"Громадський протест" або загрозлива тенденція: всі деталі щодо низки атак на ТЦК.
Як саме пов'язані напади на співробітників ТЦК з Росією, і чи слід очікувати аналогічних інцидентів у інших містах, розслідував ТСН.ua.
1 лютого, Україну, окрім агресивних атак з боку РФ, вразили ще дві резонансні події - в Рівному та Пирятині (Полтавська область). У Рівному стався вибух у територіальному центрі комплектування, внаслідок якого загинула людина. Тим часом у Пирятині озброєний нападник застрелив працівника ТЦК, який супроводжував мобілізованих. Сьогодні до цієї трагічної серії додався новий випадок у Павлограді, де також пролунав вибух поблизу ТЦК.
Що спільному між цими інцидентами, яким чином до них причетна та Росії, та чи варто очікувати повторення в інших містах, з'ясовував ТСН.ua.
1 лютого в місті Пирятин на Полтавщині чоловік напав на військовослужбовця Полтавського РТЦК. Інцидент стався на автозаправці в Пирятині, коли троє військових ТЦК супроводжували групу мобілізованих до 199-го навчального центру.
З погрозою вогнепальною зброєю, нападник зажадав у працівника ТЦК передати йому автомат, після чого здійснив постріл. Внаслідок тяжкого поранення військовий ТЦК помер на місці. Зловмисник заволодів автоматом військового та втік разом із одним із призваних на службу.
За попередніми даними, стрілець був знайомий з мобілізованим, якого прагнув "визволити" від служби. Нападник планував "звільнити" родича своєї співмешканки, що знаходився в автобусі ТЦК. У свою чергу, мобілізований інформував майбутнього стрільця про маршрут руху автобуса, скаржився на самопочуття, аби створити привід для зупинки автобуса та вийти на вулицю, нібито для того, щоб подихати свіжим повітрям.
Це перший випадок в Україні, коли військовий ТЦК загинув під час виконання обов'язків.
Блогерка Євгенія Гавришенко поділилася у соціальних мережах, що загиблий співробітник ТЦК брав участь у боях у найгарячіших точках фронту свого часу, зокрема в Серебрянському лісництві, Бахмуті та Авдіївці.
Ветеранка та волонтерка Марія Берлінська зазначила, що загиблий спочатку брав участь у бойових діях на фронті, а згодом був переведений до територіального центру комплектування.
Однак з часом стало очевидно, що ця інформація не є правдивою.
Представник Полтавського ТЦК Роман Істомін повідомив в інтерв'ю "ВВС Україна", що військовий, який загинув, походив з Полтавської області і народився у 1985 році.
Він відслужив строкову військову службу, а в 2023 році його мобілізували. Військово-лікарська комісія визначила його як обмежено придатного, через що чоловіка призначили на службу в місцевий територіальний центр комплектування. Про його участь у бойових діях на фронті речник не повідомляв.
У померлого військового залишилися дружина, діти та батьки.
"Існує активна кампанія поширення чуток, що загиблий брав участь у бойових діях у Бахмуті. Проте насправді його визнали обмежено придатним до служби під час мобілізації, і він був призваний безпосередньо в територіальний центр комплектування в Полтаві. Вбивство жахливе, але неправда теж не повинна бути в ходу," - підкреслює відома нардепка Мар'яна Безугла.
Вона закликала владу "не заплющувати очі на тотальну військову корупцію в ТЦК, влаштування "своїх" і піраміду поборів у Сухопутних військах".
1 лютого в Рівненському територіальному центрі комплектування сталася детонація. Унаслідок інциденту загинула одна особа, а ще шість отримали травми.
У коментарі "Суспільному" речниця Управління СБУ Рівненщини Анна Свінціцька-Савчук відповіла, що наразі не може розповісти про стан людей, які були поранені через вибух в ТЦК.
У Рівненському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки повідомили, що в даний час проводяться слідчі заходи, і вони не можуть надати додаткову інформацію. Отже, наразі немає жодних деталей щодо загиблих і постраждалих в результаті вибуху в Рівненському ТЦК.
