Новини світу фінансів

Національний арктичний науковий центр переказав 45 мільйонів доларів підрядній організації, яка має зв'язки з "гаманцем" Лукашенка, повідомляє Завтра.UA.

Державне бюро розслідувань ініціювало перевірку угод на суму 45 мільйонів доларів, укладених Державним управлінням "Національний антарктичний науковий центр" Міністерства освіти і науки, яке очолює Євген Дикий.

Редакція медіа та міжнародне детективне агентство Absolution дізналися про наявність кримінального провадження за частиною 2 статті 364 та частиною 2 статті 209 Кримінального кодексу, отримавши інформацію від джерел у Міністерстві освіти і науки. Цю новину повідомляє Антикор.

Дослідження показало, що в період з 2017 по 2024 рік НАНЦ здійснив закупівлю товарів і послуг на суму 45,2 мільйона доларів у компаній, які належать Андрію Чукліна, відомому українському рибопромисловцю (таким як ТМ "Аквамарин" та інші), без проведення тендерних процедур. Ці угоди підтримував Євген Дикий, військовий експерт, який славиться своїми радикальними висловлюваннями. З 2018 року він займає посаду керівника Національного антарктичного наукового центру.

Слідчі Державного бюро розслідувань висловлюють підозру у змові між представниками НАНЦ та Андрієм Чукліним, що спричинило отримання неправомірної вигоди для Чукліна. Як вважається, певна частина цих коштів могла бути передана білоруському олігарху Олександру Мошенському, який є одним із фінансових спонсорів режиму Лукашенка.

Хто такий Андрій Чуклін? Він є співвласником компанії "Інтеррибфлот", яка є провідним виробником рибних консервів в Україні, відомою під брендами "Аквамарин", "Море", "IRF" та іншими. Андрій народився в Таджикистані, ймовірно, має таджицьке громадянство. Він здобув освіту в військовій академії в Москві. Раніше проживав у Донецьку та обіймав посаду керівника одного з управлінь Державного агентства рибного господарства. Андрій одружений з Ганною Шишман, яка раніше очолювала це ж агентство.

Хто такий Олександр Мошенський. Він входить у першу десятку найбільших бізнесменів Білорусі. Найвідоміший як власник торгової марки "Санта-Бремор" (риба і морепродукти), але має бізнеси в різних сферах. Близький до сім'ї Олександра Лукашенка. Був довіреною особою на президентських виборах 2010 року. Член Ради з розвитку підприємництва при президенті РБ, член Президентської спортивної ради РБ, спонсор хокейних проєктів Лукашенка. В Україні ще у 2022 році намагалися арештувати його активи, але суперечка за них досі триває в судах.

Ведеться розслідування щодо можливих корупційних дій, пов'язаних із закупівлею послуг для матеріально-технічного забезпечення українських антарктичних експедицій. Існують свідчення, що представники правоохоронних органів, які виконують контрольні функції, навмисно уникали перевірок дотримання валютного законодавства Національної академії наук України під час проведення платежів у євро та доларах за комплексні послуги з матеріально-технічного забезпечення експедицій у період 2022-2024 років. Крім того, було свідомо проігноровано зростання балансової вартості основних засобів, що є порушенням пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу.

Слідчі через Офіс генпрокурора та суд запросили доступ до документів у володінні компетентних органів Швейцарської Конфедерації.

Загальна вартість восьми закупівель, здійснених НАНЦ у період з 2017 по 2021 роки, становила 313,7 мільйона гривень. Єдиним підрядником виступало ТОВ "Інтерпромфлот", яке очолює Андрій Чуклін. Керівництво Антарктичного центру кожного разу підготувало обґрунтування, що підтверджувало виняткову необхідність у закупівлі послуг саме у цього єдиного постачальника.

Зазначалося, що "Інтерпромфлот" має в своєму розпорядженні спеціалізоване обладнання для океанографічних та біоресурсних досліджень, яке встановлено на риболовецькому траулері "Море Содружества". Цей траулер здійснює промисел морського криля поблизу берегів Антарктиди. Власником судна виступав білоруський підприємець Олександр Мошенський. Хоча де-юре власником траулера було зареєстроване в Миколаєві ТОВ "ІКФ", 70% його акцій контролювали компанії Мошенського та його дочки. У 2023 році сім'я Мошенських офіційно вийшла з бізнесу, а їх частку придбала інша компанія Андрія Чукліна, відома як "Інтерибфлот".

