Новини світу фінансів

НБУ: вилучення російських активів суттєво не змінить позицію євро на міжнародній арені.

Україна стимулює Захід до активізації процесу використання "ресурсів" заморожених російських активів.

Національний банк України переконаний, що повна конфіскація нерухомих російських активів на користь України не призведе до суттєвих негативних наслідків для іміджу євро та його функцій у міжнародній фінансовій системі, хоча Європейський центральний банк (ЄЦБ) вже висловлював деякі застереження з цього приводу. Цю інформацію наведено в новому звіті про інфляцію, опублікованому на веб-сайті НБУ.

Найзначніша частина суверенних активів Росії, які були заморожені внаслідок повномасштабної агресії проти України, розташована на території Європейського Союзу.

ЄЦБ переживає, що їхня конфіскація погано вплине на євро: нібито інші центральні банки почнуть відмовлятися від використання резервних активів у євро, дохідність у євро зросте (що збільшить витрати на фінансування для країн ЄС), зменшиться частка євро у торговельних розрахунках.

Національний банк України повідомив, що здійснив "оцінку всіх аспектів позиції євро в світовому контексті". Відповідно до результатів цього дослідження, було встановлено, що повна конфіскація заморожених російських активів на користь України не становить загрози для ролі євро.

Аналітики Національного банку вважають, що пряме вилучення російських активів, які складають понад 8% від загальної суми резервів у євро, здатне "автоматично зменшити частку євро в резервному фонді приблизно на 1.1 відсотковий пункт". Проте, з економічної точки зору, ця зміна не матиме істотного значення.

Національний банк України підкреслює, що одночасна конфіскація активів усіма західними країнами суттєво звузить можливості для інших держав, включаючи Китай, у диверсифікації своїх резервів.

Крім того, існують технічні перешкоди для масового продажу облігацій у євро та обмеження на інвестиції у деякі альтернативні валюти, як-от китайський юань (через політику Китаю та геополітичні чинники). Це робить повну ліквідацію резервів у євро малоймовірною.

"Незважаючи на зусилля окремих країн, що розвиваються, знайти альтернативи, роль євро як другої за значенням світової валюти залишається незмінною. Таким чином, скоординовані дії з іншими розвиненими державами щодо повної конфіскації російських суверенних активів навряд чи послаблять позицію євро і, ймовірно, не матимуть суттєвого впливу на сприйняття цієї валюти", - зазначає НБУ.

Читайте також