Новини світу фінансів

На фоні катастрофічного стану рубля, Кремль підвищив витрати на війну проти України до рекордних показників.

Осінній наступ російських військ на Донбасі, що призвів до безпрецедентної кількості жертв з моменту початку вторгнення, став серйозним випробуванням для федерального бюджету агресора.

Як заявив науковий співробітник німецького Інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге, у третьому кварталі бюджетні витрати РФ за статтею "національна оборона" сягнули безпрецедентних 4,328 трильйона рублів, повідомляє The Moscow Times.

Порівняно з другим кварталом військові витрати бюджету збільшилися на 80%, а в річному вираженні - на 53%. У середньому на утримання армії і закупівлю зброї в липні-вересні російський уряд витрачав 329 млрд рублів на тиждень, 47 млрд рублів на день, або 1,96 млрд рублів на годину.

Згідно з підрахунками Клюге, відкриті та приховані витрати на оборону зросли на значні відсотки. У публічній частині бюджету за період з липня по вересень було витрачено 1,381 трлн рублів, що на 71% більше, ніж у другому кварталі. У закритій частині витрати склали 2,947 трлн рублів, що на 131% перевищує попередні показники.

У результаті за один квартал "військова машина" з'їла майже три річні бюджети всієї системи вищої освіти в країні (1,546 трлн рублів), 15 річних бюджетів нацпроєкту "Охорона здоров'я" та приблизно 15 річних бюджетів великих регіонів, як-от Іркутська область (270 млрд рублів) або Новосибірська область (333 млрд).

Витрати на зарплати військовим, зокрема мільйонні бонуси контрактникам, які вирушають на війну, збільшилися на 26% рік до року -- до 614 млрд рублів за третій квартал.

Квартальні витрати на статтю "військове співробітництво з іноземними державами" досягли нового рекорду в 173 млрд рублів, що може включати витрати на придбання іранських дронів та снарядів з Північної Кореї. З початку поточного року на ці потреби з бюджету було виділено 1,884 трлн рублів, у той час як у минулому році ця сума становила 2,15 трлн.

Накопиченим підсумком за січень-вересень на військові статті, за розрахунками Клюге, було витрачено 7,1 трлн рублів, або 27% усіх видатків федерального бюджету, а наприкінці року ця сума може збільшитися до 11,5 трлн. Спочатку до закону про бюджет поточного року закладали 10,7 трлн рублів за оборонними статтями, але фактичні витрати перевищать цей рівень, упевнений Клюге.

У бюджет-2025 уряд країни-агресора заклав подальше зростання військових витрат ще на чверть, до 13,49 трлн рублів. Частка військових витрат у бюджеті - 32,5% - стане безпрецедентною з часів Радянського Союзу. Для порівняння: у перший рік війни з Україною на армію і закупівлі зброї влада витрачала 17% бюджету, у 2023-му -- 19%, а в поточному році заклала 29,5%

Згідно з попередніми даними, на 27 листопада 2024 року російський рубль зазнавав значного знецінення щодо іноземних валют. На фінансових майданчиках його курс досяг 108,7 рублів за долар і 114,15 рублів за євро, що стало новим антирекордом для російської валюти за останні 32 місяці.

З початку року рубль втратив до долара 21%, а за останній місяць -- 11%, а до євро -- 15% і 8%, відповідно.

Читайте також