НАНЦ надавав неправдиву інформацію про унікальність послуг, які може надати лише "Море Содружества". Таке або схоже обладнання можна було б установити на іншому судні (див. витяг зі скарги одного з потенційних конкурентів "Інтерпромфлоту").

НАНЦ вимагав обов'язкову наявність на кораблі програмно-апаратного комплексу "Феррі Бокс", використовуючи його як спосіб відсіяти інших учасників і не проводити конкурентні торги. Як наслідок, протягом п'яти років приватне судно, що вело комерційний вилов криля в Атлантичному океані, утримувалося державним коштом України.

У 2021 році Україна придбала старий британський океанографічний криголам James Clark Ross, перейменований у "Ноосферу". Для його обслуговування НАНЦ у 2021-2024 роках уклав низку договорів з естонськими фірмами PECH OU та WINOT OU. Обидві підконтрольні Чукліну.

У другій компанії він виступає як акціонер, що є резидентом Таджикистану. У першій же компанії нещодавно бенефіціаром став марокканець Рашид Танані, а раніше цю роль обіймав росіянин німецького походження Владімір Цветціх. В обох організаціях у правлінні працює давня знайома та колишня підлегла Ганни Шишман-Чукліної, Наталія Зінькевич, яка підписувала всі угоди від імені естонських фірм разом з директором НАНЦ Євгеном Диким. І знову всі угоди укладалися без проведення тендерів, шляхом переговорної процедури з єдиним учасником. У Winot OU також працює брат Ганни Шишман-Чукліної, Павло, який відповідає за набір екіпажу для "Ноосфери".

Що не так у контрактах НАНЦ з Pech OU та Winot OU. Насамперед у будь-якого неупередженого спостерігача виникає питання, чому серед тисяч крюїнгових компаній, які існують у світі, для управління криголамом "Ноосфера" вибрали саме фірму Pech OU, яка не мала перед тим жодного подібного досвіду. Так само не має його й Winot OU.

Питання друге стосується розподілу фінансів для підтримки українських арктичних експедицій. Відповідно до даних досудового розслідування, у період 2021-2022 років Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) спрямував 8 мільйонів доларів компанії Pech OU. Протягом 2022-2024 років сума, виплачена Winot OU, зросла до 25,55 мільйонів доларів. Близько 90% цих витрат було використано на утримання криголама "Ноосфера", який наразі перебуває в порту Кейптаун (Південноафриканська Республіка). Лише 10% коштів пішло безпосередньо на потреби українських полярників в Антарктиці. Витрати на управління цим судном збільшилися майже в п'ять разів: якщо в 2021-2022 роках естонським компаніям було виплачено близько 4,7 мільйона доларів, то у 2023-2024 роках ця сума зросла до 22,2 мільйона доларів.

Державне бюро розслідувань поки що не висунуло звинувачення жодній особі, яка була згадана у кримінальному провадженні. Проте, слідство продовжується. Правоохоронці намагаються отримати доступ до фінансових переказів, які були зроблені на рахунки естонських компаній в швейцарському банку CIM Banque. Відзначимо, що в цьому ж банку, згідно з декларацією його дружини за 2021 рік, зберігав свої особисті заощадження Андрій Чуклін.

Бізнес родини Чукліних продовжує активно розвиватися. У 2024 році компанія "Інтерпромфлот", що належить Андрію Чукліну, придбала ТОВ "Мостиський хаб" у колишнього народного депутата Миколи Хміля. Планується створення нового транспортно-логістичного парку на ділянці площею 34,5 га поблизу українсько-польського кордону. У той же час, брат дружини Чукліна, Павло Шишман, став власником контрольного пакету акцій будівельної компанії "Навітехсервіс", яка уклала контракт на капітальний ремонт одного з багатоквартирних будинків в Ірпені на суму понад 600 млн грн, який постраждав внаслідок бойових дій.

Читайте також