Новини світу фінансів

Литовське підприємство, створене російськими підприємцями, сприяло переведенню більше ніж €50 мільйонів до Росії - LRT

Компанія EasyStaff, що була заснована у Вільнюсі двома громадянами Росії, сприяла переказу не менше 50 мільйонів євро до Росії, організовуючи найм російських фрілансерів.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у розслідуванні LRT.

За інформацією видання, EasyStaff була заснована у столиці Литви громадянами Росії Віталієм Михайловим та Євгеном Федоровим у 2020 році. Компанія виступає посередником, дозволяючи іншим компаніям - багато з яких базуються у ЄС та Сполучених Штатах - наймати та оплачувати роботу російських фрілансерів.

Згідно з офіційною статистикою, лише у 2023 році через EasyStaff до Росії було перераховано понад 50 млн євро, що склало основну частину раптового підвищення імпорту ІТ-послуг з РФ до Литви.

Незважаючи на те, що санкції, накладені Європейським Союзом і США, значно обмежили доступ російських банків до платіжної системи SWIFT, компанія EasyStaff надає своїм клієнтам можливість уникнути цих перешкод, пропонуючи різноманітні альтернативні способи оплати, такі як карткові транзакції, PayPal, Skrill та криптовалюти.

Згідно з даними литовського Державного агентства даних, імпорт комп'ютерних послуг з Росії збільшився з 2,64 мільйона євро в 2023 році до більше ніж 56 мільйонів євро у 2024 році, що практично вдвічі перевищує показники до початку пандемії COVID-19. Проте жодна з державних установ не змогла дати пояснення цьому значному зростанню, коли до них звернулася слідча група LRT.

В результаті аналізу фахівці LRT з'ясували, що основна частина з 56 мільйонів євро припадає на одну організацію - EasyStaff.

EasyStaff виступає як міжнародна платформа, що підтримує компанії в процесі найму та оплати праці фрілансерів за межами країни. Фактично, вона виконує роль посередника для бізнесів у Європейському Союзі та США, які прагнуть залучати російських спеціалістів, уникаючи при цьому прямих зв'язків із санкційними банками.

Рекламні матеріали EasyStaff свідчать, що багато клієнтів, чиї "історії успіху" наведені у рекламі, є громадянами РФ, а співробітники компанії, зазначені у LinkedIn, переважно російськомовні. Михайлов стверджує, що компанія у першу чергу орієнтовна на світові ринки і заперечує, що її основними клієнтами EasyStaff є росіяни.

Відповідаючи на запит щодо підтримки російським підприємствам у питаннях санкцій, Михайлов зазначив у письмовій формі, що його компанія дотримується всіх встановлених обмежень і співпрацює виключно з банками, які не підпадають під санкційні режими. Крім того, він підкреслив, що EasyStaff має співпрацю з двома юридичними фірмами для забезпечення повного виконання вимог законодавства. За словами Михайлова, клієнти обирають його компанію не для обходу санкцій, а через високу ефективність її послуг.

Оскільки EasyStaff не володіє ліцензією платіжної установи в Литві, вона не підлягає контролю з боку Банку Литви. Представник центрального банку висловив припущення, що EasyStaff функціонує як платформа для торгівлі, що допомагає в укладанні угод на надання послуг, а не проводить платежі безпосередньо.

Водночас Служба розслідування фінансових злочинів (FNTT) підтвердила, що їй відомо про цю компанію, яка зареєстрована як кредитний та фінансовий посередник через транскордонні транзакції на суму понад 100 тис. євро на рік. Однак там заявили, що у діяльності EasyStaff жодних загроз не виявили.

Як повідомляв Укрінформ, фінська митниця розслідує велику кримінальну справу щодо компанії зі сходу країни, яка впродовж 2022-2023 років могла постачати до Росії компоненти, що підпадають під санкції.

Читайте також