Мита Трампа набирають чинності. У Національному банку України пояснили, які наслідки можуть очікувати країну у випадку ескалації торгових суперечок.

Національний банк України очікує, що прямий вплив нових мит США на українську економіку буде незначним, оскільки обсяги експорту в США є низькими. Проте, непрямий вплив через уповільнення економічної активності в країнах-партнерах може виявитися більш істотним.
Цю інформацію містить Інфляційний звіт НБУ за квітень 2025 року. "На початку квітня Сполучені Штати значно підвищили митні збори для багатьох торгових партнерів, проте зробили це з урахуванням різних факторів, і, в результаті, Україна виявилася серед країн, які зазнали найменших негативних наслідків", – зазначає НБУ.
НБУ зазначає, що встановлення США найнижчої митної ставки для України на рівні 10% пов'язане з позитивним сальдо у двосторонній торгівлі між країнами.
Передбачається, що безпосередній негативний вплив нових тарифів на українську економіку буде незначним. Проте деякі експортери можуть змінити напрямок своїх поставок або скористатися новими можливостями на ринку США, оскільки зростають бар'єри для інших країн.
Тим часом непрямий вплив тарифних війн на економіку України буде відчутним через очікуване сповільнення зростання в країнах-торговельних партнерах, зокрема в Єврозоні, що зменшить зовнішній попит, зазначає Нацбанк. Це частково зумовило зниження прогнозу ВВП України на 2025 рік до 3,1%. Водночас НБУ очікує, що сповільнення буде короткочасним, а у 2026-2027 рр. економічне зростання відновиться.
Оцінки НБУ щодо обмеженого впливу тарифних війн на Україну базуються на структурних особливостях економіки -- значній частці агроекспорту та залежності від імпорту енергоносіїв. Зокрема, попит на агропродукцію менш чутливий до глобальних коливань, а можливе зниження цін на нафту може знизити витрати.
Регулятор зазначив, що прогноз НБУ не вказує на значний вплив тарифних конфліктів на інфляційні тенденції в Україні.
На думку Національного банку, одним із тривалих ризиків для України може стати побічний наслідок торгових конфліктів — пришвидшення процесів деглобалізації та посилення геополітичної поляризації у світі. Хоча цей процес не є новим і триває вже кілька років, раніше він відбувався значно повільніше.
Щодо впливу тарифних конфліктів на монетарну політику, Національний банк України відзначає, що в умовах зростаючої невизначеності та нестабільності на фінансових ринках він продовжить дотримуватись принципів гнучкого інфляційного таргетування. Це необхідно для збереження довіри до своїх дій та забезпечення макрофінансової стабільності.
"У випадку загострення торгових суперечок та виникнення валютних конфліктів на глобальному рівні НБУ буде готовий забезпечити необхідну гнучкість курсу, щоб запобігти накопиченню істотних зовнішньоекономічних диспропорцій," – зазначено в звіті.
Відзначається, що попри збільшення невизначеності, Національний банк України буде активно працювати на валютному ринку, забезпечуючи покриття дефіциту валюти у приватному секторі та контролюючи помірні коливання обмінного курсу.
Раніше повідомлялося, що 2 квітня 2025 року адміністрація Трампа офіційно ввела "взаємні" мита, які зачепили близько 185 країн.
Мінімальний розмір тарифу становив 10% (зокрема й для України).
Для Китаю новий тариф склав 34%, але з урахуванням 20% мита, введеного в березні у зв'язку з передбачуваною участю КНР у постачанні фентанілу до США, загальна ставка мит для Китаю досягла 54%.
У відповідь Китай 4 квітня запровадив 34% мита на всі товари зі США, а також заявив, що запровадить заходи експортного контролю на сім видів рідкісноземельних металів, які використовують при створенні високотехнологічних продуктів, наприклад, комп'ютерних чипів. Зокрема, йшлося про гадоліній та ітрій.
Китай у боргу не залишився і 9 квітня підвищив мита для США до 84%.
Дональд Трамп, у свою чергу, знову підвищив мита на китайські товари до 125%, пояснивши це "неповагою до світової торгівлі". Одночасно він надав можливість 90-денного періоду без нових мит для інших держав.
12 квітня Китай підвищив митні тарифи до 125% у відповідь на рішення США збільшити мита на китайські товари до 145%
Президент США Дональд Трамп визнав, що встановлені ним мита на китайські товари на рівні 145% є надмірними, і пообіцяв їх зменшити після укладення торгової угоди з Китаєм. Адміністрація Трампа розглядає можливість зниження мит на китайський імпорт, щоб зменшити напругу у відносинах з Пекіном. За інформацією одного з високопосадовців Білого дому, мита на китайські товари можуть бути знижені до 50-65%.
Крім того, Трамп стверджував, що члени його команди ведуть діалоги з Китаєм. Проте китайське Міністерство закордонних справ спростувало заяви американської влади про те, що переговори щодо мит із Пекіном вже розпочалися.
25 квітня 2025 року стало відомо про те, що Китай непублічно скасував додаткові мита в розмірі 125% на деякі напівпровідники, вироблені в США.