Новини світу фінансів

"Нафтогаз" зазнав поразки в арбітражному процесі в Стокгольмі проти італійської компанії: які наслідки це може мати для України.

"Нафтогаз України" зазнав поразки в арбітражному суді Стокгольма проти італійської компанії IUGAS GmbH. В результаті, українська компанія змушена буде сплатити приблизно 1,7 мільярда гривень, інакше її газ у Європі може бути підданий арешту. Спеціальний кореспондент РБК-Україна Юрій Дощатов аналізує можливі наслідки цього арбітражного рішення для України.

Компанія "Нафтогаз України" зазнала поразки в арбітражному розгляді у Стокгольмі за позовом італійської компанії Italia Ukraina Gas (IUGAS). У результаті цього рішення НАК зобов'язана виплатити їй приблизно 41 мільйон доларів.

У відкритому доступі відсутнє рішення арбітражу, ухвалене кілька місяців тому. Публікація таких рішень не є обов'язковою. Проте, нещодавно кілька джерел підтвердили факт його ухвалення для РБК-Україна, а згодом інформацію підтвердили й представники "Нафтогазу".

Згідно з остаточним рішенням арбітражу, ухваленим 29 серпня 2024 року, трибунал Торгової палати Стокгольма зобов'язав НАК "Нафтогаз України" виплатити приблизно 41 мільйон доларів компанії IUGAS у рамках угоди про постачання природного газу за межі країни, як зазначили в коментарі НАК для РБК-Україна.

Арбітражні розгляди між IUGAS і НАК тривають ще з 2007 року. Італійська компанія звернулася до арбітражу з приводу невиконання НАК умов контракту від 2003 року. За ним "Нафтогаз" взяв зобов'язання щорічно до 2013 року продавати їй по 1,3 млрд кубометрів газу за фіксованою ціною в 110 доларів за тисячу кубометрів. Україна планувала перепродавати туркменський газ, який закуповувала по 50 доларів за тисячу кубометрів і хотіла заробляти на цьому по 780 млн доларів на рік.

Проте угода так і не була втілена в життя. У період 2004-2005 років постачання газу не відбувалося через відсутність угоди з словацькою компанією SPP щодо транспортування. А вже в 2006 році "Газпром" викупив весь газ з Туркменістану.

У результаті IUGAS подала позов до арбітражного суду, вимагаючи компенсацію в розмірі 3,9 мільярда доларів за неналежне виконання контрактних зобов'язань. Остаточний вердикт у цій справі був ухвалений наприкінці 2012 року. Арбітражна інстанція відмовилася задовольнити більшість претензій до НАК і зобов'язала компанію сплатити IUGAS лише 12,7 мільйона доларів у вигляді штрафу. За інформацією медіа, українська сторона наводила аргументи, що контракт міг містити ознаки корупційних намірів, проте арбітраж визнав ці доводи недостатньо переконливими і не взяв їх до уваги під час ухвалення рішення.

Однак реалізація арбітражного рішення затягувалася. Лише у 2017 році, за ініціативи IUGAS, було розпочато заходи з його виконання. Ці дії проходили у Словаччині, оскільки основні газові потоки проходять саме через цю країну, що робить її найбільш зручною для "перехоплення" і арешту газу. У процесі примусового виконання арбітражного рішення словацький суд наклав арешт на газ, придбаний НАК, і поклав відповідальність за його зберігання на українську компанію.

Після арешту газу його продали, але "Нафтогаз" відмовився сплачувати за його зберігання. У компанії вважають, що така вимога є безпідставною, адже не було отримано підтвердження фактів зберігання та методології формування тарифів. Згідно з інформацією, отриманою з джерел РБК-Україна, витрати на зберігання газу могли сягати приблизно 22 мільйонів доларів.

З часом в IUGAS відбулися пертурбації - змінювалися власники, до підписанта контракту з італійської сторони Андреа Міеле були претензії у місцевих правоохоронних органів.

У грудні 2020 року нові власники IUGAS ініціювали другий арбітражний позов у Стокгольмі, стверджуючи, що їм належить компенсація приблизно 110 мільйонів доларів. За інформацією, наданою НАК, ця сума була розрахована як відшкодування за невиконання умов постачання газу згідно з тим самим контрактом, що діяв з січня 2011 року по грудень 2013 року.

29 серпня 2024 року позовні вимоги було частково задоволено. У результаті рішення зобов'язує НАК сплатити IUGAS понад близько 41 млн доларів.

