Новини світу фінансів

НБУ не в змозі випустити таку кількість грошей, яка необхідна для країни: українцям пояснили, що цьому перешкоджає.

Національний банк України (НБУ) не має можливості без обмежень друкувати гроші в необхідних обсягах. Це може викликати серйозні негативні наслідки, зокрема, активізацію інфляційних процесів і зниження вартості гривні в порівнянні з іноземними валютами.

Цю інформацію надали у Національному банку України. Вони підкреслили, що, хоча гроші і є особливим видом товару, як і інші продукти, "їхня цінність виникає лише тоді, коли їхня кількість є обмеженою".

"Якщо центральний банк вирішить емітувати гроші (часто вживається термін 'друкувати') для фінансування державних витрат, це призведе до суттєвого зростання обсягу грошей в економіці. Однак загальний попит на товари та послуги зростатиме швидшими темпами, ніж економіка зможе їх виробляти, що неминуче викликатиме зростання інфляційних процесів", - зазначили в регуляторному органі.

Таким чином, наголосили там, спрямування емісійних коштів на фінансування державних потреб може призвести до негативних наслідків як для економіки країни, так і для добробуту громадян. Адже окрім розгону інфляції та знецінення гривні "друк" грошей справить негативний вплив на економічне зростання країни в довгостроковому періоді.

Ба більше, нагадали в НБУ, у 1990-х роках кредитування окремих галузей економіки, а також значний бюджетний дефіцит було профінансовано Національним банком. Результатом став вихід макроекономічної ситуації з-під контролю.

У період з 1992 по 1994 роки інфляція досягла свого максимального значення, перевищивши 10 000%, в той час як реальний валовий внутрішній продукт зменшився на 9,7%, 14,8% і 22,8% відповідно. Це призвело до руйнівного зниження життєвого рівня населення, - відзначили в Національному банку.

Як Національний банк України вводить гроші в обіг

Одночасно було підкреслено, що сам процес випуску грошей (первинна емісія) завжди відбувається у безготівковому форматі і виключно через банки, адже Національний банк взаємодіє лише з ними. Первинну емісію НБУ може реалізувати через три основні канали:

У даній ситуації фінансові установи звертаються до Національного банку для отримання кредитів під забезпечення державних цінних паперів або іноземної валюти. Кошти, надані у вигляді кредиту, НБУ зараховує на рахунки цих банків.

Банки продають Національному банку валюту, натомість він зараховує на їхні рахунки гривню.

Національний банку купує в банків цінні папери та зараховує на їхні рахунки гривню.

Готівкова емісія завжди є похідною від безготівкової. Банк просить Національний банк списати кошти зі свого рахунку і отримує готівку з каси НБУ. Потім банк може видати готівку клієнту, списавши безготівкові кошти з його рахунку. Водночас кількість грошей в економіці не змінюється - безготівкової гривні на рахунках стає менше, готівкової на відповідну суму більше", - розповіли в НБУ.

Як повідомляло OBOZ.UA, Національний банк України поступово знімає з обігу монети, які були випущені до 2003 року, незалежно від їх номіналу. Основною метою цього заходу є оптимізація монетного ряду. Проте, не варто сподіватися на значний прибуток від таких монет, оскільки їх випуск відбувався у великих кількостях і з використанням звичайних матеріалів. Тому ці монети навряд чи стануть дорогоцінними або колекційними.

Читайте також