Досить суттєво менше, ніж сьогодні: "індекс Біг Мака" продемонстрував "справжній" курс долара в Україні.

Українська гривня потрапила до топ-десятки світових валют, які вважаються найбільш недооціненими, згідно з даними британського журналу The Economist.
Згідно з липневим дослідженням, заснованим на так званому "індексі Біг Маку", гривня недооцінена на 47,5%. При цьому "справедливий" курс долара, виходячи з цього індексу, становить 21,96 грн, тоді як офіційний -- майже вдвічі вищий. Про це йдеться в дослідженні "Недооціненість національних валют".
"Індекс Біг Мака" будується на порівнянні вартості однойменного бургера в різних країнах. У США він коштує $6,01, а в Україні -- 132 грн. Просте ділення української ціни на американську дає курс 21,96 грн за долар. Це і є, на думку аналітиків, реальна вартість валюти, виходячи з її купівельної спроможності.
Станом на липень 2025 року гривня зайняла восьму позицію серед валют, які найбільше недооцінені. На початку року вона займала шосту позицію, а в минулому році також була восьмою. Найвищий рівень недооціненості спостерігався в 2023 році, коли українська валюта досягла четвертого місця у світовому рейтингу.
У рейтингу недооцінених валют лідерами стали єгипетський фунт (-57,9%), індонезійська рупія (-57%), індійська рупія (-56,2%), тайванський долар (-55,7%) та в'єтнамський донг (-51,6%). Водночас, серед валют, які вважаються переоціненими, виявилися швейцарський франк (+49,6%), уругвайський песо, а також норвезька, шведська, датська крони, євро та британський фунт.
Попри те, що індекс Big Mac здобув значну популярність як засіб порівняння, фахівці застерігають, що він не бере до уваги макроекономічні та політичні фактори, які можуть впливати на валютні курси. Отже, цей індекс варто розглядати як ілюстраційний підхід до оцінки, а не як непохитну істину.
Індекс було впроваджено в 1986 році і базується на концепції паритету купівельної спроможності. Згідно з аналізом експертів журналу The Economist, "Біг Мак" служить метафорою для продуктового кошика, оскільки в ньому об'єднані основні складові харчування, такі як хліб, м'ясо та овочі.
Нагадаємо, що Тарас Лісовий, керівник департаменту фінансових ринків та інвестицій Глобус Банку, у своєму коментарі для Фокусу зазначив, що конфлікти на Близькому Сході, торговельні суперечки між США та Європейським Союзом, а також нові митні тарифи, введені адміністрацією США, можуть значно вплинути на курсову динаміку пари долар/євро.
Раніше стало відомо, що Національний банк України допускає можливість девальвації гривні до кінця цього року до 44,5 грн/$. Також очікується, що до кінця 2026 року курс може сягнути 46,3 грн/$, а до 2027 року -- 46,5 грн/$, однак в умовах несприятливого макроекономічного сценарію курс може бути вищим.