Новини світу фінансів

У НБУ повідомили, що в Україні спостерігається зменшення випадків шахрайства з платіжними картками, проте загальний обсяг фінансових втрат збільшився. | УНН

У минулому році зафіксовано зниження випадків шахрайства з платіжними картками на 2 тисячі операцій (на 1%), що становить 270 тисяч випадків. Водночас, збитки від таких злочинів виросли на 37% і досягли 1,1 мільярда гривень. Цю інформацію оприлюднив УНН, посилаючись на дані Національного банку України в Telegram.

Згідно з інформацією Національного банку України, на кожен мільйон транзакцій, що здійснюються за допомогою платіжних карток, припадає 31 випадок шахрайства.

Середня вартість однієї незаконної транзакції зросла на 39% у порівнянні з 2023 роком. Вона піднялася з 3 065 гривень у 2023 році до 4 247 гривень у 2024 році.

Легалізація криптовалют в Україні: погляди українців на цю ініціативу 12.05.25, 09:50 * 31618 переглядів

Також спостерігалося підвищення загальної вартості витрат, проведених за допомогою платіжних карток, на 8%. У зв'язку з цим, відносний рівень втрат через шахрайство з картками у співвідношенні до загальної суми витрат зріс на 28%.

Дані про втрати від шахрайства у 2024 році вказують на те, що більшість людей стають жертвами аферистів через ігнорування основних принципів платіжної безпеки. У зв'язку з цим, у 2025 році Національний банк має намір продовжити ініціативи щодо підвищення обізнаності населення про безпечне використання платіжних карток та інтернет-банкінгу. Планується також повторна реалізація Всеукраїнської інформаційної кампанії з платіжної безпеки під назвою "ШахрайГудбай".

Таким чином, на кожен мільйон гривень, витрачених через платіжні картки, припадало 176 гривень втрат від шахрайських дій.

Нова шахрайська схема: у TikTok шириться фейкове відео про виплату допомоги від Червоного Хреста України30.04.25, 15:07 * 7456 переглядiв

Більше ніж 80% усіх випадків шахрайства відбулися онлайн. Як і в минулі роки, основною причиною більшості шахрайських ситуацій залишається соціальна інженерія. Це означає, що клієнти самі надають свої особисті дані, реквізити карток, коди підтвердження та паролі для здійснення фінансових транзакцій.

Кіберфахівці СБУ спільно з чеськими правоохоронцями ліквідували кол-центр на Закарпатті, який обкрадав на мільйони рахунки жителів Євросоюзу. Чотирьом організаторам схеми загрожує до 12 років тюрми.

Читайте також