Національний банк України наразі не має наміру встановлювати євро в якості основної валюти для формування курсу.

Національний банк наразі не розглядає рішення щодо зміни основної курсоутворюючої валюти з долара США на євро, а лише вивчає це питання.
Цю інформацію НБУ надав у відповідь на запит Економічної правди.
Там зазначили, що вивчення питання щодо переходу на євро почалося ще минулого року, зокрема обговорювалося під час засідання Ради оверсайту грошового та кредитного ринків 28 лютого 2024 року.
"Ця діяльність має складний характер і вимагає всебічної підготовки. Тому зміна валют, яка визначає курс, не є нагальним питанням. Якщо такі зміни відбудуться, вони пройдуть поступово і, за словами представників Національного банку, залишаться практично непомітними для громадян."
Причиною початку обговорень щодо визначення євро як основної курсоутворюючої валюти у Нацбанку називали євроінтеграцію України. Додатковим стимулом для таких роздумів НБУ називає посилення ролі ЄС у забезпеченні обороноздатності України.
Наразі основною курсоутворюючою валютою в України є американський долар. Це означає, що Національний банк щодня встановлює офіційний курс долара у гривнях. Офіційні курси решти світових валют НБУ визначає по крос-курсу цих валют до долара.
Наприклад, в Україні курс євро визначається через умноження вартості долара (в гривнях) на обмінний курс євро (в доларах), що сформувався на світових валютних ринках.
У разі, якщо НБУ встановить основною курсоутворюючою валютою євро, то все відбуватиметься аналогічно: регулятор щодня встановлюватиме значення офіційного курсу євро, а курси решти світових валют (зокрема, того ж долара) визначатиме, помноживши значення курсу євро на курс цих валют у євро, який склався на світових ринках.
За інформацією Національного банку, перехід на євро як головну валюту для курсоутворення не відбудеться найближчим часом. Це зумовлено, перш за все, тим, що долар продовжує відігравати ключову роль у розрахунках на міжбанківському ринку.
"Операції з американським доларом продовжують домінувати в усіх сферах валютного ринку. Хоча частка євро у більшості сегментів поступово збільшується, це зростання є незначним," - зазначають у Національному банку України.
Більш того, з початком масштабного конфлікту частка угод у євро на міжбанківському ринку (за винятком операцій з НБУ) навіть зменшилася в порівнянні з довоєнними роками 2019-2021.
У Національному банку повідомили, що у квітні 2025 року частка валютних операцій у євро на міжбанківському ринку збільшилася, що стало наслідком коливань курсу долара щодо євро та інших світових валют.
За даними НБУ, від початку 2025 року регулятор не здійснював жодних інтервенцій у євро на міжбанківському ринку. Всі операції з купівлі та продажу валюти Нацбанком відбувалися у доларах. Такою ж була ситуація у 2023-2024 роках.
У 2022 році Національний банк України здійснив продаж 1,9 млрд євро на міжбанківському ринку, а також придбав 123 млн євро, основні операції відбулись у березні та травні.
Нагадаємо: