Найбільш видатні, найзначніші та інші види визнання. Як "Українська правда" вручила нагороди сотні лідерів.
Видання вдруге поспіль підготувало рейтинг впливових особистостей та організувало урочисту церемонію нагородження.
20 листопада "Українська правда" організувала урочистий захід в одному з готелів у центрі Києва, де відбулося нагородження ста видатних лідерів України. Серед нагороджених були представники державних структур, військові, підприємці, журналісти, спортсмени, а також діячі культури та громадського життя. Список лауреатів було сформовано експертами разом із командою "Української правди", які оцінювали вплив кандидатів на політичні та соціальні процеси, а також їхній вклад у боротьбу країни та розвиток державності.
Гасло цьогорічньої події "УП-100"
Цьогорічне слоган церемонії звучить як "За межами можливого". Як зазначає "Українська правда", це висловлювання найкраще відображає події року, що завершується, а також зусилля України та її громадян, які продовжують боротися в умовах війни, проявляючи самопожертву та втілюючи в життя те, що здавалося б неможливим.
Перед початком церемонії Севгіль Мусаєва, головна редакторка "УП", у коментарі для "Детектора медіа" висловилася про мету премії: "Вважаю, що в цей непростий час надзвичайно важливо відзначати людей, надаючи їм додаткову мотивацію для продовження своїх зусиль. Кожен з них, виконуючи свою роль, робить внесок у розвиток нашої країни. Ми зараз відчуваємо втому і труднощі, тому важливо підтримувати один одного і об'єднуватися".
Вичерпний список усіх лауреатів у шести категоріях — "Суспільство", "Політика", "Захисники", "Бізнес", "Культура" та "Спорт" — доступний на веб-сайті "Української правди". Кожному з відзначених було надано можливість написати короткий текст-візитівку відомої особи. "Детектор медіа" відвідав церемонію нагородження та ділиться враженнями від події.
Вечір розпочався з виступу колективу Shmalgauzen.
Перше, що запрошені гості побачили, увійшовши до помпезної неокласичної зали, -- на встановлену на сцені барабанну установка. І вже за мить там з'явився театрально-музичний гурт Schmalgauzen, який виконав для гостей кілька пісень.
"Георгій Гонгадзе став засновником "Української правди"."
На екрані показали ролик про історію "Української правди" на тлі сучасної історії України. У ролику згадали все -- й акцію "Україна без Кучми", й Помаранчеву революцію, і Революцію гідності, й те, як видання не раз потрапляло в опалу чи не при кожній владі, публікуючи резонансні розслідування.
Севгіль Мусаєва виступає з вітальним словом
Після цього на сцену вийшла головна редакторка "Української правди" Севгіль Мусаєва. У своїй промові вона висловила подяку всім, хто ввійшов до цього списку, за їхній внесок у наше спільне майбутнє.
"Чому обрано назву 'Поза межами можливого'? На початку війни мало хто вірив, що Україна отримає літаки F-16 — це виглядало як щось абсолютно неможливе. Але тепер вони вже є, і це сталося завдяки Андрію Пільщикову та Олексію Месю. Джус і Мунфіш навчалися разом у Харківському університеті Повітряних сил, брали участь у бойових діях, і, на жаль, обидва загинули", — зазначила вона.
Рідні пілотів Джуса та Мунфіша
Обидвох пілотів внесли до списку УП-100 в категорії "Захисники". Відзнаку отримали їхні рідні, які розгорнули на сцені прапор із логотипом "Привид Києва". Присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих пілотів і всіх Героїв, які віддали життя за Україну.
Севгіль Мусаєва додала: "І кожен із цього списку робить неможливе можливим".
Михайло Ткач і Тетяна Даниленко
Вечір вів керівник відділу розслідувань "Української правди" Михайло Ткач у парі з журналісткою Тетяною Даниленко. Вона поділилася деталями формування списку номінантів: читачі "Української правди" надіслали понад 1700 заявок із іменами кандидатів у різних категоріях. В результаті було створено списки приблизно з 80 імен у кожній категорії, які потім були розглянуті журі (для кожної категорії працювало окреме журі). Повний список учасників доступний за посиланням.
У категорії "Захисники" були оголошені перші нагороджені. Серед них – Андрій Пільщиков та Олексій Меся, а також головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов, командир полку "Азов" Денис Прокопенко, командувач сил безпілотних систем Вадим Сухаревський, керівниця медичної служби "Ульф" батальйону "Вовки Да Вінчі" Аліна Михайлова і командир Третьої окремої штурмової бригади Андрій Білецький, який також є чоловіком ведучої вечора Тетяни Даниленко, а також інші видатні особистості.
