Новини світу фінансів

Корупціонери, які попалися під час мобілізаційного процесу: чи отримали вони покарання?

Корупційні скандали під час війни - ми підготували повний огляд найбільш резонансних випадків.

Масштаби цих корупційних скандалів вразили всю Україну і стали каталізатором для термінових реформ у різних секторах. Справа стосується найциніших високопосадовців, які повинні були відповідати за ключові завдання, такі як мобілізація та медичне забезпечення військових. Однак, в історичний момент, коли країна та кожен її громадянин мають об'єднати зусилля у боротьбі з агресором, ці чиновники, на жаль, обрали шлях найбільшого морального падіння — корупцію.

Проект Хапуга.UA взяв на себе зобов'язання моніторити розвиток цих гучних справ, тому ми виконуємо свою обіцянку.

Куди хотів злити свої мільйони скандальний психіатр? І чи виклав пісотні мільйонів гривень застави, аби не сидіти в СІЗО? Яке майно вже вивели зі справи очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи? Чи сидять за ґратами керівники Бучанського та Бориспільського ТЦК? Та невже справи топ корупціонерів намагаютьс злити? Розкажемо про результати розслідувань найгучніших корупційних скандалів пов'язаних із топ-посадовцями ТЦК та медслужби.

Вся Україна побачила килим з готівки в будинку, де мешкає родина головного військового психіатра країни. Та крім стосів доларів на 150 тисяч оперативники СБУ знайшли 4 БМВ останніх років випуску. Маєток на Київщини, дві квартири в столиці та апартаменти в одесі. Ми на власні очі бачили один з маєтків Друзя на Київщині, який куплений ніби про запас, бо ж власник давно не навідувався сюди.

Усе це майно, за словами психіатра, належить не йому, а його родичам. Він стверджує, що вдома практично не перебуває, адже повністю занурений у роботу. Проте жодних документів, що підтверджують походження коштів для придбання цього майна, родина, включаючи пасинка з російським громадянством, слідчим так і не надала.

А поки Друзь вигадував відмазки для майна на мільйон доларів, яке оформив на родичів, не внісши в декларацію, та не міг разом з адвокатом визначитися чи в нього стався інсульт чи інфаркт.

З'явилися нові шокуючі подробиці. Як стало відомо, лише в минулому році військовий психіатр двічі вирушав в Туреччину, щоб відновити свій психологічний стан після напруженої роботи, пов'язаної з корупційними ризиками.

Можливо, він не заперечував проти ідеї оселитися там, оскільки мав намір придбати ще одну віллу на березі моря за 650 тисяч євро. Слідчі поділилися зі ЗМІ фотографіями потенційного інвестиційного проекту психіатра.

У цьому місці він старався придбати триповерхову віллу з басейном за 650 тисяч євро, пропонуючи хабарі. Під час своїх подорожей Друзь активно спілкувався з ріелтором, який надавав йому різноманітні пропозиції щодо розкішного житла.

А до чотирьох БМВ у Києві Друзь придбав ще одну машину в Туреччині для своєї прийомної доньки – новеньку гібридну Тойоту. Відео цієї покупки оперативники виявили на телефоні лікаря-хапуги. Також було знайдено віп вольєр для собак, вартість якого становить 300 тисяч гривень, що за ці гроші можна придбати цілком комфортне житло в українських регіонах.

На фоні нових відомостей про власність головного психіатра країни, який до останніх моментів займався оцінкою придатності військових до служби та, очевидно, мав величезні можливості для корупції, ми вирішили звернутися за коментарем до його адвоката. Виявилося, що Володимир Клочков і вся його адвокатська команда припинили співпрацю з Олегом Друзем. Хоча це сталося з принципових причин, деталі правник не може розголосити через адвокатську етику.

