Новини світу фінансів

Попри підвищення курсу євро, долар залишався, залишається і продовжить залишатися основною валютою на світовій арені, — зазначив Фурман.

Ілюстративне фото із сайту Pixabay

Зміна курсу євро не пов'язана з діями Національного банку України.

Офіційний курс гривні до євро перетнув позначку у 49 гривень. Чому європейська валюта набула такого стрімкого зростання?

Зміна курсу євро не пов'язана з діями Національного банку України.. Основна курсоутворююча валюта в Україні - це долар. Щоденно Нацбанк встановлює курс долара по відношенню до гривні. Курси інших валют беруться з міжнародних валютних ринків. Якщо ще на початку року один євро коштував один долар і п'ять центів, то сьогодні 1 євро коштує 1 долар і 17 центів. За рахунок цього зростання на міжнародних валютних ринках у нас відбувається стрімке зростання курсу євро. Причин багато. Передусім це політика президента США і торговельні війни. Крім того, це заяви Дональда Трампа щодо неправильних дій Центрального банку США. Він вважає, що ФРС тримає надто високу облікову ставку і її потрібно зменшувати. Зазвичай у цивілізованому світі центральні банки є незалежними. І коли інвестори чують такі заяви від політиків, то вони дуже не впевнені, як буде поводитися центральний банк.

Відзначається зростаюча тенденція до глобальної дедоларизації.

Сьогодні спостерігається зростаюча тенденція до глобальної дедоларизації. Доля долара в міжнародних фінансових операціях поступово знижується. Якщо на початку 2000-х років частка долара в резервних фондах центральних банків становила близько 80%, то нині вона зменшилася до менш ніж 60%. В Україні більше 90% зовнішньоекономічних угод укладається в доларах. Це є позитивним моментом для нашої країни, оскільки долар залишається стабільною валютою, що дозволяє уникнути істотних коливань цін.

Приблизно до 2030 року економіка Європейського Союзу може досягти рівня економічного зростання Сполучених Штатів.

Світовий банк передбачає, що до 2030 року економічне зростання Європейського Союзу може зрівнятися з темпами економіки Сполучених Штатів, незважаючи на те, що на сьогоднішній день США демонструє більш потужний і динамічний розвиток. У травні фондові ринки США зазнали втрат у розмірі 25 мільярдів доларів, які потім були інвестовані в фондові ринки ЄС та інших країн світу.

Долар залишається, залишався і продовжить бути ключовою валютою на глобальному рівні.

Що очікувати в майбутньому?

За останні 10 років таких валютних гойдалок євро-долара було немало. Коли ми говоримо про відтік капіталу, йдеться передусім про великих інвесторів. Є навіть жарт, що євро дорогий, тому українці його не купують. Долар залишається, залишався і продовжить бути ключовою валютою на глобальному рівні.. США - це найбільша економіка у світі. Найбільш технологічна і прогресивна. Чинники політиків звісно впливають на політику центральних банків, але в них дуже сильні інституції.

За прогнозами Нацбанку інфляція буде зменшуватися і на кінець цього року складатиме менше 10%

Автономія Національного банку України є критично важливим фактором для економіки. Це забезпечує нам можливість підтримувати валютну стабільність нашої країни. Хоча інфляція на даний момент залишається високою, рік тому вона становила приблизно 5%, а наразі досягла приблизно 16%. Прогнози Національного банку свідчать про те, що інфляція знизиться і до кінця року складе менше 10%, а в 2026 році вона має знизитися до приблизно 5%. Банківська система залишається стабільною.

Які фінансові операції здійснюються в євро? Які галузі економіки залежать від курсу євро?

Більшість зовнішньоекономічних операцій відбуваються в доларах. Проте ми багато імпортуємо з ЄС. Від валютних гойдалок передусім виграють ті, хто експортує продукцію до ЄС. Від початку роки вони заробляють на 10% більше. З іншого боку, та продукція, яку Україна імпортує з ЄС за контрактами в євро, буде дорожчати. Це продукти харчування: сири, чай, кава, шоколад, фрукти, алкоголь та непродовольчі товари, наприклад автомобілі європейських виробників.

Василь Фурман. Фото: facebook

Валовий внутрішній продукт на душу населення в Сполучених Штатах значно перевищує показник у Китаї.

Чи справді США можуть посупитися пальмою першості найбільшої економіки світу Китаю?

У нас є розвинуті економіки - це США, ЄС, Японія, Канада тощо і є країни, які розвиваються, до яких належить Китай. Китай не є розвинутою країною. Вони протягом 30-40 років зробили китайське диво в економіці. 40 років тому вони були дуже слабкою економікою, а на сьогодні вони економіка №2 у світі. Вони не обганяють на сьогодні США по різних показниках, проте в них гарний тренд. Валовий внутрішній продукт на душу населення в Сполучених Штатах значно перевищує показник у Китаї..

"Ми повинні досягти принаймні одного покоління та забезпечити щорічне зростання не менше 7%, щоб зрівнятися з Польщею."

Україна за 34 роки незалежності не змогла досягти рівня економіки навіть 1991 року. Поляки та українці на 1991 рік мали приблизно однакову економіку. Проте на сьогодні ВВП економіки України складає близько 200 мільярдів доларів, а ВВП Польщі - понад 600 мільярдів. Практично усі країни-сусіди обігнали нас в економічному розвитку. Нам потрібне як мінімум одне покоління і зростання не менше 7% на рік, щоб наздогнати Польщу.

Для простих українців практично нічого не зміниться

Національний банк вивчає перспективи переходу на євро для міжнародних фінансових операцій. Які наслідки це може мати? Чи варто зберігати залежність від долара?

Дійсно, обговорюється можливість зміни основної валюти, що використовується в країні, з долара на євро в майбутньому. Однак точні терміни цієї зміни наразі невідомі. Для пересічних українців ситуація, скоріш за все, залишиться незмінною. Наша головна мета - це вступ до Європейського Союзу у 2030 році, після чого з'явиться чітке зобов'язання перейти на євро. Щоб здійснити цей перехід, потрібно виконати ряд критеріїв, таких як підтримка низької інфляції на рівні до 2% та дотримання вимог щодо державного боргу. Існує чимало країн, які стали членами ЄС, але зберегли свою національну валюту, наприклад, Польща та Чехія. У той же час, країни Балтії відразу після вступу до ЄС перейшли на євро. Як показує практика, економіки, що інтегруються в ЄС, зазвичай розвиваються швидше, ніж ті, що залишаються поза його межами.

Читайте також