Національний банк повідомив про закінчення етапу підвищення облікової ставки (оновлено)

Правління Національного банку України вирішило залишити облікову ставку на рівні 15,5%, не вносячи змін.
Цю інформацію озвучив Андрій Пишний, голова правління НБУ, під час прес-брифінгу.
"Цей крок підтримає стабільність валютного ринку, допоможе зберегти контроль над інфляційними прогнозами та сприятиме поступовому зниженню інфляції до цільового показника в 5% протягом політичного горизонту", - підкреслив голова НБУ.
Він зазначив, що враховуючи високий рівень невизначеності, який останнім часом лише зросив, НБУ буде адаптивно реагувати на зміни в балансі ризиків, що впливають на цінові коливання та інфляційні прогнози.
За словами Пишного, у перші місяці року інфляція зростала доволі близько до траєкторії попереднього макропрогнозу НБУ та в березні сягнула 14,6% у річному вимірі.
"Водночас помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, свідчить про ознаки послаблення цінового тиску. Цьому, зокрема, сприяли заходи НБУ зі збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань", - сказав Пишний.
При цьому попередні заходи НБУ з посилення процентної політики спочатку зупинили зниження дохідностей гривневих інструментів, а надалі забезпечили їхнє поступове зростання, вважає голова Нацбанку.
Так, у березні-квітні спостерігалося збільшення процентних ставок як за державними облігаціями в національній валюті, так і строковими депозитами в гривні на строк понад три місяці, у тому числі й у банків - лідерів роздрібного ринку.
"Прогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом'якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні. У разі посилення цього ризику НБУ утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше, ніж передбачається оновленим макропрогнозом, та буде готовий ужити додаткових заходів", - додав Пишний.
Як підвищувалася облікова ставка?
Нагадаємо, що в червні 2024 року керівництво Національного банку прийняло рішення зменшити облікову ставку з 13,5% до 13%. Відтоді і до грудня минулого року ставка залишалася незмінною.
Проте в грудні 2024 року керівництво НБУ вирішило збільшити облікову ставку з 13% до 13,5% на рік. У січні 2025 року вона зросла до 14,5% річних, а в березні досягла 15,5% річних.