Новини світу фінансів

Екс-регіонал, асоційований з олігархом та учасник кримінальних розслідувань Олексій Цимбал став керівником оборонного підприємства | Коментарі Україна

Секретар Національної асоціації письменників України

На початку квітня з'явилася інформація про те, що Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура передали до суду кримінальну справу, пов'язану із привласненням коштів підприємства на загальну суму $71,6 мільйона (1,4 мільярда гривень за курсом НБУ на час скоєння правопорушення).

Слідство встановило, що злочинна схема діяла кілька років за різних керівників. Керівництво організувало схему, за якою підприємство експортувало продукцію власного виробництва за кордон. Для цього з іноземною компанією уклали низку агентських угод, за якими вона нібито мала надавати посередницькі послуги, тобо, шукати потенційних покупців продукції держпідприємства та проводити з ними переговорів. В результаті, лише у 2013-2018 рр. посереднику перерахували $71,6 млн. Ці кошти легалізувались шляхом їх переведення на рахунки іноземних компаній, підконтрольних екс-керівникам ДП.

26 вересня 2023 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) оголосили про підозру чотирьом колишнім генеральним директорам "НВКГ "Зоря"-"Машпроект" та одному керівникові приватної компанії, що не є резидентом України.

Сьогодні, за даними YouControl керівником підприємства є В'ячеслав Аніщенко. Втім, стало відомо, що днями Генеральний директор АТ "Укроборонпром" Олег Гуляк підписав наказ про призначення виконуючим обов'язки гендиректора "НВКГ "Зоря"-"Машпроект" Олексія Цимбала. За інсайдерською інформацією Цимбала лобіював на посаду народний депутат Олександр Завітневич, Голова Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Сам Завітневич людина досить впливова, адже знайомий з Президентом Володимиром Зеленським ще з 90-х років, а його дружина Наталія була однокласницею очільника держави та разом з ним грала в команді КВК.

Призначення Цимбала на посаду може стати ще одним прикладом впливовості Завітневича. До цього журналісти-розслідувачі з проекту "Наші гроші" писали, що "Смілянський ливарний завод", співвласником якого до 2019 року був Завітневич, став постачальником запчастин для оновлених вантажівок КрАЗ-63221. Зараз частка Завітневича в заводі належить його дружині.

Проте, давайте знову зосередимося на особистості Олексія Цимбала.

Олексій Цимбал народився в Миколаєві у 1971 році , закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут за спеціальністю "Економіка і управління в машинобудуванні". Працювати почав у 1994 році економістом ливарного цеху в ДП "Зоря - Машпроект", а згодом доріс до посади фінансоваго директора. Був у Цимбала і політичний досвід - у 2010 році він став депутатом Миколаївської міської ради від "Партії регіонів". Щоправда, сесії він ігнорував - пропустив 96% засідань (!), посилаючись на зайнятість на основному місці роботи в Сумах. Саме тоді у 2011 році, за часів Януковича, Цимбал стає гендиректором ПАТ "Сумське НВО імені М. В. Фрунзе" (підприємство виробляло устаткування для нафтової, газової, атомної та хімічної промисловості). В Сумах Цимбал працював до 2019 року і за цей час став фігурантом 9-ти кримінальних справ. Найгучніше з них - невиплата працівникам заводу заробітної плати на суму майже 100 млн грн. 13 квітня 2021 року Зарічанський районний суд м. Суми обрав йому запобіжний захід - особисте зобов'язання (прибувати до слідчого прокурора, повідомляти про зміну місця проживання або роботи). Хоча, слід зазначити, що обвинувачення вимагало для Цимбала домашнього арешту, носіння електронного браслету та здачі паспортів.

Цимбал, щоб уникнути відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, може продовжувати ховатися від органів досудового розслідування та судових установ. Він володіє значною частиною майна як в Україні, так і за її межами, а також має документи, які дозволяють виїзд за кордон, що може бути використано для уникнення судового переслідування. Наразі він не проживає за місцем реєстрації та постійно змінює своє фактичне місце мешкання. Цимбал також може намагатися впливати на свідків і потерпілих, висуваючи погрози та спонукаючи їх до зміни свідчень, - пояснив прокурор обласної прокуратури позицію органу.

