На фоні нестачі фахівців українські жінки висловили свої думки щодо кар'єрного розвитку та освоєння професій, традиційно вважаються чоловічими.

Активна участь громадян у боротьбі проти збройної агресії з боку Росії та волонтерські ініціативи значно трансформували традиційні гендерні ролі.
Третій етап дослідження "Пульс жіночого самопочуття", яке реалізували Gradus Research та Biaseless, виявив з одного боку прагнення жінок взяти на себе більше відповідальності, а з іншого – численні труднощі, що виникають у цьому процесі.
Зростання стресу та збільшення навантаження
47% жінок, які взяли участь в опитуванні, відзначають підвищення рівня стресу. Цей показник зріс на 8% у порівнянні з даними за останні два роки. Також 45% респонденток сигналізують про погіршення стану здоров'я, що є збільшенням у порівнянні з 39% у минулому році.
Емоційне вигорання виявили у 39% респондентів, однак лише 3% з них мають доступ до адекватної психологічної підтримки. Це зумовлено збільшенням навантаження, зокрема, через турботу про своє здоров'я у 52% опитаних, виконання домашніх обов'язків у 41% та догляд за близькими у 32%.
Водночас, все більше жінок успішно інтегрують свою професійну діяльність з особистим життям — 60% представниць прекрасної статі вдається досягати цього балансу, що на 10% більше, ніж у попередньому році. Крім того, дослідження виявило, що приблизно половина жінок має амбіції до кар'єрного розвитку та прагне займати лідерські позиції на своєму робочому місці.
Що заважає карʼєрному зростанню
Основні чинники, які заважають професійному зростанню, включають мир, про що зазначили 49% жінок, а також економічну стабільність — 40%. Якщо розглянути особистісні аспекти, що залежать від індивіда, то жінкам не вистачає впевненості в собі (35%), сміливості та рішучості (30%), а також знань (20%).
Готовність покрити дефіцит кадрів у традиційно "чоловічих" професіях
Перш за все, слід зазначити, що 20% опитаних жінок мають досвід роботи або вже працюють у сферах, які традиційно вважаються чоловічими, таких як технічні спеціальності, ІТ, логістика, B2B-сегмент, реагування на надзвичайні ситуації, а також на високих менеджерських або стратегічних посадах у технічних областях. У той же час, 76% респонденток зізналися, що не мають досвіду роботи в цих професіях і ніколи не займалися ними.
Однак, більшість жінок готові вирішити проблему нестачі кадрів: 84% з них вважають свій потенціал високим або середнім. Найбільшою перешкодою для них є поєднання професійної діяльності з сімейними зобов'язаннями. У різних вікових категоріях молодь частіше стикається з емоційними бар'єрами під час перекваліфікації, тоді як старші люди відчувають брак ресурсів та підтримки. Серед опитаних у віці 18-24 років 51% зазначили, що стикаються з дискримінацією, 41% вказали на страх осуду, а ще 41% – на упередження з боку суспільства. У групі 55+ основними перешкодами є труднощі у поєднанні роботи та домашніх обов'язків (50%), брак підтримки з боку роботодавців (33%) та відсутність навчальних програм (16%).
Серед факторів, які жінки вважають сприятливими для зміни професії, можна виділити наявність безкоштовних навчальних програм, підтримку з боку компаній та можливість працювати за гнучким графіком.
"Роботодавцям слід подумати над можливістю впровадження гнучкого графіку та створення стимулів для жінок, які, незважаючи на значне навантаження, пов'язане з піклуванням про сім'ю та власне здоров'я, прагнуть працювати та підтримувати свою країну", – зазначає Євгенія Близнюк, СЕО і засновниця дослідницької компанії Gradus Research.
"Ця хвиля дослідження вперше показала нам, що попри виклики, упередження та сумніви в собі, жінки починають більше цінувати себе, визнавати власну силу та потенціал, готовність брати своє - і у відповідальності, і в грошах, і в можливостях. Тільки брати вони все ще більше готові реактивно, аніж проактивно. Аби реалізувати власну амбіцію вести та посилювати, стати потужною силою для розвитку та відновлення країни, вони потребують більш проактивного заохочення з боку роботодавців, кращої комунікації про рольових моделей, можливості та справедливої (читай "рівної з чоловіками" оплати праці)", -- зазчає Ірина Рубіс, засновниця Biasless, тренерка з D&I.
Дослідження, яке здійснила компанія Gradus Research, було проведено за допомогою методу самозаповнення анкет у мобільному застосунку Gradus. Основною групою респондентів стали жінки старше 18 років, які проживають в Україні, за винятком тимчасово окупованих регіонів та зон активних бойових дій. Розмір вибірки складав: перша хвиля — 1029 учасниць, друга — 1168 учасниць, третя — 1000 учасниць. Дослідження проводилося у такі періоди: перша хвиля — з 6 по 8 квітня 2023 року; друга хвиля — з 17 по 23 травня 2024 року; третя хвиля — 10-11 березня 2025 року.
Раніше звучала інформація про те, що протягом дев'яти місяців 2024 року середній рівень зарплат в Україні піднявся на 22,2%.
У 2025 році середній дохід працівника агропромислової сфери знизиться приблизно на 7 300 грн протягом року.