Новини світу фінансів

Как происходит налогообложение операций с валютными ценностями в наличной форме?

Налоговые органы Закарпатской области разъясняют порядок налогообложения операций с валютными ценностями в наличной форме.

Зазначається, що платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, зобов'язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця.

Авансові платежі та корпоративний податок, який мають сплатити підприємства, що займаються торгівлею валютними цінностями в готівковій формі, визначаються відповідно до процедури, встановленої пунктом 141.13 статті 141 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 141.13.1 пункту 141.13 статті 141 Податкового кодексу України, особи, які займаються торгівлею валютними цінностями у готівковій формі, зобов'язані щомісяця сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток підприємств. Цю суму необхідно внести не пізніше останнього банківського дня поточного місяця для кожного пункту обміну іноземної валюти, що зареєстрований станом на перше число місяця. Розмір авансового внеску визначається відповідно до підпункту 141.13.2 пункту 141.13 статті 141 ПКУ.

Для цілей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі під пунктом обміну іноземної валюти розуміється структурний/відокремлений підрозділ, що відкривається платником податку, який згідно із Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VІІІ "Про валюту і валютні операції" зі змінами та доповненнями має право здійснювати торгівлю валютними цінностями у готівковій формі, з метою здійснення торгівлі іноземною валютою у готівковій формі.

Згідно з Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів для забезпечення збалансованості бюджетних надходжень під час воєнного стану" були внесені зміни, зокрема, до підпункту 141.13.2 пункту 141.13 статті 141 ПКУ. Відповідно до цих змін, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, починаючи з 1 січня 2025 року, буде сплачуватися у наступному розмірі:

а) еквіваленту шести сотень євро відповідно до офіційного курсу гривні, встановленого Національним банком України на перше число першого місяця календарного кварталу, в якому здійснюється сплата авансового внеску, для кожного пункту обміну іноземної валюти, що знаходиться в населеному пункті (окрім міста Київ), населення якого перевищує 50 тисяч осіб, згідно зі статистичними даними про наявне населення України, опублікованими на сайті уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань статистики станом на 01 січня року, що передує поточному.

б) еквіваленті семистам євро відповідно до офіційного обміну гривні, визначеного Національним банком України на перше число першого місяця кварталу, в якому здійснюється сплата авансового внеску, для кожної точки обміну іноземної валюти, що знаходиться в Києві;

б) в еквіваленті двохсот євро відповідно до офіційного курсу гривні, встановленого Національним банком України на перше число першого місяця календарного кварталу, в якому здійснюється сплата авансового внеску, за кожну точку обміну іноземної валюти, що знаходиться в інших населених пунктах, окрім зазначених у підпунктах "а" та "б" п.п. 141.13.2 п. 141.13 ст. 141 ПКУ, або поза межами населених пунктів.

Згідно з пунктом 141.13.3 частини 141 статті 141 Податкового кодексу України, авансові платежі з податку на прибуток, внесені відповідно до пункту 141.3 цієї ж статті, складають невід’ємну складову загальної суми податку на прибуток.

Сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств, сплачена протягом звітного (податкового) періоду, зменшує загальні податкові зобов'язання, що підлягають сплаті за результатами цього періоду. Це зменшення здійснюється за базовою ставкою, встановленою статтею 136 Податкового кодексу України, і не може перевищувати суму нарахованого податкового зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов'язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов'язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 ПКУ.

Відповідно до підпункту 141.13.4 пункту 141.13 статті 141 Податкового кодексу України, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств вважається узгодженим з моменту його виникнення. Цей момент визначається за календарною датою, яку встановлено підпунктом 141.13.1 пункту 141.13 статті 141 ПКУ як крайній термін для сплати авансового внеску до відповідного бюджету.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств протягом строку, визначеного п.п. 141.13.1 п. 141.13. ст. 141 ПКУ, такий платник податків притягається до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПКУ.

Національний банк України до 10 числа поточного місяця (включно) надсилає до центрального органу виконавчої влади, відповідального за реалізацію державної податкової політики, дані про пункти обміну іноземної валюти, які були внесені до Реєстру станом на перше число цього місяця. У цих даних зазначаються місцезнаходження пунктів обміну та інформація про суб'єкта господарювання, від імені якого здійснюється торгівля іноземною валютою у готівковій формі. Порядок подання інформації визначається Національним банком України у співпраці з центральним органом виконавчої влади, що відповідає за державну податкову політику (п.п. 141.13.5 п. 141.13 ст. 141 ПКУ).

Читайте також