Новини світу фінансів

Курс валют в Україні: скільки часу залишилося до знецінення гривні?

Курс долара наразі залишається стабільним, тоді як євро зупинив своє падіння.

На валютному ринку України знову панує спокій. Після стабільності курсу долара, що триває вже майже сто днів, минулого тижня з’явилася також стабільність євро, який протягом останніх двох місяців зазнав зниження. Навіть тим, хто не є експертами в економіці, зрозуміло, що в умовах війни та значних втрат в інфраструктурі країни курс гривні щодо долара не може залишатися незмінним вічно. Прийде час, коли гривня, на жаль, почне знецінюватися.

Експерти сайту ТСН.ua дали прогноз, коли може розпочатися девальвація гривні, чого очікувати від курсу як долара, так і євро на поточному тижні, як найкраще використати час стабільності для збереження і примноження заощаджень. Про це читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також ознайомитесь з:

Наші фахівці: Олег Пендзин, учасник Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Згідно з даними спеціалізованих порталів finance.ua та minfin.com.ua, з 19 по 24 листопада середній курс продажу готівкового долара варіювався в межах п'яти копійок як під час купівлі, так і продажу. Так, курс становив від 41,63 до 41,68 грн за долар при продажу та від 41,10 до 41,15 грн за долар при купівлі. За тиждень американська валюта подорожчала в середньому на одну копійку, як у продажу, так і в купівлі, що можна вважати в межах статистичної похибки.

На минулому тижні найнижча ціна продажу долара була 41,50 грн/долар (+5 коп. за тиждень), найвища - 41,80 грн/долар (0 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,45 грн (+3 коп. за тиждень).

Єврова валюта трималася на стабільному рівні протягом трьох днів, але в четвер, 21 листопада, знову почала знижуватися. До неділі, 24 листопада, курс євро опустився до 43,91 грн за євро при продажу та до 43,17 грн при купівлі. За минулий тиждень євро втратив ще 28 копійок у продажу та 30 копійок у купівлі.

Згідно з даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, на чорному ринку валют у понеділок, 18 листопада, середній курс долара знизився на 7 копійок у продажу, до 41,60 грн за долар, та на 3 копійки в купівлі, до 41,57 грн за долар. Протягом тижня курс залишався стабільним, з коливаннями в межах 2-3 копійок в обох напрямках. На неділю, 24 листопада, котирування склали 41,64 грн у продажу та 41,54 грн у купівлі.

Євро у понеділок, 18 листопада, подорожчав у продажу до 44,60 грн/євро (+16 коп.) і до 44,06 у купівлі (+5 коп.). Та з вівторка поновився низхідний тренд, і до кінця тижня євровалюта втратила все здобуте: 43,68 грн/євро у продажу (-92 коп.) і 43,55 у купівлі (-56 коп.). Тобто, на відміну від офіційного ринку, на нелегальному ринку євро продовжив дешевшати.

Протягом минулого тижня Національний банк змінював курс гривні до долара в межах 15 копійок, коливаючись від 41,25 до 41,37 грн. Щодо євро, його вартість повільно знижувалася: курс знизився на 18 копійок — з 43,65 грн за євро до 43,47 грн.

На понеділок, 25 листопада, Національний банк оголосив офіційний курс валюти: 41,32 гривні за долар США (+4 копійки за тиждень) та 42,99 гривні за євро (-66 копійок за тиждень).

Протягом тижня курс долара до євро знизився з 1,06 до 1,04 долара за євро.

Андрій Шевчишин зазначає, що минулого тижня курс долара залишався стабільним, і це пояснюється виключно економічними умовами. Наприкінці місяця на міжбанківському ринку спостерігалося зростання пропозиції валюти, оскільки бізнес-структури потребували гривні для виконання податкових зобов'язань перед бюджетом.

"У понеділок і вівторок минулого тижня пропозиція на міжбанківському ринку навіть перевищила попит, але згодом встановилася динамічна рівновага, - зазначає Андрій Шевчишин. - На ринку готівки спостерігається зниження попиту на валюту. Населення купує валюту в обмежених обсягах, тоді як продажі зростають. Можливо, це пов'язано з похолоданням та відключеннями електроенергії, через які гривнева готівка громадян витрачається на придбання енергообладнання."

Прогнози експертів щодо початку помітної девальвації гривні протилежні: від "ось-ось станеться" до "поки не варто очікувати". Однак усі троє сходяться в тому, що на поточному тижні курс готівкового долара буде в рамках наявного коридора, тобто від 41,50 до 41,80 грн/долар у продажу і від 41 до 41,20 у купівлі. Також фахівці вважають, що подальше подешевшання євро припинилось і паритету між ним та доларом у найближчий час не буде.