Відповідно до рішення суду, під час розслідування Друзь залишиться під вартою протягом наступних двох місяців, якщо не буде сплачено заставу у розмірі 49 млн грн. Однак, скандально відомий лікар не перебуває в слідчому ізоляторі, що може пояснювати його небажання поспішати з внесенням застави. Замість того, щоб сидіти у камері, лікар Друзь, який став відомим через корупційні скандали, наразі лікується в лікарні до покращення свого здоров'я.

При цьому на пацієнта реанімації, з якої за словами Друзя він щойно вийшов, у залі суду лікар був зовсім не схожий.

На даний момент правозахисники не вбачають серйозних загроз для цієї справи, проте головний психіатр ЗСУ має значний вплив і не зекономить коштів на юридичну підтримку, щоб уникнути ув'язнення. Особливо враховуючи, що подібні ситуації вже мали місце: у 2017 році його, як керівника психіатричної служби Центрального військового госпіталю, затримала СБУ за підозрою в отриманні хабаря.

"У 2017 році було багато свідчень, що заява про скоєння злочину була неправильно підписана, а також існували інші документи, які ставили під сумнів обставини справи. Через шість років, у 2023 році, Олега Друзя визнали невинним у скоєнні кримінального правопорушення. Адвокати змогли юридично довести, що докази були зібрані слідчими неналежним чином. В результаті суд ухвалив рішення на основі цих матеріалів і виправдав його", - поділився думкою антикорупційний експерт Сергій Миткалик.

Якщо оперативники не врахували минулих помилок, то ризик того, що адвокати і цього разу спрацюють за таким сценарієм дуже високий.

"Сказати на основі тих матеріалів, які ми маємо на сьогодні оприлюднені, як збиралися докази на цьому етапі, нам теж дуже складно. Але точно адвокати будуть робити все, щоб розбити ці докази, точно будуть намагатися виправдати цю справу зі сторони і на користь Олега Друзя, але тут питання, чи врахували Служба безпеки України і правоохоронці ті помилки, які вони допустили в 2017 році, ну, і, звісно, що рішення суду", - каже Сергій Миткалик.

А ось скандально відомій очільниці Хмельницької МСЕК Тетяні Крупі відсидітись у лікарні замість СІЗО не вдається. Днями Вищий антикорупційний суд продовжив арешт Крупи ще на два місяці, але зменшив розмір застави майже в половину.

"На початку сума застави становила, якщо не помиляюся, 500 мільйонів. Останнє зниження застави відбулося з 280 до 260 мільйонів", — зазначає експертка в галузі антикорупції Оксана Копійчук.

Нагадаємо, що Державне бюро розслідувань висунуло підозру керівнику Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її синові, який раніше обіймав посаду начальника Управління Пенсійного фонду в Хмельниччині, у справі про незаконне збагачення. Під час обшуків, проведених у жовтні, у них було виявлено майже 6 мільйонів доларів США готівкою, а також кошти в інших валютах.

Згідно з даними слідства, квартира Круп виглядала як справжній сховок готівки: у вітальні правоохоронці виявили $106 тисяч, 6,7 тисячі євро та 67,5 тисячі гривень; у гардеробній, в сейфі, зберігалося майже $316 тисяч та 25,4 тисячі євро; в одній з спалень було знайдено $2,5 мільйона, 37,8 тисячі євро та 702 тисячі гривень, а в спальній кімнаті чоловіка МСЕКІВки – колишнього керівника управління.

В Держаудитслужбі Хмельницької області під керівництвом Володимира Крупи, чий образ вже став популярним мемом, оперативники провели вилучення – $253,1 тисячі, 70 тисяч євро та 143 тисячі гривень.

Окрім фінансових активів, родина Круп володіє 30 об'єктами нерухомості, розташованими в містах Хмельницький, Львів та Київ, а також має власність за межами країни, зокрема в Австрії, Іспанії та Туреччині. Проте, нещодавно їхній портфель нерухомості зазнав деяких змін. З документів було вилучено земельну ділянку, яка у 2024 році була перереєстрована на невістку Тетяни Крупи, а також квартиру, що належить сестрі підозрюваної. Незважаючи на ці зміни, експерти не вбачають жодних ознак спроби приховати дану справу.

