Новини світу фінансів

Курс валют у 2025 році: українців застерегли про потенційні ризики для гривні.

Основними факторами девальвації стали дефіцит платіжного балансу, зростання попиту на валюту, а також вплив мобілізаційних рішень і перемовин по реструктуризації боргу.

Хоча прогнози щодо валютного курсу на 2025 рік є досить позитивними, ситуація на українському валютному ринку у 2026 році виглядає більш невизначеною.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин розповів, що чекає на гривню у 2025 році й чому основна загроза - у 2026-му.

Він впевнений, що у 2025 році Україна матиме значно краще фінансове становище порівняно з попереднім роком. Основними джерелами надходжень стануть 50 мільярдів доларів від заморожених російських активів, а також 38 мільярдів доларів фінансування від ЄС, МВФ та Світового банку. Зокрема, Світовий банк уже зарезервував 20 мільярдів доларів для підтримки України.

За словами Шевчишина, це сприяє зниженню ймовірності виникнення дефіциту в платіжному балансі. Завдяки накопиченим резервам уряд зможе задовольняти внутрішні потреби та виправляти економічні диспропорції.

Однак, попри оптимістичні прогнози на 2025 рік, ситуація у 2026-му виглядає менш визначеною.

"Фінансування, необхідне для підтримки економічної стабільності та відновлення країни, залишається у великій невизначеності. Україна не має достатніх внутрішніх ресурсів для цих потреб, а сподіватися на репарації або контрибуції в умовах активних бойових дій на сьогодні є малоймовірним", - зазначив експерт.

Очікування валютного дефіциту у 2026 році вже зараз створюють додатковий тиск на гривню. Водночас зовнішньоторговельний баланс залишатиметься від'ємним, як і у 2024 році. Для стимулювання експорту необхідні конкурентні переваги, такі як зниження валютного курсу. На жаль, підвищення тарифів державних монополій (наприклад, "Укренерго" та "Укрзалізниці") лише погіршує ситуацію для окремих галузей, зокрема металургії, логістики та виробництва будматеріалів.

Внаслідок обмеженого внутрішнього виробництва, Україні доведеться звертатися до імпорту для задоволення своїх потреб. Це буде критично важливо не лише для відновлення інфраструктури, але й для забезпечення зростаючих запитів населення. Також суттєвим викликом залишиться повна залежність країни від імпортованого пального.

На вартість гривні також вплине різниця в інфляційних показниках між Україною та США. Зокрема, за прогнозами, у 2025 році гривня знизить свою купівельну спроможність на 9%, тоді як долар лише на 2,5%. Це свідчить про те, що гривня, ймовірно, ослабне на 7,5% відносно долара, що вказує на можливий курс близько 45 гривень за долар.

Якщо врахувати всі накопичені дисбаланси та відсутність строгого контролю з боку Національного банку України, вартість гривні у 2025 році може коливатися в межах 47,2-52,8 гривень за долар. Проте основний сценарій передбачає активні заходи НБУ, спрямовані на стримування надмірного зниження гривні в контексті політики "управляємої гнучкості".

Українці мають можливість анулювати обмін доларів і повернути свої гроші: НБУ пояснив, як це реалізувати.

Прогнози на 2025 рік: які зміни у валютному курсі та рівні зарплат чекають на українців.

Читайте також