Андрій Шевчишин висловлює найбільш песимістичні прогнози: він вважає, що Національний банк розпочне процес відпускання курсу гривні вже на початку грудня.

Очікування девальвації залишаються на високому рівні, але Національний банк України виступає як потужний гравець на фінансовому "рингу", здатний тривалий час утримувати ситуацію під контролем. Проте, минулого тижня НБУ вніс зміни до деяких вимог валютного регулювання для банків і підприємств, що викликає побоювання щодо можливого початку девальвації гривні вже протягом найближчих 7-10 днів. Грудень є найбільш витратним місяцем для державного бюджету, і зниження вартості гривні робить конвертацію закордонної фінансової допомоги більш вигідною. В результаті, курс долара може швидко досягти 42 гривень і перевищити цей показник.

Олег Пендзин звертає увагу на те, що нинішній період стабільності курсу гривні може тривати ще деякий час. Він прогнозує, що девальвація гривні може відбутися не раніше середини грудня. На його думку, "девальвація буде незначною, і курс НБУ на період з 15 по 20 грудня може наблизитися до 42 грн за долар, а можливо, й перевищити цю позначку. На готівковому ринку очікується, що курс продажу валюти підніметься вище 42 грн за долар, тоді як курс купівлі з боку банків знизиться через зростання пропозиції валюти. Це відбуватиметься, адже, незважаючи на війну, люди святкуватимуть Різдво та Новий рік, і витратять частину своїх валютних заощаджень".

Андрій Забловський висловлює скептицизм щодо можливих прогнозів про значну девальвацію гривні у найближчому майбутньому. На думку експерта, завдяки стабільній фінансовій підтримці з-за кордону, наразі відсутні серйозні фундаментальні фактори, які б могли дестабілізувати баланс між валютним курсом і можливостями бізнесу функціонувати без необхідності підвищувати ціни на свої товари.

"У грудні Національний банк планує зберегти курс долара на актуальному рівні, зупиняючи будь-які спроби спекуляцій, які можуть вплинути на валютний курс. Щодо січня та наступного року, давати обґрунтовані прогнози наразі є складним завданням," - зазначив Андрій Забловський.

Думки експертів можуть суттєво варіюватися.

Андрій Шевчишин радить скористатися періодом, коли курс долара залишається стабільним, для придбання готівкової валюти, за умови, що вона буде зберігатися протягом року і більше.

Шевчишин визнав, що зберігання готівки в іноземній валюті "під матрацом" приносить вигоду лише за умов значного зростання курсу долара. Ще одним недоліком є потреба у забезпеченні її безпечного зберігання для запобігання крадіжкам. Тому багато українців обирають купувати долари та розміщувати їх на валютних депозитах у банках, навіть незважаючи на низькі відсоткові ставки - всього 1% річних. Наразі обсяги валютних вкладів перевищують гривневі, становлячи 53% проти 47%. Однак незаперечна перевага готівки полягає в тому, що долари чи євро завжди доступні.

Олег Пендзин вважає, що можливості для заробітку на гривні все ще існують. Серед найперспективніших варіантів він виділяє банківські депозити, які не повинні перевищувати шести місяців, а також гривневі облігації внутрішньої державної позики з терміном дії від трьох до шести місяців.

"Олег Пендзин зазначив, що для нього важливим показником є обсяги фінансової допомоги з-за кордону для України. Він додав, що якби не було чіткого уявлення про те, як буде фінансуватися економіка в 2025 році, він би розглядав можливість переходу з гривні на долар. Проте, з появою інформації від міжнародних партнерів про достатність фінансування, він вважає, що гривня залишиться вигідним інструментом для інвестицій принаймні ще на півроку."

Експерт провів розрахунки і виявив, що навіть якщо курс долара через шість місяців підніметься до 43 гривень, це забезпечить прибутковість приблизно 7% річних. Це значно нижче, ніж доходи від гривневих облігацій внутрішньої державної позики, які майже вдвічі перевищують цю цифру, а також на 50% менше, ніж від гривневих депозитів.

Андрій Забловський зазначає, що нині найменш вигідним варіантом є купівля валюти з подальшим зберіганням її "під матрацом". Експерт переконаний, що кошти мають працювати та приносити дохід. Це можуть бути короткострокові депозити в гривні, валютні депозити або облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Рекомендації щодо обігу валюти знову зазнали змін. Якщо ще тиждень тому фахівці не відкидали ймовірності реалізації євро, що швидко втрачав в ціні, то зараз вважають, що продавати будь-яку валюту без нагальної потреби знову не є доцільним.

Читайте також:

Курс валют в Україні: населення почало продавати долари - чи варто це робити зараз

Енергетичні компанії повідомили, скільки годин протягом зими не буде електропостачання.

Читайте також