Сьогодні ввечері в Павлограді, на Дніпропетровщині, стався схожий випадок поблизу будівлі ТЦК. Як повідомляють правоохоронці, "внаслідок вибуху невідомого об'єкта постраждав чоловік". Поліція проводить розслідування.
У Дніпропетровському ТЦК зазначили, що здоров'я постраждалого оцінюється як стабільне.
У регіональних пабліках повідомляють, що особа, підозрювана у вибуху торгово-розважального центру в Павлограді, зникла з місця інциденту.
"Свідок розповів, що став свідком того, як чоловік втік від споруди, сів у автомобіль і миттєво зник з місця події," - зазначається в повідомленні.
Народна депутатка Софія Федина зазначила, що раніше зафіксовані випадки не єдині. Вони просто не отримали широкого розголосу, оскільки обійшлися без жертв.
24 грудня в Бердичеві трапився запланований теракт: злочинець активував саморобний вибуховий пристрій поблизу місцевого територіального центру комплектування. На щастя, внаслідок вибуху жоден з військовослужбовців і цивільних осіб не отримав поранень.
У зв'язку з підозрою у вчиненні терористичного акту, правоохоронці затримали чоловіка з Донеччини та жінку з Бердичева, обох з проблемами залежності. Чоловік - 41-річний переселенець з Маріуполя, який не раз потрапляв у поле зору правосуддя і наразі проживає в Києві. Жінка - 23-річна мешканка Бердичева.
Згідно з даними Федини, лише у січні Служба безпеки України інформувала про перешкоджання:
"Схоже, що московська федерація активно залучає агентів для організації терористичних актів в середині країни, щоб створити ілюзію, що ці дії здійснюють 'незадоволені' українці", - підкреслила депутатка.
Операції, спрямовані проти збройних сил, а також вибухи, які трапляються в ТЦК, контролюються підрозділами ГРУ (Головного розвідувального управління) Росії та ФСБ. Цю інформацію озвучив глава ЦПД РНБО Андрій Коваленко.
"Паралельно з цим посилюється й медійна кампанія, яка триває з 2022 року, але особливо великі зусилля щодо підриву мобілізації і вливання в медійну частину (блогери, боти, соцмережі) росіяни вкладають з 2024 року", - каже Коваленко.
Громадський діяч і військовий Євген Карась вважає, що такі інциденти, на жаль, будуть відбуватися все частіше.
"Зараз пару діб буде більше вибухів і терактів біля ТЦК... Тому ФСБ і ГРУ кине всі зусилля на твоїх сусідів-наркоманів, або бабку-комуністку, аби поставили десь вибухівку з камерою. За 500$. Гроші не заплатять, а біда може бути", - припускає він.
Командувач Сухопутних військ, генерал-майор Михайло Драпатий, охарактеризував вбивства військовослужбовців у тилових районах як "червону лінію, яку перетинати неприпустимо".
"Ми не маємо права мовчки спостерігати за наростаючою хвилею зневаги до захисників України -- це за межею того, що можна толерувати", - каже Драпатий.
Генерал підкреслив, що раніше він неодноразово ставав свідком випадків приниження та агресії стосовно наших воїнів, проте не спостерігав активної реакції з боку суспільства на ці інциденти. Наразі ситуація ускладнилася, адже мова йде про відкриті збройні атаки.
"Так діє ворог. Він працює з нами і поміж нас, поки ми роздивляємось, хто що лайкнув", - наголосив військовий.
На його думку, не може бути жодних виправдань вбивству військовослужбовця і нападу на ТЦК. Тому закликає владу відреагувати жорстко і забезпечити справедливе покарання для винних.
"Без адекватного покарання для вбивць, зловтішників і зрадників, ми ризикуємо отримати ще більше загиблих серед наших побратимів у тилу. В інших містах, в інших районах. На автозаправках, у супермаркетах, у під'їздах, на вулицях, які ми називаємо на честь Героїв. Якщо суспільство не відреагує на ці злочини, негативні прояви можуть стати звичними. Сподіваюся, що ми не дійдемо до цього моменту, адже єдине, що захищає нас від ворога, - це Збройні Сили України, наші Сили оборони. Поки ми втрачаємо найкращих на фронті, ми не можемо дозволити собі втратити совість у тилу," - зазначив Драпатий.