У "Нафтогазі" готувалися до такого рішення і зарезервували кошти в обсязі 1,9 млрд гривень - у перерахунку це навіть трохи більше від виставленої до оплати суми. Таким чином, необхідність цієї виплати не позначиться на фінансових результатах НАК за підсумком 2024 року.

"Нафтогаз" програв арбітраж у Стокгольмі (фото: Getty Images)

Оскарження рішень арбітражу є досить складною задачею, оскільки для цього потрібні вагомі підстави та переконливі аргументи. Важливо зазначити, що у 2018 році рішення арбітражних інстанцій у спорах між "Нафтогазом" та "Газпромом" щодо контрактів на постачання та транзит газу фактично не підлягали оскарженню з боку обох сторін, хоча вони не були повністю задоволені результатами.

Але навіть оскарження рішення арбітражу не зупиняє процедуру його виконання. Тобто варіантів два - або НАК сплачує 40 млн доларів, або активи компанії, а це насамперед газ, що закуповується, можуть бути заарештовані.

На цей момент немає даних про те, що НАК вжила якихось заходів для виконання арбітражного рішення. Існують обмеження на валютні перекази за кордон. Проте в окремих випадках Національний банк може дозволити проведення транзакцій за поданням Кабінету Міністрів. Згідно з інформацією НБУ, такі дозволи вже були надані для компаній, таких як ДТЕК, "Метінвест", "Інтерпайп" та інших, коли вони потребували виплат за євробондами або виконання інших зобов'язань перед кредиторами.

Компанія IUGAS вже розпочала реалізацію прийнятого рішення. Як повідомляють джерела видання, трейдери, що займаються реалізацією газу НАК, вже проінформували українського споживача про ризик можливого арешту. Зокрема, це стосується компаній зі Швейцарії та Словаччини.

"Нафтогаз" розпочав закупівлю газу в Європі з початку вересня. Згідно з інформацією, опублікованою в одному з видань, у другій половині жовтня було зафіксовано зменшення добових обсягів постачання через Словаччину. Якщо на початку місяця обсяги постачання становили приблизно 1,7 мільйона кубометрів, то до його завершення знизилися до 0,9 мільйона. Джерела в газовій галузі пов'язують це з виконанням рішення арбітражного суду. З листопада імпорт через Словаччину було зупинено, що підтверджується даними з відкритої платформи ОГТСУ.

Інфографіка РБК-Україна за даними ОГТСУ

Основний потік імпортного газу в Україну зараз йде через Угорщину. Але зміна маршруту теоретично могла відбутися не тільки через ризики арешту газу, а й просто з комерційних міркувань - через Угорщину постачання дешевше.

В ході опалювального сезону Україна може зіткнутися з проблемою недостатньої кількості газу, попереджає енергетичний експерт Центру аналізу європейської політики (СЄРА) та колишній голова ОГТСУ Сергій Макогон. Він вважає, що дані про запаси газу в підземних сховищах можуть бути, м'яко кажучи, не зовсім точними. Планувалося, що до початку опалювального сезону в ПСГ накопичать 13,2 млрд кубометрів газу. При цьому враховували 4,51 млрд кубометрів буферного газу (газ, який зберігається тривалий час і не використовується - ред.), 228 млн кубометрів у сховищах на тимчасово окупованих територіях і 370 млн кубометрів газу нерезидентів, що вже майже повністю вивезено з України.

Джерела видання кажуть, що ці цифри близькі до реальних. Якщо найближчим часом імпортні поставки скоротяться з якихось причин, то в другій половині зими й на початку весни можуть виникнути серйозні проблеми. "За таких запасів ми до кінця зими можемо вийти в нуль. І можуть бути великі проблеми через зниження тиску в ПСГ, що не дасть змоги підіймати необхідний обсяг газу", - сказав співрозмовник у нафтогазовій галузі.

Щоб зняти ризики з імпортом газу, який і так розпочався зі значним запізненням через відсутність коштів у "Нафтогазу", НАК спільно з урядом мають якнайшвидше розв'язати питання з оплатою. Для цього Кабмін має звернутися до Нацбанку з проханням дати дозвіл на виконання рішення арбітражу. За інформацією РБК-Україна, поки такої ініціативи не було.

Офіційний коментар уряду з цього питання виданню отримати не вдалося. Тим не менш, варто зазначити, що з моменту прийняття рішення в Стокгольмі пройшло більше трьох місяців, а проблема з його реалізацією досі залишається невирішеною. За неофіційними даними, НАК наразі не планує здійснювати оплату. Водночас, компанія "вживає всіх можливих заходів для розв'язання цієї проблеми", як повідомили РБК-Україна у "Нафтогазі".

Читайте також