Новини світу фінансів

НБУ уточнив, які саме долари слід приймати в банках та обмінниках.

Відповідно до заяв НБУ, фінансовим установам, як банківським, так і небанківським, заборонено відмовляти клієнтам у проведенні операцій з обміну іноземної валюти, якщо вона за своєю конструкцією та захисними елементами точно відповідає зразкам, наданим іноземними центральними банками, і її автентичність підтверджена за допомогою спеціального обладнання.

Також банкам і небанківським організаціям заборонено накладати обмеження на номінал та рік випуску банкнот, які визнаються законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.

В Національному банку України пояснили, що з банкнотами, які демонструють явні ознаки сильного зношення, необхідно виконувати процедури інкасо. Фінансові установи, як банки, так і небанківські, зобов'язуються розмістити в своїх касах у зручному для клієнтів місці детальний список характеристик значного зношення банкнот, а також тарифи на послуги інкасо.

"Якщо виникне ситуація, коли валюту, що має дизайн і захисні елементи, які точно відповідають зразкам та описам іноземних центральних банків, відмовляються приймати, а її автентичність підтверджена за допомогою спеціального обладнання, споживачам надається можливість подати скаргу до НБУ", - зазначено у повідомленні.

Як повідомив Національний банк України, тема обміну так званих "старих" доларів знову стала предметом обговорення в засобах масової інформації.

Одночасно, влітку 2023 року НБУ вживав ряд дій для вирішення цієї ситуації:

Як результат, кількість звернень громадян зі скаргами на банки та небанківські установи знизилася щонайменше у п'ять разів. Наразі НБУ отримує в середньому за місяць не більше 10 звернень зі скаргами, пов'язаними з відмовою чи обмеженнями в обміні банкнот іноземної валюти через рік їхньої емісії.

"Ці обставини дозволяють зробити висновок, що ліцензовані пункти обміну валют, що мають дозвіл НБУ, не вдаються до зловживань у своїй діяльності. Однак, проблема, яка знову стала предметом обговорення в медіа, може бути пов'язана з тіньовим сектором, де функціонують установи без відповідної ліцензії НБУ. Єдиним ефективним способом протидії таким нелегальним обмінникам є залучення правоохоронних органів", - підкреслили в НБУ.

Нагадаємо, що в травні 2023 року в Україні з’явилася проблема з додатковими комісіями, які банки та обмінники стягують за прийом, нібито, зношених доларових банкнот або грошей, випущених у попередні роки.

НБУ запровадив низку заходів для розв'язання проблеми. Зокрема, голова НБУ Андрій Пишний заявив, що регулятор штрафуватиме і позбавлятиме ліцензій обмінні пункти за невиконання вимог.

Пишний повідомив, що Національний банк України повністю усунув людський чинник, заборонивши банківським установам та небанківським фінансовим організаціям відмовляти клієнтам у здійсненні обміну валюти, якщо касовий лічильник або детектор підтвердив автентичність банкнот. Це означає, що касир не має права оцінювати справжність банкнот "на око" або їхній стан, і не може відмовити в проведенні валютно-обмінної операції.

Пишний також підкреслив, що вимагати додаткову комісію за обмін доларів старших випусків є абсолютно неприйнятним.

Слід зазначити, що для інкасо можуть бути прийняті банкноти, які вийшли з обігу в країнах їхнього випуску, або ті, що мають істотні пошкодження. Також ці купюри можна обміняти на іноземні валюти. Наприклад, пошкоджені 100 доларів можуть бути обміняні на непошкоджені 100 доларів. За приймання банкнот на інкасо клієнт сплачує комісію в гривнях. Варто підкреслити, що прийняття іноземних валют на інкасо є послугою, яку фінансова установа може запропонувати, але не є її обов'язком.

Недійсними і в Україні, і в США вважаються долари, випущені до 1914 року. Усі випущені євро залишаються законним засобом.

В Україні обмінні пункти, насправді, приймають долари, випущені до 2003 року, але з нарахуванням комісії. У банках же цю валюту можна обміняти безкоштовно.

Читайте також