"Безумовно, важливо ретельно контролювати процес досудового розслідування, зокрема, як відбувається збір доказів та підтверджень щодо власності Тетяни Курпі. Також слід з'ясувати, яке майно належить їй, а яке, хоча і формально не є її, може бути доведене як її власність. На даний момент я не спостерігаю жодних прямих свідчень, які б вказували на можливе зливання справи," - зазначає експертка в галузі антикорупції Оксана Копійчук.

Ще один випадок, який шокував українське суспільство, пов'язаний з тим, як керівники ТЦК на Київщині заробили мільйон доларів, допомагаючи ухилянтам уникати мобілізації.

Вони організовували процес створення фальшивих медичних документів, які потім використовувалися як підстава для визнання військовозобов'язаних непристосованими до служби в армії та їх виключення з військового реєстру.

Мова про начальника Бориспільського Районного ТЦК та СП Сергія Русіна та його колегу з Бучанського РТЦК Леоніда Викочка.Оперативники СБУ під час обшуків тоді вилучили понад 1 млн доларів США. Згодом Бориспільський ТЦК написав, що фотографії з купою готівки - це не про їхнього керівника. Про помилку говорить і адвокат Сергія Русіна.

В родині немає коштів, тому підзахисний перебуває в СІЗО з літа, як і інші учасники справи. Однак, керівник Бучанського РТЦК Леонід Викочко намагався у вересні отримати звільнення під заставу в розмірі одного мільйона гривень. Але його планам не судилося здійснитися - його знову затримали через нові обвинувачення.

Точно найгучнішою справою хапуги в погонах стало затримання одеського військкома Євгена Борисова.

Нагадаю, що дружина Борисова скупила у Марбельї в Іспанії нерухомості на 3 млн 700 тис євро. А сам Борисов під виглядом гуманітарної допомоги ввіз до України новий автомобіль Mercedes G63 AMG.

Згідно з оцінками аудиторів, що були представлені головою НАЗК Олександром Новіковим, Євген Борисов заволодів безпрецедентною сумою в 188 мільйонів гривень.

"Має ознаки незаконного збагачення це 368 з позначкою 2. Власне, що відбулося - взяли безпосередньо фактичні доходи офіційні Євгена Борисова як військовослужбовця ТЦК і порівняли його статками. І виявили, що кількість майна не відповідає ні доходам його, ні його сім'ї. Це незаконне збагачення", - каже Сергій Миткалик.

Борисов уже не вперше намагається покинути СІЗО, але щоразу слідчі виявляють нові причини, щоб ініціювати нову справу і тримати його за ґратами. Остання невдала спроба відбулася напередодні нового року. Для колишнього військового комісара з Одеси була сплачена застава в майже 40 мільйонів гривень, але 25 грудня детективи ДБР знову затримали Борисова за новими обвинуваченнями.

"Він забезпечив собі оформлення небойової травми, яку отримав не під час виконання своїх службових обов'язків, як такої, що нібито пов'язана із захистом Батьківщини. На основі помилкового рішення службової перевірки та відповідного висновку МСЕК, йому було безпідставно нараховано додаткову винагороду в розмірі 165 тисяч 480 гривень за період з квітня по червень 2022 року", - повідомили в Державному бюро розслідувань.

Така тактика слідчих, за словами експертів говорить про те, що справу точно не збираються зливати.

"Але, судячи з того, як слідкують за цією справою, не дають ні втекти Євгену Борисову, з'являються нові матеріали і факти розслідування, На мій погляд, є всі, так би мовити, факти, є всі підстави вважати, що справа матиме успіх, як мінімум, по одному із тих вже фактів, які передані до суду, це ознак незаконного збагачення", - каже Сергій Миткалик.

Незважаючи на позитивні оцінки фахівців, ми продовжимо ретельно спостерігати за кожним важливим випадком, адже саме так Україна має можливість боротися з корупцією.

Читайте також