Вечір було організовано у формі блоків. Категорії не представлялися одна за одною, а мали проміжки, під час яких відбувалися записи відомих ютуб-проєктів "Української правди" безпосередньо на сцені. Наприклад, на подкаст "Кляті питання", ведений Євгеном Будерацьким і Федором Попадюком, планували завітати командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів "Ахіллес" 92-ї окремої штурмової бригади Юрій Федоренко та командир батальйону К-2 54-ої окремої механізованої бригади Кирило Верес. Проте з причин, що не залежали від них, вони не змогли бути присутніми на церемонії нагородження, і замість них гостею подкасту стала Ріна Рєзник, яка також отримала відзнаку в категорії "Захисники". Вона служить у медичному підрозділі "Азову" й активно виступала за те, щоб бойові медики мали можливість переливати кров пораненим на етапі до госпіталізації, що суттєво підвищує шанси на життя для постраждалих. І їй вдалося досягти цього.
Федір Попадюк, Ріна Рєзник та Євген Будерацький
Гостею подкасту "Вечір середи" з журналісткою Софією Середою була волонтерка та керівниця фонду Leleka Foundation Ірина Гук, відзначена в категорії "Суспільство". Вони поговорили про ситуацію з забезпеченням українського війська необхідними медичними засобами.
Софія Середа і Ірина Гук
Під час пауз між виступами на сцену виходили ведучі, які інформували глядачів про наступні події.
З'ясувалося, що завжди серйозний Михайло Ткач має чудове почуття гумору. Наприклад, під час оголошення категорії "Політика" він жартома зазначив: "Тільки у нас Володимир Зеленський без Андрія Єрмака". Глядачі тепло сприйняли цю жартівливу репліку.
У першому ряді можна побачити олімпійського чемпіона з боксу Олександра Хижняка, поряд з ним сидить Ріна Рєзник, а далі розташувався Олег Гороховський. У вишитій сорочці виділяється Андрій Ставніцер.
У категорії "Політика" -- президент України Володимир Зеленський, перша леді Олена Зеленська, посолка України в США Оксана Маркарова, ексміністр закордонних справ Дмитро Кулеба, директорка Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова, омбудсман Дмитро Лубінець та інші. Валерій Залужний уже вдруге також потрапив до цієї сотні. Щоправда, торік він був у категорії "Захисники", але тепер він є послом України у Великій Британії, тож його відзначили у категорії "Політика".
На сцені виступають Роман Кравець та Роман Романюк, а через відеозв'язок приєднується Валерій Залужний.
Виявилось, що Валерій Залужний був тим таємничим гостем вечора, якого неодноразово згадували організатори. Він приєднався до подкасту "УП-2" через відеозв'язок, який ведуть політичні оглядачі "Української правди" Роман Кравець і Роман Романюк. Колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії, поділився багатьма цікавими думками щодо війни та політичної ситуації, оцінюючи виклики, з якими зіштовхуються Україна та світ. Він висловив переконання, що після активної участі автократичних союзників Росії у війні проти України фактично розпочалась Третя світова війна.
"У 2024 році можна з упевненістю стверджувати, що почалася Третя світова війна, -- зазначив Валерій Залужний. -- Адже в цьому році перед Україною вже не лише Росія. Тепер країну оточують солдати з Північної Кореї. Справжня правда полягає в тому, що на українських землях безсоромно вбивають цивільних осіб іранські "шахеди". Ми вже спостерігаємо, як ракети північнокорейського виробництва приземляються в Україні, і це більше не є таємницею. Також в Україні вибухають китайські снаряди, а в російських ракетах використовуються деталі з Китаю."
Коли Валерій Залужний вийшов на сцену, в залі панувала неймовірна концентрація.
Лідерами в категорії "Суспільство" стали, зокрема, керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус, засновник і керівник незалежного репортерського медіа Frontliner Андрій Дубчак, воєнна фотографка Юлія Кочетова, ветеран війни та громадський діяч Олександр "Терен" Будько, голова фонду "Повернись живим" Тарас Чмут, засновник благодійного фонду Сергій Притула, керівники Центру протидії корупції Віталій Шабунін і Дар'я Каленюк, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв'язень і журналіст Наріман Джелял.
"Для мене це величезна честь бути в одному ряду зі справжніми захисниками. Коли ця подія тільки почалася, я не змогла стримати сліз, адже Джус і Мунфіш були моїми близькими друзями. Ми разом відстоювали право на F-16, і я добре знаю їхні історії, а також обставини їхньої загибелі. Можливість бути поруч із ними та нашими героями, які нині продовжують боротьбу, наповнює мене гордістю," -- зазначила Дар'я Каленюк у розмові з "Детектором медіа".
Дар'я Каленюк розповідає про свої емоції після того, як її внесли до списку УП100.
Вона -- одна з тих, хто активно займається адвокацією інтересів України перед західними партнерами, зокрема США. І як керівниця Центру протидії корупції вона вважає, що якраз корупція -- те, що заважає їй у цій адвокаційній місії. Але вже має досвід, як про цю проблему комунікувати.
