Мінсоцполітики: підприємства та уряд повинні підготуватися до переходу на срібну економіку -- Delo.ua
В Україні сьогодні спостерігається високий рівень ейджизму, і це питання потребує термінового вирішення, оскільки в країні відбуваються суттєві зміни в демографічній структурі населення.
Держава і бізнес мають готуватися до переходу до категорії Silver economy. Це стане дуже важливою складовою нової демографічної стратегії.
Цю інформацію озвучила Дарина Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики, під час свого виступу на панелі "Стратегії зростання" на GET Business Festival 2024, повідомляє кореспондент Delo.ua.
У контексті суттєвого браку кадрів трансформація до Silver economy вимагає переосмислення підходів та структур, а також активних діалогів з бізнесом стосовно змін у кадровій політиці.
"Silver economy - це економіка, в якій середній вік працівника буде набагато вищий, ніж сьогодні. Це економіка, в якій буде дуже великий фокус на розвиток доглядових послуг. В іноземній практиці є навіть така красива концепція як економіка догляду", - пояснила чиновниця.
Водночас, за словами Марчак, сьогодні в Україні дуже великий рівень ейджизму на ринку праці. "Якщо подивитися на перелік вакансій на Work.ua, часто у вакансіях можна побачити обмеження шукаються жінки до 35 років. Наприклад, для касирів. Чому? Ніхто не знає", - зауважила чиновниця.
За її словами, в умовах сучасності держава повинна фокусуватися не лише на сприянні активному довголіттю, а й на переосмисленні своїх підходів до кадрової політики.
"Населення нашої країни зазнає суттєвих змін. Кількість новонароджених вкрай низька, а значна частина молоді та дітей виїхала за межі держави. Практично третина наших мігрантів - це молоді люди та діти, тоді як лише 6% складають люди похилого віку. Це свідчить про те, що в майбутньому на український ринок праці буде значно менше молодих спеціалістів, а кількість літніх людей зросте", - зазначила Марчак.
У цих умовах, якщо у оголошеннях про вакансії збережуться вікові обмеження, кадрові служби не матимуть можливостей для пошуку кваліфікованих кадрів, а значна кількість людей залишиться без можливості знайти відповідну роботу, підкреслила перша заступниця міністра соціальної політики.
Срібна економіка, як зазначено у Wikipedia, представляє собою модель виробництва, розподілу та споживання товарів і послуг, яка орієнтована на використання фінансових можливостей старшого покоління. Ця система має на меті задовольнити потреби літніх людей у споживанні, якості життя та здоров'ї.
Формат срібної економіки аналізується в галузі соціальної геронтології не як існуюча економічна система, а як інструмент політики старіння та політична ідея формування потенційної, орієнтованої на потреби економічної системи для старіючого населення.