На суму в 2,6 мільярда доларів: Україні може загрожувати банкрутство через труднощі з американськими інвесторами, -- повідомляє FT.

Журнал The Financial Times опублікував матеріал про ризик дефолту України, що означає неспроможність виконати свої боргові зобов'язання.
FT звернуло увагу на повідомлення уряду України, представлене на біржі Euronext, щодо результатів переговорів з американськими інвесторами, які відбулися в Вашингтоні з 15 по 23 квітня 2025 року. У документі зазначено, що зустрічі були проведені з інвесторами, які володіють українськими цінними паперами на загальну суму 3,2 млрд доларів. Проте, власники цінних паперів на 2,6 млрд доларів відмовилися прийняти пропозицію України про реструктуризацію боргу, повідомляє агентство. У відповідь на це Міністерство фінансів України заявило, що буде "шукати інші можливості". Згідно зі статтею, до кінця травня 2025 року країна зобов'язана виплатити інвесторам 600 млн доларів.
"[Мінфін України] продовжить переговори після провалу початку переговорів у Вашингтоні цього тижня з власниками так званих гарантій ВВП", -- написало FT.
У статті також зазначається, що труднощі з виплатами пов'язані з позицією Міжнародного валютного фонду. В МВФ попередили, що питання "лікування" боргових зобов'язань ставлять під загрозу надання Україні поточної фінансової допомоги в обсязі 15,5 мільярдів доларів та процес реструктуризації старих боргів на суму 20 мільярдів доларів.
"Варранти [цінні папери] не ввели в торішній процес реструктуризації через їхню складну природу. Проте, Київ повинен укласти угоду стосовно них, щоб уникнути виплат мільярдів доларів інвесторам у найближчі роки", -- зазначає FT.
Як зазначило видання, проблеми з виплатами виникли через реструктуризацію боргів у 2015 році та початок війни у 2022 році. Згідно з угодою, українська сторона зобов'язалася виплачувати інвесторам у випадку, якщо зростання ВВП перевищить 3%. Наразі мова йде про виплати за 2023 рік. Міністр фінансів Сергій Марченко підкреслив, що "ВВП-варанти були розроблені для економічних умов, які вже не існують", тому інвестори мають врахувати ситуацію та прийняти умови, які пропонують українські владні структури.
"Київ, спільно з західними союзниками, виступає проти надання своїх фінансових ресурсів приватним інвесторам, поки економіка не почне відновлюватися після найгіршого періоду війни," - зазначає FT.
У пресрелізі українського уряду міститься пропозиція від Спеціального комітету інвесторів, стосовно фінансових виплат. Інвестори висловили бажання отримати 406 мільйонів доларів готівкою, а також нові облігації на загальну суму 200 мільйонів доларів.
У липні 2024 року видання "Фокус" висвітлювало ситуацію з державним боргом України та труднощами, що виникли при виконанні валютних зобов'язань. Виявилося, що Міністерство фінансів досягло угоди про реструктуризацію боргу на суму 23,4 мільярда доларів. Тарас Котович, старший аналітик фінансової групи ICU, зазначив, що українцям важливо відкласти виплати, оскільки країна потребує фінансування для оборони під час війни. При цьому експерти, які були опитані, вказали на можливість оголошення технічного дефолту, але висловили надію, що цього вдасться уникнути.
Нагадаємо, що в червні 2024 року фахівці висловили свої припущення щодо можливого курсу гривні в разі оголошення дефолту. Тим часом у квітні спостерігалися зміни валютних курсів у відповідь на старт торгової війни, оголошеної Дональдом Трампом.