Як бачите, те, що Цимбал є фігурантом кримінальних справ, не завадило йому претендувати на високу посаду. Отже, можна зробити припущення, що за Цимбалом стоять інші впливові люди. Не лише Олександр Завітневич.

Наразі український олігарх російського походження Костянтин Григорішин підпадає під санкції РНБО. Лише кілька років тому він управляв значними активами у сфері енергетики України. Ще в початку 90-х, завдяки підтримці прем'єр-міністра Павла Лазаренка, Григорішин здобув контроль над декількома обленерго, феросплавними підприємствами та банком "БІГ-Енергія", а також Сумським НВО імені М. В. Фрунзе, де на той час керівництво здійснював Олексій Цимбал.

Частково і під час його керівництва з підприємства вивели понад $170 млн. Ось, як описував цю схему журналіст Артем Шевченко:

"Встановлено, що у 2007 - 2012 роках службові особи ВАТ "Сумське МНВО ім. Фрунзе" шляхом зловживання своїм службовим становищем умисно розтратили майно вказаного підприємства в особливо великих розмірах на загальну суму понад 170 млн доларів США. Предметом дослідження є дві оборудки:

Протягом 2007-2012 років ВАТ "Сумське МНОВ ім. Фрунзе" укладало фіктивні угоди з компаніями "Козакія Трейдінг ЛТД", зареєстрованою в Республіці Кіпр, та "А і К Едвансд Електро (Азія і Кавказ) ЛТД". Згідно з цими угодами, ВАТ "Сумське МНОВ ім. Фрунзе" перерахувало зазначеним компаніям понад 50 мільйонів доларів США за послуги, які насправді не були надані.

- поставка у період 2010 - 2012 років ВАТ "Сумське МНВО ім. Фрунзе" російській компанії ТОВ "Техноімпорт" обладнання на суму понад 120 млн доларів США, однак оплати за вказане обладнання до теперішнього часу не проведено".

Він підкреслює, що проведений аналіз зовнішньоекономічної діяльності ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе за період з 2010 по 2016 роки виявив факти виведення фінансових ресурсів підприємства на офшорні компанії, зареєстровані в таких країнах, як Кіпр, Беліз, Іран та Британські Віргінські острови.

Є великі сумніви, що керівник компанії Олексій Цимбал не був обізнаний щодо цих схем.

Цікаво, що Григорішин продовжує мати вплив на компанію "Зоря"-"Машпроект", хоч і непрямими шляхами. Експерти, які ознайомлені з ситуацією навколо цього підприємства, стверджують, що, незважаючи на те, що Григорішин не мав формального контролю над "Зоря-Машпроект", його вплив у сфері кадрової політики та ділових зв’язків залишався помітним.

Можна з упевненістю стверджувати, що Григоришин, попри накладені як українські, так і російські санкції, все ще має певний вплив у Росії. Цікавим є також той факт, що пан Цимбал відвідав цю країну у 2021 році, зокрема місто Строїтєль у Білгородській області, що може свідчити про можливі зв'язки з російськими колами. Особливе занепокоєння викликає те, що під час перетину кордону Цимбал вказав свій статус як "пенсіонер", що, за словами людей, знайомих із ситуацією в органах безпеки, може свідчити про наявність у нього російського паспорта.

Власне, обставини, що оточують призначення Олексія Цимбала на посаду керівника "Зоря-Машпроект", можуть свідчити про ряд важливих процесів.

Такі явища були б ганебними в будь-якій країні. У воюючій країні - тим паче. І насправді дуже прикро, що замість керівників зі стратегічним мисленням, патріотів, ефективних антикризових менеджерів на керівні посади в провідних оборонних підприємствах призначають колишніх регіоналів, пов'язаних з олігархатом та ще й фігурантів кримінальних справ.

Читайте також