Новини світу фінансів

Національний банк України підняв облікову процентну ставку до 13,5%, незважаючи на прогнози ринку, які передбачали її залишення на позначці 13%.

Правління Національного банку України (НБУ) у четвер підвищило облікову ставку до 13,5% річних, реагуючи на зростання інфляції до 11,2% за підсумками листопада, хоча більшість учасників очікувала збереження облікової ставки регуляторів на рівні 13%.

"З метою збереження стійкості валютного ринку, недопущення розбалансування очікувань та поступового приведення інфляції до цілі правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку на 0,5 в. п. до 13,5%", - ідеться у пресрелізі регулятора на його сайті.

"НБУ бачить необхідність у посиленні процентної політики для розвороту інфляційного тренду та приведення інфляції до 5% цілі на горизонті політики", - додали в центробанку.

Регулятор вважає, що збільшення облікової ставки допоможе утримати інфляційні очікування під контролем і забезпечить підтримку реальної прибутковості гривневих фінансових інструментів.

"Це сприятиме підвищенню попиту на гривневі депозитні заощадження, що, в свою чергу, допоможе зменшити тиск на валютний курс та ціни в міру згасання тимчасових факторів, які вплинули на інфляцію," - зазначено в повідомленні.

НБУ зазначає, що забезпечення стійкості валютного ринку й надалі залишатиметься важливим чинником повернення інфляції на траєкторію зниження. Зазначається, що регулятор має значні спроможності в компенсації структурного дефіциту валюти в приватному секторі та згладжуванні надмірних курсових коливань, завдяки достатнім обсягам міжнародної допомоги.

Національний банк України повідомив, що в листопаді річна інфляція зросла до 11,2%. Основною причиною підвищення цін залишаються наслідки недостатньої пропозиції продуктів харчування через погані врожаї цього року. Проте, прогнозується, що в наступному році вплив цього фактора на інфляцію зменшиться з надходженням нового врожаю.

"З іншого боку, сплеск інфляції все більше набуває ознак системності, що підтверджується подальшим зростанням базової інфляції до 9,3% у річному вимірі в листопаді. Це зростання зумовлене, зокрема, зростанням витрат на виробництво, включаючи витрати на електроенергію і зарплати, а також курсовими коливаннями через ослаблення гривні в попередніх періодах. Хоча інфляційні очікування наразі залишаються відносно стабільними, існує зростаючий ризик їхнього порушення на фоні посилення уваги населення до інфляційних тенденцій," - відзначив Національний банк.

Як стало відомо, 31 жовтня правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 13%. Крім того, було оголошено про намір підтримувати цю ставку до літа 2025 року, хоча раніше планувалося її зниження вже з першого кварталу 2025 року.

Читайте також