Молдова змінила основну валюту Національного банку, спрямовуючи свою економічну політику на інтеграцію з Європейським Союзом.
Прогнозується, що дане рішення матиме позитивний вплив на зовнішньоекономічну діяльність, що в свою чергу спростить процес фінансового планування.
У Молдові запровадили нову основну валюту. Починаючи з 2 січня 2025 року, євро стало новою базовою валютою Національного банку країни, замінивши долар США. Президентка Майя Санду підкреслила, що це рішення відображає економічний курс Молдови на інтеграцію з Європейським союзом.
"Цей крок позитивно вплине на зовнішньоекономічну діяльність, спростивши фінансове планування для експортерів і інвесторів, а також підвищуючи передбачуваність міжнародних торгових угод. Це відкриває нові горизонти ясності та стабільності для молдавських підприємств, що реалізують свою продукцію на європейських ринках. Тепер можна з більшою впевненістю організовувати інвестиційні та торговельні процеси", - підкреслила Санду.
Глава держави також нагадала, що 70% грошових переказів, які отримують молдовські громадяни, і 60% зовнішньої торгівлі Молдови здійснюються в євро. Це робить перехід на європейську валюту не тільки своєчасним, а й необхідним. Крім того, 2025 року Молдова має намір приєднатися до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).
"Прийняття євро як базової валюти - це не просто технічний захід, а символ нашої економічної інтеграції в Європейський союз. Це рішучий крок на шляху до більш стабільної, передбачуваної і привабливої для зовнішньої торгівлі та інвестицій економіки", - підсумувала президент.
Нагадаємо, у Нацбанку вважають, що нововведення стабілізує курс євро щодо лея, і це знизить ризик валютних коливань і сприятливо відіб'ється на людях, у яких депозити і кредити в євро. Від більш стабільного курсу євро виграють також експортери та імпортери. При цьому здійснення транзакцій з доларами США не зміниться.
Відомо, що Москва прагне дестабілізувати ситуацію в Молдові. Проте, колишня радянська республіка має можливість стати частиною Європейського Союзу до 2030 року, включаючи Придністров'я, незважаючи на наявність російських військових сил у регіоні. Цю інформацію раніше підтвердила президент Молдови Майя Санду.
Ключ до розв'язання проблеми Придністров'я в Молдові полягає у впровадженні економічних реформ та активній боротьбі з корупцією. Як зазначила Санду, такі кроки можуть спрямувати 2,6-мільйонну країну, яка є однією з найбідніших у Європі, на шлях європейської інтеграції та продемонструвати жителям Придністров'я, що співпраця з ЄС, а не з Росією, позитивно вплине на їхнє життя.