Національний банк збільшив процентну ставку за облігаціями.
12 грудня Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 13,5% річних у відповідь на зростання інфляції до 11,2% за результатами листопада. Це рішення стало несподіванкою для багатьох учасників ринку, які прогнозували, що ставка залишиться на рівні 13%.
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
"З метою збереження стійкості валютного ринку, недопущення розбалансування очікувань та поступового приведення інфляції до цілі правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку на 0,5 в. п. до 13,5%", - ідеться у пресрелізі регулятора.
Вони також зазначили, що НБУ вважає важливим зміцнення процентної політики для зміни інфляційної динаміки та досягнення цілі в 5% інфляції в рамках своєї політики.
У Національному банку зазначили, що збільшення облікової ставки допоможе утримати інфляційні очікування під контролем та забезпечить підтримку реальної доходності активів, номінованих у гривні.
"Це стимулює зацікавленість у гривневих строкових заощадженнях, що, в свою чергу, допоможе зменшити тиск на обмінний курс і ціни в міру ослаблення впливу тимчасових факторів інфляції", - зазначено в прес-релізі.
Національний банк України підкреслює, що підтримка стабільності валютного ринку продовжує бути ключовим фактором у процесі зниження інфляції до бажаних рівнів.
Окрім цього, регулятор володіє потужними можливостями для усунення структурного дефіциту валюти в приватному секторі та зменшення різких коливань валютного курсу, завдяки наявності значних обсягів міжнародної підтримки.
У Нацбанку нагадали, що в листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному виразі. З одного боку, вагомим рушієм зростання цін залишалися наслідки обмеженої пропозиції продовольства внаслідок гірших цьогорічних врожаїв. Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися в наступному році з надходженням нового врожаю.
З іншого боку, інфляційний сплеск все більше набуває ознак системного характеру, що підтверджується подальшим зростанням базової інфляції (до 9,3% у річному вимірі в листопаді). Це, зокрема, пов'язано зі зростанням витрат у виробництві, включаючи витрати на електроенергію та заробітну плату, а також з курсовими коливаннями, спричиненими ослабленням гривні в попередні періоди. Хоча інфляційні очікування наразі залишаються відносно стабільними, існує зростаючий ризик їхнього розбалансування через підвищену увагу населення до інфляційних процесів, - зазначив Національний банк.
Нагадаємо, що 31 жовтня правління Національного банку України вирішило залишити облікову ставку на рівні 13%. Вони також висловили намір підтримувати цю ставку до літа 2025 року, в той час як раніше центральний банк планував її поступове зниження починаючи з першого кварталу 2025 року.
Нагадаємо, що в березні 2024 року декілька учасників Комітету з монетарної політики Національного банку України обговорювали варіант зниження облікової ставки до рівня 11-12% до завершення року.