть проходити медогляд дистанційно. Згідно з поясненнями МОЗ, такий формат застосовуватиметься переважно для військовослужбовців, пацієнтів із хронічними захворюваннями та обмеженнями у пересуванні, якщо ці діагнози підтверджені відповідною медичною документацією. Пацієнти або їхні представники зможуть надавати медичні документи в цифровій формі, і якщо цього буде достатньо, експертна комісія ухвалюватиме рішення заочно.

Відповідно до заяв чиновників, з настанням нового року оцінка інвалідності повинна враховувати, яким чином хвороба впливає на щоденне життя людини. Також планується переглянути підходи до призначення пенсій. Як зазначила заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, особи з інвалідністю, які продовжують працювати, не повинні отримувати виплати за інвалідність, тоді як пенсії для тих, хто втратив працездатність, мають бути істотно підвищені. Варто зазначити, що нові правила стосуватимуться лише "нових" пенсіонерів.

Відповідно до рішення уряду, статус інваліда (разом із усіма виплатами, правами та пільгами) залишиться в силі для тих осіб, яким він був наданий на довічній основі.

Але і це ще не остання зміна у медичній сфері. З 2025 року набирає чинності перелік лікарських послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть пацієнтам платно.

Отже, починаючи з 1 січня 2025 року, пацієнти будуть зобов'язані оплачувати за:

У Міністерстві охорони здоров'я України повідомляють, що громадяни матимуть можливість отримувати первинну та невідкладну медичну допомогу без наявності направлення. Крім того, українці зможуть звертатися до спеціалістів, таких як гінекологи, психіатри, наркологи, педіатри, стоматологи та фтизіатри, які займаються лікуванням туберкульозу. До цього списку також увійдуть лікарі, які ведуть спостереження за пацієнтами з хронічними захворюваннями.

Медичні заклади самостійно визначатимуть вартість своїх послуг. У міністерстві пояснюють, що лікарні мають оприлюднити повний перелік платних і безоплатних послуг, а оплатити їх можна буде у безготівковій формі на офіційні рахунки.

З 1 січня почне діяти розширена програма "Доступні ліки", яка дозволяє пацієнтам отримувати медикаменти безкоштовно або з невеликою доплатою. За даними Кабінету Міністрів, до програми додано 30 нових активних речовин, серед яких лікарські засоби для лікування ревматологічних, неврологічних, офтальмологічних та ендокринних захворювань.

Це лише частина змін, які чекають на українців у наступному році - вказані нововведення вступають в силу з 1 січня. У 2025 році українцям слід бути готовими до введення нових обмежень на перекази з картки на картку. З позитивного боку, варто також очікувати індексації пенсій та введення нових субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.

Однак, загалом, більшість запланованих на наступний рік змін виглядають досить безнадійно і можуть призвести до ще більшого обмеження фінансових можливостей широких верств українського населення. Це зумовлено викликами, які постали на третьому році повномасштабної війни, внаслідок чого уряд вимушений зменшувати витрати для забезпечення армії. Проте, якби поряд з цими заходами українці спостерігали більше активності з боку влади у боротьбі з корупцією та менше популістських ініціатив, на зразок "Вовиної тисячі", усвідомлення необхідності мобілізації всіх доступних ресурсів було б значно вищим.

Читайте також