Нове бронювання та податкові ініціативи, програми "тисяча Зеленського" та зимові свята: які нововведення очікують українців у грудні.
Останній місяць року, як завжди, принесе багато змін і сподівань на краще.
У грудні 2024 року в Україні запровадять нові правила щодо бронювання та відстрочок від мобілізації, а також вступить в силу важливий закон про підвищення податкових ставок. Крім того, розпочнуться виплати державної зимової допомоги, і відбудуться суттєві зміни у сфері транспорту.
Також українці стурбовані питаннями, яким чином у грудні зміняться пенсії та тарифи на комунальні послуги, а також чи буде введено додаткові вихідні на зимові свята. ТСН.ua підготував інформацію про всі нововведення, які відомі на цей момент.
Кабінет Міністрів затвердив постанову №1332, що вводить нові правила для бронювання військовозобов'язаних працівників. Ці зміни стануть актуальними з 1 грудня, а всі процедури будуть переведені в електронний формат на платформі "Дія".
Відтепер можливість бронювання працівників буде надана лише тим критичним підприємствам, які не мають заборгованостей перед податковими органами і забезпечують своїм співробітникам зарплату, що в середньому дорівнює принаймні 2,5 мінімальним заробітним платам, а це становить не менше 20 тисяч гривень.
Заробітна плата всіх працівників, які мають резервування, повинна також відповідати або перевищувати цей рівень.
Втім, які саме підприємства отримають статус критично важливих, наразі невідомо. Чіткі критерії визначення критичності мають розробити протягом 10 днів після набуття чинності постанови.
Компаніям, чий статус закінчується до набрання чинності нових норм, буде автоматично продовжено термін дії до завершення року.
Всі відтермінування, які були надані до 1 грудня, залишаються в силі, але їхній максимальний термін не може перевищувати 28 лютого 2025 року. Це пов'язано з тим, що тепер оновлення списку критично важливих підприємств та резервування їхніх працівників здійснюватиметься щоквартально.
Першого грудня почне діяти закон № 11416-д, що передбачає підвищення податкових ставок. Цей закон був підписаний президентом України Володимиром Зеленським 28 листопада.
Ключові нововведення відповідно до оновленого податкового законодавства:
Також запроваджуються авансові внески з податку на прибуток для АЗС та пунктів обміну валюти, звітність про ПДФО відтепер подаватиметься щомісячно. Водночас держава звільнила від оподаткування "національний кешбек".
Прогнозується, що збільшення податкових ставок забезпечить приблизно 8 мільярдів гривень у 2024 році і 141 мільярд гривень у 2025 році.
Вже від 1 грудня в Україні запустять програму зимової "єПідтримки". Кожен українець зможе отримати тисячу гривень для оплати послуг і товарів.
Кожен громадянин України, незалежно від вікової категорії, що перебуває на території країни, отримає фінансову підтримку від держави, яку в народі назвали "тисяча Зеленського".
Ці кошти можна буде витратити на:
У Києві з 1 грудня відкриють рух Подільським мостом через Дніпро для легкових автомобілів і громадського пасажирського транспорту. Проте, вантажівки поки що не зможуть користуватися цим мостом. Це рішення було ухвалене на засіданні Ради оборони столиці.
Раніше перехід був доступний лише для спеціалізованого транспорту та міських автобусів.
Зокрема, відкриється рух новим тунелем, який з'єднує мостовий перехід із з'їздом на вулицю Петра Вершигори, що веде до проспекту Романа Шухевича та житлового масиву Троєщина.
КМДА обіцяє завершити благоустрій території навколо новозбудованого тунелю до кінця 2024 року.
Від 15 грудня почнуть курсувати кілька нових потягів між Україною та сусідніми країнами. Зокрема впроваджено такі рейси:
Окрім цього, з 16 грудня запровадять кілька нових внутрішніх залізничних маршрутів:
Квитки на ці внутрішні рейси стали доступні для придбання з 27 листопада.
У грудні Україна відзначає ряд значущих подій. Проте, в умовах війни додаткові дні відпочинку на свята не заплановані.
Таким чином, у грудні 2024 року Україна відзначає:
У Києві активно стартувала підготовка до новорічних свят. Про це повідомляє ТСН.ua, посилаючись на свої джерела. Як і в минулому році, на Софійській площі мають намір встановити головну новорічну ялинку України, фінансування якої забезпечать меценати.
"Організатори повідомляють, що вона матиме білий відтінок і буде прикрашена гірляндами, які випромінюватимуть яскраве блакитно-небесне світло."
Поки що немає додаткової інформації, проте відомо, що біля центральної ялинки, як і минулого року, буде можливість зробити донати на підтримку ЗСУ та скористатися фотозоною.
Проте, з огляду на вимоги безпеки, проведення масових заходів під час зимових свят не планується.
У грудні 2024 року Мінсоцполітики та Пенсійний фонд України не планують якихось суттєвих реформ чи перерахунків соціальних виплат. Але деяким пенсіонерам все ж таки збільшать виплати.
Мова йде про вікові доплати до пенсії, які визначаються залежно від віку отримувача та збільшуються кожні п'ять років.
На спеціальну вікову надбавку можуть претендувати пенсіонери, які відповідають таким умовам:
Розмір додаткової виплати визначається віком пенсіонера. На сьогоднішній день суми виплат для осіб, які мають право на надбавку, можуть зрости наступним чином:
Надбавка за віком автоматично розраховується і включається до загальної суми пенсійних виплат.
З 1 грудня ціни на електрику, газ, гарячу воду та опалення залишаться на тому ж рівні.
Зростання вартості енергоносіїв не матиме негативного впливу на споживчі ціни. Завдяки державній підтримці енергетичні компанії зможуть функціонувати без фінансових втрат, а постачання газу залишиться на стабільному рівні.
"Ціни для споживачів залишаться незмінними, адже уряд підвищив тариф до 4,32 копійки. Ця сума є достатньою для енергетичних компаній, щоб вони могли функціонувати без фінансових втрат. Постачання енергії забезпечують не лише Енергоатом та Укргідроенерго, а й інші державні підприємства," - зазначив народний депутат від фракції "Слуга народу" Сергій Нагорняк.
З його слів, компанії зазнають збитків, але залишаться прибутковими завдяки підтримці держави.
Національний банк України в своєму свіжому інфляційному звіті зазначає, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду, ймовірно, залишаться стабільними у 2024-2025 роках. Проте з 2026 року можливе їх поетапне зростання.