Відомі активісти та впливові особи беззастережно засуджують ці акти агресії.
"Вибух, що стався поблизу ТЦК у Павлограді після інциденту в Рівному, свідчить про те, що це є частиною системної, ретельно спланованої кампанії російських спецслужб. Мета цих дій — агресивно розколоти суспільство. Вони прагнуть нав'язати ідею, що ТЦК заслуговує на такі атаки. Ті, хто озвучує подібні думки, є ворогами. І ті, хто поширює цю інформацію, також є ворогами. Інших варіантів не існує", — підкреслив колишній радник мера Маріуполя, блогер Петро Андрющенко.
Ветеранка та волонтерка Марія Берлінська звертається з вимогою досягти найсуворішого покарання для тих, хто скоїв правопорушення.
"Ми не є Росією. Проте в умовах війни необхідно дотримуватися порядку та дисципліни. Інакше порядок все одно буде встановлено, лише це зроблять росіяни, корейці, білоруси, іранці та китайці. У концтаборах під Полтавою, неподалік від тієї автозаправки," - зауважує вона.
Парамедикиня Анастасія Настенко зробила ще один крок уперед і визнала, що навіть розглядала можливість служби в ТЦК, аби "негайно ліквідовувати" тих, хто здійснює напади на військовослужбовців.
Замість цього, у коментарях багато українців висловили свою підтримку діям агресорів, які атакували ТЦК.
Саме такий коментра нібито залишили вихователька одного з дитсадків Рівного, за що "загриміла" до бази "Миротворця". Щоправда, сама жінка запевняє, що її сторінку зламали.
Екснардеп і військовий бригади Нацгвардії "Рубіж" Андрій Іллєнко поділився власними спостереженнями. На його думку, співвідношення лайків і коментарів, які підримують вбивство українських військових у тилу, приблизно таке: 95% відверті московські боти (порожні сторінки, закриті акаунти), 5% - "реальні дегенерати та вороги".
Військовий не вірить, що "наш народ настільки збожеволів та здеградував, щоб підтримувати вбивство своїх військових і бажати собі поразки, окупації та геноциду".
Блогер Сергій Фурса акцентує увагу на тому, що в даний момент росіяни можуть святкувати, оскільки чимало українців виявляють готовність радіти або співчувати людині, що вбила українського військового.
Це є наслідком високої ефективності російської пропаганди, яку охоче сприймають звичайні українці. Цього тижня вони зраділи припиненню грантової допомоги Україні та смерті українського військового. У під час війни з Росією існує надто багато російських наративів. Це веде до поразки. Експерт підкреслює, що потрібно визнати програш у свідомості людей, щоб змінити ситуацію.
На його думку, це стало можливим через те, що російська пропаганда та певні недалекоглядні особи в Україні створили стереотип про ТЦК як про поганих працівників, які нібито є ворогами звичайних українців.
"Це відбувається просто тому, що ТЦК дотримується закону. Вони прагнуть зберегти мобілізацію, яка виявилася невдалою для українського суспільства. Це суспільство не лише терпить ухилення від мобілізації, але, здавалося б, вже розглядає його як акт героїзму. Росіяни змогли створити концепцію 'своїх' і 'чужих' не в контексті російських окупаційних сил проти українців, а в межах української армії проти власного народу", - зазначає Фурса.
Історик та народний депутат Володимир В'ятрович зазначив, що ця стратегія вже давно знайома Москві. Саме завдяки їй Кремль зміг подолати УПА.
Ніхто вже не міг розпізнати, хто є своїм, а хто зрадником. Люди перестали помічати своїх, тоді як зрадників ставало видно на кожному кроці. Підпілля втратило підтримку, яка його підживлювала, і почало поступово згасати. Чекістам залишалося лише виконати фінальну зачистку, - підкреслює В'ятрович.
Отже, історик підкреслює, що Москва має неперевершений талант до поділу, що призводить до руйнування.