"Не можна стверджувати, що корупція відсутня у нашій країні, особливо в таких ситуаціях. На жаль, влада часто так реагує, - зазначає вона. - Я відповідаю: 'Так, це серйозна проблема. Але ми вже більше десяти років активно працюємо над її подоланням. Ми створили досить дієві інституції. Наприклад, у нас функціонує система електронних декларацій, яка є однією з найсильніших у світі, а також система Prozorro для прозорих закупівель, включаючи оборонні витрати.' Оскільки це питання є для нас вкрай важливим – другим за значимістю після війни – ми розробили інструменти, які часто перевершують закордонні аналоги. Це дає можливість виявляти корупційні дії, вільно обговорювати їх та документувати."
Наріман Джелял ділиться своїми спостереженнями про репресії, які здійснюються росіянами проти кримських татар.
Адвокатує інтереси України у світі і колишній політв'язень Наріман Джелял. Він насамперед займається питаннями інших політв'язнів, а також кримських татар, яких росіяни переслідують.
"Ситуація дуже погана і вона не покращується як у цілому, так і з тим, що в Криму відбувається стосовно і просто громадян України, і кримських татар, -- сказав він "Детектору медіа". -- Але якщо казати про позитив, то вона позитивна в тому сенсі, що, попри безупинні переслідування, наші люди в Криму продовжують стійко виносити все це, чинити спротив. І ми бачимо й українські прапори, і жовті стрічки, і підірвані автівки. Це доводить: Крим нас чекає -- і це головне".
На вершині категорії "Культура" знаходиться талановитий письменник, поет та музикант Сергій Жадан. Коли ми запитали його, яких авторів з-поміж своїх колег він би порекомендував, він відповів дуже обережно, щоб нікого не упустити з уваги. Одночасно він з гордістю згадав про своє нещодавнє інтерв'ю з Ліною Костенко.
Сергій Жадан ділиться своїми враженнями від прочитаного.
"Я маю велику пристрасть до літератури в усіх її формах — як класики, так і сучасності. Через це я читаю досить вибірково, захоплюючись всім, що опиняється у мене під рукою. Нещодавно я відвідав Івана Малковича, і він подарував мені збірку вибраних творів Галі Крук, яка була моєю давньою знайомою з часів літературних експериментів. Крім того, я отримав нову книгу Ліни Костенко "Скіфська Одіссея", яку вона навіть підписала для мене. Наша розмова залишила незабутні враження. Третім подарунком став "Дон Кіхот" у новому виданні, перекладеному Миколою Кулішем та Анатолем Перепаді. Це справді вражаюче видання з чудовим перекладом, яке я всім без винятку рекомендую," — ділиться своїми думками Сергій Жадан.
А поки на сцені відбувається презентація нового формату YouTube від "Української правди" під назвою "УП.Чат". Але цього разу Севгіль Мусаєва не ставить питання про найзначніші події тижня, а зосереджується на тих подіях року, які були важливими для її гостей.
Жан Беленюк, Олена Риж, Юлія Орлова і Севгіль Мусаєва.
У незвичайному "УП.Чаті" зустрілися представники різних категорій УП-100. Серед них олімпійський чемпіон з греко-римської боротьби та народний депутат Жан Беленюк, що представляє категорію "Спорт", бойова медикиня й штурмовичка 47-ої окремої механізованої бригади Олена Риж, яка потрапила до категорії "Захисники", а також гендиректорка та співвласниця видавництва Vivat Юлія Орлова, що представляє категорію "Бізнес".
Найяскравішим моментом вечора виявився короткий виступ гурту "Курган&Agregat". Хлопці представили лише три композиції, проте встигли зарядити всіх позитивом і енергією.
"Я маю для вас дві чудові новини: ми завершили виступи. Як ми обіцяли нашим хлопцям на фронті, ми плануємо придбати дрони, тож тепер вам потрібно буде зібрати кошти," — оголосив один із братів Насірових, фактично анонсуючи аукціон.
Олег Гороховський робить акцент.
Фінансові кошти були акумульовані на придбання засобів РЕБ для 13 бригади НГУ "Хартія", а також для батальйону "Вовки Да Вінчі" і дронів для морської піхоти. Коли процес збору коштів сповільнювався, Тетяна Даниленко неодноразово висловлювала впевненість, що бізнес ще має великий потенціал. В результаті, за чотири лоти вдалося залучити 3 мільйони 700 тисяч гривень.
Лотами були приціл від Кирила Буданова, вечеря з тенісисткою Еліною Світоліною та прапор із підписом Валерія Залужного.
Плакат Баби Наді з села Мигалки 80 км від Києва
Особливим і найдорожчим виявився плакат з текстом "С*ки, н***й з України і нашого села!" на адресу російських окупантів і підписом "Баба Надя". Цей напис Севгіль Мусаєва порівняла з усім відомою фразою морпіха з острова Зміїний -- мовляв, тут коротко і влучно сформульована наша національна ідея. "Українській правді" вдалося розшукати жінку, яка його зробила на початку вторгнення, -- нею виявилася вчителька математики Тетяна Шевченко. Детально цю історію описано на "Українській правді". Жінка подарувала плакат журналістам і він пішов із молотка за 2 мільйони 100 тисяч гривень.
Цей вечір підійшов до завершення. Інші символічні нагороди УП-100 будуть вручені своїм отримувачам у найближчому майбутньому.