Шахрайства при обміні доларів: українцям пояснили, як діяти, якщо фінансові установи не дотримуються належних норм.
Українські банки та обмінні пункти не мають права відмовляти клієнтам у прийомі іноземних валют, включаючи долари, через їх номінал, зовнішній вигляд або рік випуску. Такі дії суперечать законодавству та вимогам Національного банку, і можуть бути трактовані як шахрайство. У разі виявлення таких випадків, варто звертатися до регулятора для проведення відповідного розслідування.
Цю інформацію оприлюднили в Національному банку України. У відомстві підкреслили, що у разі виявлення порушень під час перевірок до відповідних установ будуть вжиті заходи впливу.
"Банкам та небанківським установам під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонено встановлювати обмеження за номіналом та роком емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави. ... У разі порушення такі дії будуть розцінюватися не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, а й потенційна ознака шахрайської діяльності", - йдеться у повідомленні.
Також було підкреслено, що банківським установам та обмінним пунктам забороняється відмовляти клієнтам у проведенні операцій з обміну іноземної валюти, яка за своїм дизайном та елементами захисту повністю відповідає зразкам і описам, наданим іноземними центральними банками. При цьому достовірність валюти повинна бути підтверджена за допомогою відповідного обладнання.
"Якщо права споживача були порушені банком або небанківською фінансовою установою, рекомендується подати скаргу до керівництва відповідної організації. У разі відсутності реакції з їхнього боку, варто звернутися до Національного банку України", - підкреслили в НБУ.
Які долари не вдасться здати в обмінники та банки
Втім, банки та обмінники все ж можуть не приймати деякі купюри іноземних валют - у т.ч., долари. Причому на "законних" підставах - адже чинні правила дозволяють відмовлятися від прийому зіпсованих купюр.
Зокрема, в Національному банку України зазначили, що мова йде про банкноти, які мають ушкоджені елементи дизайну та захисту або ж містять друкарські дефекти.
Підроблені банкноти також не будуть прийматися. Інші купюри, навіть якщо вони зім'яті, трохи забруднені або зношені, можуть бути обміняні.
Крім того, у банках можуть не приймати долари, які мають зміни початкового кольору паперу чи зображення. А також:
Однак, варто зауважити, що ці купюри все ж можна обміняти, але лише через інкасо. Це означає, що за певну плату їх відправлять за кордон до іноземного банку-кореспондента для проведення обміну.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас в обмінниках українці можуть отримати фальшиві долари. У 2024 році на частку цієї валюти випало 93% підроблених банкнот серед усіх іноземних. При цьому фальшивими здебільшого виявлялися гроші великих номіналів.